ARTYKUŁY

Szkoła branżowa – jaką wybrać?

Wybór szkoły ponadpodstawowej to pierwsza poważna decyzja ucznia, dotycząca jego przyszłości zawodowej. Jeśli wybór pada na szkołę branżową, warto dobrze przemyśleć jej kierunek, kierując się zainteresowaniami, ambicjami, uzdolnieniami i marzeniami, ale także możliwościami podjęcia pracy w zawodzie.

Czytaj więcej »

Jak się przebranżowić?

Wypalenie zawodowe? Brak satysfakcji z pracy? Za niska pensja? Zmiana sytuacji życiowej? Są sytuacje, kiedy chcemy lub mamy potrzebę zmienić ścieżkę swojej kariery. Sprawdź, jak się przebranżowić z sukcesem. 

Czytaj więcej »

Jak zarabiać na studiach?

Studia to czas intensywnej nauki, często też wyprowadzka z domu rodzinnego i rozpoczęcie dorosłego życia. Życie zawodowe można oczywiście zacząć dopiero po studiach, jednak wiele osób decyduje się na to już w czasie studiowania. Wczesne rozpoczęcie kariery pozwoli uzyskać doświadczenie, sfinansować studia oraz zarobić na codzienne wydatki. Rodzaj pracy jest uzależniony od trybu studiów, grafiku zajęć i ilości wolnego czasu. W jaki sposób mogą zarabiać studenci? 

Czytaj więcej »

Jak wrócić do pracy po długiej przerwie?

Rynek pracy zmienia się tak dynamicznie, że jeśli będziesz mieć przerwę w pracy, to po powrocie możesz poczuć niedopasowanie. Powrót do obowiązków zawodowych nie musi jednak być trudny. Pomocne będzie przygotowanie odpowiedniego planu działania. Podpowiadamy, jak zapewnić sobie szybki i efektywny powrót do pracy.

Czytaj więcej »

Jak zmienić pracę? Skuteczne strategie

Zmiany, od których zależy nasz status finansowy, nie zawsze są łatwe. Zastanawiasz się nad przejściem do innej firmy, ale obawiasz się o przyszłość? W znalezieniu nowego miejsca pracy, które będzie Cię satysfakcjonować, może pomóc odpowiednia taktyka. Podpowiadamy, jak się do tego przygotować.

Czytaj więcej »

Praca w domu dla mam

Czas poświęcony na wychowywanie dzieci nie musi oznaczać utraty niezależności finansowej. Obecnie istnieje wiele możliwości zarobku i rozwijania kariery zawodowej dla mam. Można pracować przez internet w elastycznym wymiarze godzin i jednocześnie opiekować się dzieckiem. 

Czytaj więcej »

Rozwijanie swoich kompetencji

Pracownik, który chce się rozwijać zawodowo, może wybierać spośród wielu możliwości, takich jak kursy, szkolenia, studia podyplomowe czy warsztaty. Jedną z opcji jest także samodzielne zdobywanie wiedzy. Poznaj sprawdzone ścieżki podnoszenia swoich kompetencji zawodowych i osobistych. 

Czytaj więcej »

Kompetencje miękkie i twarde – czym są? Przykłady

Każdy pracodawca szuka na stanowisko pracy kandydata, który będzie mógł się pochwalić konkretnymi umiejętnościami. Kompetencje to zbiór cech i predyspozycji danej osoby, umożliwiający realizację celów zawodowych. Które z cech mogą zainteresować pracodawcę i jakie umiejętności wpisać w CV?

Czytaj więcej »

Urlop macierzyński – przerwa w pracy

Odnalezienie się na rynku pracy po urlopie macierzyńskim jest prawdziwym wyzwaniem dla rodziców, którym zależy na rozwoju ich kariery. Czas spędzony z dzieckiem jest bezcennym doświadczeniem, ale zwykle wyklucza pracownika na ten okres z branży i z firmy. Powrót do pracy po macierzyńskim nie musi jednak budzić obaw – tę przerwę można pożytecznie wykorzystać.

