Jakie kwalifikacje powinien posiadać handlowiec?

Większość zawodów wymaga posiadania kwalifikacji, które są niezbędne do prawidłowego wykonywania obowiązków służbowych. Nie inaczej jest w przypadku handlowca, który powinien posiadać odpowiedni zestaw umiejętności, wiedzy i kompetencji. Jakie kwalifikacje są potrzebne w pracy handlowca, aby mógł skutecznie realizować cele sprzedażowe?

Bardzo dobra znajomość określonej branży

Handlowiec może pracować w sklepach internetowych, punktach sprzedażowych, firmach produkcyjnych i usługowych lub prowadzić samodzielny biznes. Może obsługiwać klientów prywatnych i biznesowych. Niezależnie od specyfiki miejsca pracy, musi jednak dobrze znać oferowane produkty lub usługi. Powinien umieć wyjaśnić klientowi, czym charakteryzują się sprzedawane towary lub usługi, jakie mają właściwości, czym różnią się od pozostałych i dlaczego spełnią potrzeby klienta.

Pozyskiwanie nowych klientów

Jednym z ważniejszych zadań handlowca jest pozyskiwanie nowych klientów.  Najczęściej prezentuje dane produkty lub usługi drogą telefoniczną, mailową lub podczas spotkań osobistych, przy czym każda firma może wymagać innego sposobu prezentacji oferty. Osoby pracujące na tym stanowisku często samodzielnie przygotowują oferty dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego klienta. Praca sprzedawcy nie ogranicza się jedynie do przedstawienia oferty firmy, wymagane jest również prowadzenie całego procesu sprzedażowego, aż do obsługi posprzedażowej i zbudowania trwałych relacji z klientem.

Znajomość technik sprzedaży

Każda sprzedaż wiąże się z negocjacjami, dlatego znajomość technik sprzedaży będzie z pewnością przydatna. Dobry handlowiec powinien przewidywać możliwe warianty przebiegu i zakończenia negocjacji oraz trafnie ocenić sytuację. Wykorzystywane przez sprzedawcę techniki sprzedaży są uzależnione od branży, poziomu zainteresowania klienta czy specyfiki oferowanego produktu lub usługi. Bardzo ważne są tu więc kompetencje osobiste oraz znajomość podstaw psychologii. Handlowiec może mieć do czynienia z różnymi klientami, również trudnymi, dlatego w tej branży konieczna jest umiejętność opanowania emocji i zachowania spokoju podczas rozmowy.

Planowanie działań sprzedażowych i monitorowanie ich efektów

Dobry handlowiec powinien umieć odpowiednio planować działania sprzedażowe i zarządzać czasem pracy. W tym celu przydaje się znajomość narzędzi internetowych, które pomogą planować zadania oraz monitorować efekty. Opracowywanie strategii sprzedaży wiąże się również z umiejętnością analizy perspektyw i popełnianych wcześniej błędów. Handlowiec powinien umieć pracować z wykorzystaniem zbioru danych i prawidłowo szacować wyniki sprzedaży.

Jak handlowiec może potwierdzić kwalifikacje?

Kwalifikacje handlowca można zdobyć w różny sposób, w tym samodzielnie. Jednak samodzielna nauka i zdobywanie doświadczenia nie da nam żadnego dyplomu. Z pomocą przychodzi Zintegrowany System Kwalifikacji, który daje możliwość  potwierdzenia kwalifikacji, które już mamy, bez konieczności nauki w szkole lub na uczelni. Na stronie ZSK można znaleźć różne kwalifikacje, nie tylko związane z handlem. Wszystkie są dokładnie opisane, dzięki czemu wiadomo, co powinna wiedzieć i umieć osoba posiadająca daną kwalifikację, a także to, co trzeba zrobić, żeby uzyskać certyfikat potwierdzający posiadane umiejętności, wiedzę i kompetencje społeczne.

W ZSK jest idealna kwalifikacja, którą może potwierdzić niemal każdy i zdobyć certyfikat uznawany w całej Polsce – Handlowiec (Tworzenie oferty, planowanie i prowadzenie sprzedaży skierowanej do klientów biznesowych)

Dla pracodawców liczy się to, co wiemy i potrafimy, a nie gdzie się tego nauczyliśmy. Nie ma konieczności ukończenia studiów, technikum, chodzenia na kursy i szkolenia, aby potwierdzić swoje kompetencje. Równie efektywna może być samodzielna nauka w domu, np. poprzez webinary, podcasty, książki specjalistyczne czy porady doświadczonych handlowców. Po zdobyciu certyfikatu z łatwością możemy uwiarygodnić swoje doświadczenie i umiejętności przed przyszłym pracodawcą.

Mapa kwalifikacji ZSK. Wybierz branżę i zdobądź certyfikat

 

 

 

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn