10 pomysłów na firmę jednoosobową

Nie każdemu odpowiada praca na etacie, szczególnie jeżeli nie ma szansy na rozwój zawodowy i awans. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem jest założenie własnego biznesu, który może przynieść wiele satysfakcji i większe zarobki. Oto 10 pomysłów na własną firmę.

Usługi fotograficzne i filmowe

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby swoją pasję przekuć w pracę zarobkową. W tej branży, oprócz umiejętności fotografowania, liczą się przede wszystkim kreatywność, zmysł estetyczny oraz indywidualny styl. Nie brakuje klientów, którzy chcieliby udokumentować śluby, chrzciny, urodziny czy spotkania biznesowe. Nawet osoby początkujące, które posiadają interesujące portfolio mogą szybko zdobyć pierwszych klientów. Warto jednak pamiętać, że rozpoczęcie biznesu wymaga inwestycji w profesjonalny sprzęt.

Pielęgnacja ogrodów

Wiele osób nie ma czasu, ochoty czy siły na robienie porządków w swoich ogrodach. W tym celu szukają firmy, która profesjonalnie wykona usługę. Można wykonywać prace ogrodnicze zarówno samodzielnie, jak i w zespole, w przypadku większych ogrodów i wymagających klientów. Pielęgnacja ogrodów to doskonały pomysł na firmę dla osób, które posiadają wiedzę związaną z ogrodnictwem. Obowiązki mogą dotyczyć pielęgnacji zieleni, projektowania ogrodów czy tworzenia systemów nawadniających i oczek wodnych. Jeśli nie posiadamy doświadczenia w niektórych pracach, możemy zatrudnić wykwalifikowanych pracowników, dzięki czemu zyskamy większe szanse na zdobycie klientów, którzy potrzebują kompleksowych usług.

Firma sprzątająca

A może firma sprzątająca? Pomysł na biznes w branży sprzątającej może być strzałem w dziesiątkę, szczególnie że obecnie można zaobserwować rosnący popyt na tego typu usługi. Firma może obsługiwać zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorstwa, np. obiekty biurowe czy hale produkcyjne. Biznes nie wymaga wysokich inwestycji ani specjalistycznych kompetencji, daje za to możliwość samodzielnej pracy lub też zatrudniania personelu i rozszerzania zakresu usług.

Kwiaciarnia i usługi florystyczne

To kolejny pomysł na własną firmę, który może dawać wiele radości i satysfakcji. Rynek potencjalnych klientów jest naprawdę duży. Można obsługiwać zarówno osoby prywatne kupujące kwiaty, jak i firmy, które zajmują się organizacją imprez okolicznościowych, a nawet restauracje, biura czy hotele. Na początku prowadzenia działalności może okazać się, że nie ma potrzeby wynajmowania lokalu na kwiaciarnię. Jeżeli dysponujemy odpowiednim miejscem w domu, najlepiej klimatyzowanym i zacienionym, możemy samodzielnie tworzyć bukiety na mniejsze zamówienia. Z czasem biznes może się rozrosnąć – wówczas warto pomyśleć o otworzeniu własnej kwiaciarni i zatrudnieniu pracowników. Pamiętajmy, że ta branża wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy, więc jeśli jej nie mamy, warto pomyśleć o odpowiednim szkoleniu.

Projektowanie i aranżacja wnętrz

Projektowanie i aranżacja wnętrz wbrew pozorom nie wymagają posiadania uprawnień ani dyplomów uczelni wyższej. Ważne są jednak umiejętności, wiedza, wyobraźnia przestrzenna, zmysł estetyczny i portfolio, które możemy zdobyć np. projektując wnętrza znajomym. Na początkowym etapie działalności konsultacje mogą odbywać się przez internet, co zwiększy zasięg usług i znacząco ograniczy koszty.

Serwis internetowy lub blog

Do prowadzenia własnej strony internetowej wystarczą komputer, internet, serwer i domena. Duża ilość poradników w sieci sprawia, że możemy samodzielnie zaprojektować stronę, bez konieczności korzystania z usług programistów. Tematyka serwisu lub bloga może być dowolna – zdrowie, uroda, biznes, sport, moda, motoryzacja, fotografia i wiele innych. Jeżeli pasjonujemy się daną branżą, nic nie stoi na przeszkodzie, by dzielić się wiedzą z innymi i zarabiać na tym, np. dzięki programom afiliacyjnym, współpracy z reklamodawcami czy sieci reklamowej Google. Serwis prowadzony z pasją, pełny wartościowych treści z pewnością przyciągnie dużą społeczność. Pamiętajmy jednak, że zyski z takiej działalności zazwyczaj nie pojawiają się natychmiast i są zależne od wielu czynników. 

Opieka nad osobami starszymi

Osoby starsze, samotne i chore wymagają stałej opieki i nadzoru, a ponieważ nasze społeczeństwo się starzeje i rośnie długość życia, takich osób jest coraz więcej  Rodzina często nie jest w stanie samodzielnie zapewnić opieki choremu, dlatego zleca takie usługi firmom lub osobom prywatnym. Praca z chorymi, starszymi osobami wymaga przede wszystkim dużej empatii, zaangażowania, dobrego kontaktu z ludźmi oraz… dobrej kondycji fizycznej. Dodatkowym atutem jest umiejętność wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych. Na początku można samodzielnie świadczyć usługi, zdobywając referencje, a następnie założyć firmę, która będzie dysponowała siecią profesjonalnych opiekunów. Atutem takiej działalności jest to, że praktycznie nie wymaga inwestycji.

Malowanie mieszkań

Usługi wykończeniowe i remontowe wymagają wiedzy i doświadczenia, ale można je nabyć, np. pracując jako pomocnik w firmie remontowej, uczestnicząc w szkoleniach organizowanych przez producentów materiałów i narzędzi budowlanych. Osoby, które mają już doświadczenie, mogą zastanowić się nad założeniem własnego biznesu. Obecnie jest duże zapotrzebowanie nie tylko na prace malarskie, ale wszelkie związane z remontami – często klienci zamawiają usługi z dużym wyprzedzeniem. Kluczem do tego, żeby mieć dużo zleceń, jest przede wszystkim solidność i dokładność.

Wypieki tortów i ciast

Usługi cukiernicze to kolejny pomysł na firmę jednoosobową dla pasjonatów cukiernictwa. Choć nie brakuje dobrych cukierni, specjalizujących się w wypiekach ciast i tortów, można znaleźć miejsce dla siebie. Nie trzeba być absolwentem szkoły cukierniczej, ale trzeba mieć wiedzę i doświadczenie w przygotowywaniu wypieków. Dobrym pomysłem może być np. robienie tortów z motywami bajkowymi dla dzieci – niektóre wypieki to prawdziwe dzieła sztuki cukierniczej, za które klienci chętnie zapłacą. Zanim jednak rozpoczniemy taką działalność, musimy sprawdzić wymogi sanepidu dotyczące lokalu, w którym odbywa się produkcja wyrobów spożywczych.

Korepetycje

Osoby, które udzielały korepetycji na studiach czy uczyły młodsze rodzeństwo, mogą pomyśleć o założeniu własnej firmy. Praca wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy, umiejętności pedagogicznych i znajomości np. wymagań egzaminacyjnych z danego przedmiotu. Usługi można świadczyć w siebie w domu, dojeżdżać do klienta lub prowadzić lekcje przez internet. Jeżeli klientów będzie dużo, warto zatrudnić sieć korepetytorów, a nawet wynająć lokal. Można również pomyśleć o klientach biznesowych, np. w przypadku nauki języków obcych.

Co dalej? Skorzystaj z ZSK!

Pomysł na firmę może być pierwszym krokiem do realizacji własnych marzeń o prowadzeniu biznesu. Daje nie tylko poczucie niezależności, samodzielności i sprawia wiele satysfakcji, ale również pozwala na stały rozwój. Zgodnie z ideą lifelong learning, czyli uczenia się przez całe życie, można nabywać kompetencje i umiejętności nie tylko w szkolnych ławkach czy na studiach, ale również samodzielnie.

Przeczytaj również: Jak zmienić pasję w zawód?

Pasja, konsekwencja, zaangażowanie, kreatywność, przedsiębiorczość to cechy, które otwierają drzwi do kariery zawodowej. W prowadzeniu swojej firmy i zdobywaniu klientów na pewno pomoże certyfikat potwierdzający kwalifikację z danej branży. Jak go zdobyć, dowiesz się na stronie Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.

Mapa kwalifikacji ZSK. Wybierz branżę i zdobądź certyfikat

Facebook
Twitter
LinkedIn