Czytaj więcej »

Staż w firmie

Staż w firmie to szansa na rozpoczęcie kariery zawodowej, potwierdzenie swoich kompetencji oraz zdobycie nowych umiejętności i cennego doświadczenia. To również dobry sposób na zmianę branży i poznanie nowego zawodu. Jest to również inwestycja w przyszłość. Sprawdź, jak dostać się na staż zawodowy do wybranej firmy, czy staże są płatne, a także: ile mogą trwać.

Czytaj więcej »

Jak znaleźć pracę?

Osoba, która nie może znaleźć zatrudnienia lub straciła pracę, powinna zainwestować w swój rozwój. Warto również sprawdzić i zaktualizować swoje CV. Dobrym pomysłem jest też stworzenie portfolio w Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji, które pozwoli zaprezentować swoje umiejętności i osiągnięcia. 

Czytaj więcej »

Jak stworzyć dobre portfolio?

Istnieje wiele zawodów, w których, oprócz CV oraz listu motywacyjnego, wymagane jest potwierdzenie swojego dorobku. Dzięki niemu pracodawca dowie się znacznie więcej o kandydacie do pracy, a przede wszystkim zobaczy, co on naprawdę umie i potrafi zrobić.  

Czytaj więcej »

Copywriter – praca. Jak zostać copywriterem

Tworzenie angażujących i unikalnych treści to podstawowe zadanie copywritera. Sprawdź, jakie predyspozycje są ważne, by pracować w tym zawodzie. Podpowiadamy, jak zostać copywriterem i dlaczego tak duże znaczenie ma w tym przypadku ciągły rozwój i chęć zdobywania wiedzy. 

Czytaj więcej »

Praca online w domu

Praca przez internet cieszy się coraz większą popularnością. Umożliwia elastyczne ustalanie grafiku i wykonywanie obowiązków z dowolnego miejsca na świecie. To daje dużą swobodę, a sposobów na zarabianie online jest naprawdę wiele. 

Czytaj więcej »

Uczenie się przez całe życie

Możliwości zdobywania wiedzy jest wiele – można uczyć się samodzielnie, korzystać z kursów, szkoleń, studiów podyplomowych czy warsztatów. Rozwijaj się i zdobywaj nowe kompetencje, by odpowiedzieć na wyzwania obecnego rynku pracy. Zobacz, na czym polega lifelong learning.

Czytaj więcej »

Kurs zawodowy – co to jest?

Wkraczasz w dorosłość i zastanawiasz się nad swoją przyszłością lub po prostu myślisz o zmianie branży? Kursy zawodowe dają szansę na ciekawą pracę niezależnie od poziomu wykształcenia. Wyjaśniamy, czym są i dlaczego warto je rozważyć. 

Czytaj więcej »

Nowe technologie przepustką do świata ZSK

Nowe możliwości, które otworzyły się dzięki powszechnej pracy z domu, pobudziły w Polakach chęć do poważnych zmian. Może się to okazać bardzo proste do zrealizowania, zwłaszcza, że istnieje w Polsce system, który znacznie ułatwia ten krok.

Czytaj więcej »

“Zawsze są dwie strony medalu”. Wywiad z kierowcą zawodowym TIR-a

Pan Przemysław od 25 lat jest zawodowym kierowcą ciężarówki. Jak wielu innych codziennie pokonuje setki kilometrów po europejskich drogach, dostarczając ładunki między poszczególnymi krajami strefy Schengen. Zawodowy kierowcy to ciężka i wymagająca praca, ale pan Przemysław jest świetnym przykładem na to, że nawet z najmniejszych rzeczy można czerpać fantastyczną energię.

Czytaj więcej »

Czy warto odbyć bezpłatne praktyki?

Wyzysk czy szansa? Bezpłatne praktyki zawodowe i studenckie budziły i nadal budzą sporo kontrowersji. Z jednej strony pozwalają zdobyć tak potrzebne doświadczenie jeszcze w trakcie nauki, z drugiej natomiast często postrzegane są jako niemoralny sposób przedsiębiorstw na pozyskanie darmowej siły roboczej. Czy warto więc odbywać praktyki bezpłatnie?

Czytaj więcej »