Jak zgłaszać kwalifikację do systemu

Włączanie kwalifikacji do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (ZSK) odbywa się w różny sposób – zależy od tego, jakiego rodzaju jest dana kwalifikacja oraz na jakiej podstawie prawnej i przez kogo jest nadawana. W ustawie o ZSK określono, jak poszczególne grupy kwalifikacji są włączane do systemu. Decyzją ministra właściwego mogą być włączane kwalifikacje wolnorynkowe lub kwalifikacje sektorowe.

Na wniosek podmiotów prowadzących zorganizowaną działalność w obszarze: gospodarki, rynku pracy, edukacji lub szkoleń (art. 14 ustawy o ZSK) do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji może zostać włączona przez ministra właściwego kwalifikacja wolnorynkowa. Wnioskodawcą może być np. firma handlowa, organizacja skupiająca przedsiębiorców z branży obuwniczej, zrzeszenie producentów drukarek, czy stowarzyszenie firm szkoleniowych. Kwalifikacja wolnorynkowa to kwalifikacja nieuregulowana odrębnymi przepisami, odpowiadająca potrzebom rynku pracy lub społecznym. Nadawana jest przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą posiadającym nadane przez ministra właściwego uprawnienie do certyfikowania danej kwalifikacji wolnorynkowej.

Na wniosek organizacji o zasięgu ogólnokrajowym prowadzącej działalność statutową w obszarze danej branży lub danego sektora (art. 15a ustawy o ZSK) do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji może zostać włączona przez ministra właściwego kwalifikacja sektorowa. Wnioskodawcą może być np. organizacja pracodawców, stowarzyszenie wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego lub sektorowa rada do spraw kompetencji. Kwalifikacja sektorowa to kwalifikacja o charakterze zawodowym nieuregulowana odrębnymi przepisami, odpowiadająca na potrzeby danej branży lub sektora i uwzględniająca ich specyfikę. Nadawana jest przez podmioty prowadzące działalność statutową w obszarze danej branży lub sektora posiadającym nadane przez ministra właściwego uprawnienie do certyfikowania danej kwalifikacji sektorowej.

Jak włączyć kwalifikację wolnorynkową lub sektorową do systemu?

Zainteresowany podmiot, za pośrednictwem Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji, składa elektroniczny wniosek do ministra właściwego, zawierający szczegółowy opis kwalifikacji. W przypadku gdy wnioskodawca nie spełnia wymogów zapisanych w art. 14 ustawy o ZSK (dot. kwalifikacji wolnorynkowych) lub art. 15a ustawy o ZSK (dot. kwalifikacji sektorowych) wniosek nie jest rozpatrywany. Rozpatrzenie wniosku powinno nastąpić w ciągu czterech miesięcy. Zgodnie z ustawą termin ten może jednak zostać jednorazowo przedłużony o kolejne cztery miesiące.

Na wszystkich etapach rozpatrywania wniosku podmiot prowadzący Zintegrowany Rejestr Kwalifikacji, minister właściwy oraz zespół ekspertów są zobowiązani do ścisłej współpracy z wnioskodawcą.

Po otrzymaniu wniosku w gestii ministra leży:

Konsultacja z zainteresowanymi środowiskami

W przypadku kwalifikacji wolnorynkowej konsultacja z zainteresowanymi środowiskami oraz przekazanie wniosku do wiadomości Rady Interesariuszy oraz odpowiednim sektorowym radom do spraw kompetencji. Minister właściwy przekazuje podmiotowi prowadzącemu ZRK do publikacji na portalu ZSK informację o rozpoczęciu procedury włączania kwalifikacji wolnorynkowej do systemu, a tym samym rozpoczęciu konsultacji i możliwości zgłaszania opinii. Celem konsultacji jest pozyskanie opinii zainteresowanych środowisk a także ewentualnych opinii członków RI.
W przypadku kwalifikacji sektorowej przekazanie wniosku do wiadomości Rady Interesariuszy oraz odpowiednim sektorowym radom do spraw kompetencji w celu poinformowania o rozpoczęciu procedury włączania kwalifikacji sektorowej do systemu i pozyskania ewentualnych opinii członków RI. Minister właściwy przekazuje podmiotowi prowadzącemu ZRK do publikacji na portalu ZSK informację o rozpoczęciu procedury włączania kwalifikacji sektorowej do systemu.

