Kim jest operator maszyny CNC i jak nim zostać?

Zawód operatora maszyn CNC polecany jest osobom, które chcą związać swoją przyszłość z automatyzacją produkcji. Umiejętności związane z obsługą maszyn CNC przydają się zwłaszcza teraz, kiedy przemysł inwestuje w nowe technologie. Kim jest operator CNC? Jakie kwalifikacje należy posiadać, by pracować w tym zawodzie?

Kim jest operator CNC?

Określenie CNC oznaczają układ sterowania numerycznego przy zastosowaniu sterowników CNC. Technologię wykorzystuje się w procesie obróbki metali i tworzyw sztucznych. Maszyny CNC wykonują różnego rodzaju prace obróbcze, takie jak frezowanie, toczenie, wiercenie czy szlifowanie. Operator maszyn CNC to osoba odpowiedzialna za cały proces obróbki materiałów z wykorzystaniem urządzeń. Operatorzy maszyn zajmują się m.in.:

  • obsługą maszyn sterowanych numerycznie,
  • programowaniem maszyn zgodnie z dokumentacją technologiczną,
  • nadzorowaniem pracy obrabiarek,
  • przezbrajaniem maszyn oraz wymianą narzędzi obróbczych,
  • kontrolą jakości produktów, maszyn i urządzeń,
  • ustawieniem parametrów i wprowadzaniem korekt,
  • dbałością o poprawny stan maszyn i narzędzi,
  • wykonywaniem detali na podstawie powierzonej dokumentacji technicznej,
  • dbałością o poprawne funkcjonowanie maszyn.

Niektórzy pracodawcy wymagają od operatora maszyn CNC umiejętności programowania i serwisowania maszyn sterowanych numerycznie, opracowywania technologii obróbki oraz znajomości rysunku technicznego. Jednak firmy szukają przede wszystkim kandydatów cechujących się zaangażowaniem i chęcią nauki, oferując możliwość przyuczenia do zawodu.

Operator CNC  zarobki

Zarobki operatora maszyn CNC uzależnione są zwykle od doświadczenia i wykształcenia osoby aplikującej na to stanowisko. Wpływ na wynagrodzenie ma również zakres obowiązków, wielkość firmy i liczba zatrudnianych pracowników. W Polsce średnie wynagrodzenie na stanowisku operatora maszyn CNC mieści się w przedziale 4000–5000 zł brutto. Natomiast w innych krajach europejskich można liczyć na zarobki rzędu 2000 euro miesięcznie.

Jak zostać operatorem maszyn CNC?

Aby zostać operatorem maszyn CNC, zwykle wystarczy przejść szkolenie z obsługi i programowania obrabiarek sterowanych numerycznie. Na zajęciach poruszane są zagadnienia związane z technologią obróbki frezarką, charakterystyką narzędzi frezarskich, geometrią frezarek oraz ich punktów charakterystycznych. Kurs operatora CNC rozpoczyna się od teoretycznego wprowadzenia, a następnie przechodzi się do praktycznych zajęć, związanych z pracą operatora frezarki lub tokarza.

Operatorem maszyn CNC można również zostać po studiach wyższych na kierunkach mechanika i budowa maszyn lub automatyka i robotyka. W pracy operatora maszyn CNC liczą się określone cechy i umiejętności. Zawód jest szczególnie polecany osobom o ścisłych umysłach, które charakteryzuje dokładność, zaangażowanie, chęć zdobywania nowej wiedzy, umiejętność pracy w zespole oraz otwartość na zmiany, głównie ze względu na to, że urządzenia są stale modernizowane.

Nie ma jednak konieczności kończenia studiów kierunkowych. Dla pracodawców liczą się konkretne kwalifikacje, a te można potwierdzić w ramach Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. Na stronie ZSK można też sprawdzić, jakie są warunki uzyskania certyfikatu potwierdzającego posiadane kompetencje oraz możliwości ich wykorzystania.

Ważne jest to, że nie jest wymagane wcześniejsze ukończenie kursu lub konkretnego kierunku studiów. Trzeba wykazać się określoną wiedzą i umiejętnościami. Po spełnieniu tych warunków można otrzymać certyfikat, honorowany zarówno w Polsce, jak i za granicą. Wydawany dokument jest informacją dla pracodawcy o posiadanych umiejętnościach, wiedzy i kompetencjach potrzebnych do wykonywania zawodu.

Mapa kwalifikacji ZSK. Wybierz branżę i zdobądź certyfikat

 

Facebook
Twitter
LinkedIn