Pozyskanie opinii zespołu ekspertów, przypisanie poziomu Polskiej Ramy Kwalifikacji

Minister właściwy powołuje zespół ekspertów, który sporządza opinię dotyczącą celowości włączenia danej kwalifikacji wolnorynkowej lub sektorowej do ZSK oraz wydaje rekomendację dotyczącą przypisania poziomu PRK do danej kwalifikacji wolnorynkowej lub sektorowej. 

W przypadku pozytywnej opinii eksperci przygotowują rekomendację a minister właściwy przedkłada ją do opinii RI. Jeżeli opinia jest negatywna  minister właściwy, przygotowaną  przez ZE rekomendację, może przedłożyć do opinii RI.

Rekomendacja sporządzana jest na podstawie porównania efektów uczenia się wymaganych dla danej kwalifikacji wolnorynkowej lub sektorowej z charakterystykami poziomów Polskiej Ramy Kwalifikacji. W przypadku gdy dla danego sektora lub branży ustanowiono Sektorową Ramę Kwalifikacji rekomendacja zawiera również odniesienie do niej. Minister przekazuje rekomendację ekspertów do zaopiniowania Radzie Interesariuszy  ZSK. Jeżeli opinia RI jest pozytywna, minister przypisuje poziom PRK do danej kwalifikacji wolnorynkowej lub sektorowej. W przeciwnym razie zespół ekspertów ponownie sporządza rekomendację, w której odnosi się do opinii Rady. Ta rekomendacja jest ostateczna.

Ocena celowości włączenia kwalifikacji wolnorynkowej lub sektorowej do ZSK

Ostatecznej oceny celowości włączenia kwalifikacji wolnorynkowej lub sektorowej do systemu dokonuje minister właściwy, biorąc pod uwagę opinię i rekomendację przygotowane przez zespół ekspertów, a w przypadku kwalifikacji wolnorynkowej  także wyniki konsultacji środowiskowych. Na podstawie oceny minister właściwy podejmuje decyzję o pozytywnym lub negatywnym rozpatrzeniu wniosku o włączenie danej kwalifikacji wolnorynkowej lub sektorowej do ZSK. Jeżeli decyzja jest pozytywna określa ostateczny opis kwalifikacji, której wniosek dotyczy oraz przypisuje do niej poziom PRK zgodnie z rekomendacją zespołu ekspertów. W przypadku negatywnej decyzji minister właściwy odmawia włączenia danej kwalifikacji wolnorynkowej lub sektorowej do ZSK.

Obwieszczenie o włączeniu kwalifikacji wolnorynkowej lub sektorowej do ZSK

Obwieszczenie jest publikowane w Monitorze Polskim. Z dniem jego ogłoszenia kwalifikację wolnorynkową lub sektorową uznaje się za włączoną do ZSK.

UWAGA: Kwalifikacja wolnorynkowa lub sektorowa włączona do ZSK uzyskuje status kwalifikacji funkcjonującej w ZSK jeżeli w odniesieniu do tej kwalifikacji co najmniej jeden podmiot otrzymał od ministra właściwego decyzję nadającą uprawnienie do certyfikowania. Instytucja certyfikująca rozpoczyna certyfikowanie danej kwalifikacji wolnorynkowej lub sektorowej od dnia nadania uprawnienia do certyfikowania.

Kwalifikacja wolnorynkowa lub sektorowa włączona do ZSK uzyskuje status kwalifikacji funkcjonującej w ZSK w momencie, gdy minister nada uprawnienia do certyfikowania co najmniej jednej instytucji.

Przy zgłaszaniu kwalifikacji wolnorynkowych lub sektorowych wsparciem służy Instytut Badań Edukacyjnych. Jeśli potrzebujesz więcej informacji, zapraszamy do kontaktu.

Facebook
Twitter
LinkedIn