Jak zmienić pasję w zawód?

Pasja, która jest jednocześnie pracą zawodową, jest marzeniem wielu z nas. Kto by nie chciał realizować własnego hobby i jednocześnie na tym zarabiać? Przyzwyczailiśmy się, że pracę wykonuje się w wyuczonym zawodzie, ale wcale nie musi tak być!

Zastanów się najpierw, co lubisz robić, co umiesz i sprawia Ci przyjemność. Prawdopodobnie wiesz na ten temat więcej niż przeciętna osoba. Może masz za sobą kursy albo samodzielne zgłębianie tematu? Może czujesz, że potrafisz co najmniej tyle samo, a może nawet więcej niż specjalista w tej dziedzinie? To już połowa sukcesu! Kolejnym krokiem może być potwierdzenie Twoich umiejętności i wiedzy, bo przed potencjalnym pracodawcą warto wylegitymować się wiarygodnym certyfikatem. Pomocą służy tu Zintegrowany System Kwalifikacji. Na jego stronach można znaleźć rejestr bardzo wielu kwalifikacji obecnych na rynku. Każda kwalifikacja jest dokładnie opisana. Podane jest wszystko, co powinna wiedzieć i umieć osoba, która chciałaby mieć taką kwalifikację. Jeśli taką wiedzę i umiejętności posiada (niezależnie od tego, w jaki sposób je zdobyła), może zdobyć certyfikat.

Poniżej kilka przykładów kwalifikacji, jakie można znaleźć w ZSK. Może odnajdziesz w nich swoje hobby?

Stylizacja ubioru i kreacja wizerunku

Wyczucie stylu i znajomość branży modowej to dobry początek, by zostać stylistą/stylistką. Jednak pożądane są również inne umiejętności, m.in. analiza kolorystyczna, znajomość typów sylwetek, zasady doboru strojów i dodatków oraz wiedza w zakresie tkanin. W tej pracy mniej ważne jest doświadczenie zawodowe, bardziej liczą się konkretne umiejętności, wiedza i kompetencje. Jak zostać stylistą? Warto odwiedzić stronę ZSK i zapoznać się z kwalifikacją „Stylizacja ubioru i kreacja wizerunku”.

Praca dla majsterkowiczów – monter maszyn i urządzeń

Taka praca będzie odpowiednia dla osób, które lubią majsterkować i znają się na branży elektrycznej, elektronicznej i mechatronicznej. Zawód monter maszyn i urządzeń daje duże możliwości zatrudnienia w zakładach przemysłowych, produkcyjnych czy usługowych. Jeżeli interesujesz  się majsterkowaniem, rozkręcanie i reperacja różnych urządzeń to dla ciebie relaks i chciałbyś przekuć swoje hobby w zawód, zapoznaj się z kwalifikacją ZSK: „Montowanie manualne komponentów i urządzeń elektrycznych, elektronicznych i mechatronicznych”.

Lakiernik samochodowy dla fanów motoryzacji

Zamiłowanie do motoryzacji można łatwo zamienić w zawód. Co więcej, te specjalizacje prawie zawsze gwarantują nam pracę. Jedną z takich specjalizacji może być lakiernictwo. Obecnie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych lakierników jest duże – można zdobyć pracę w warsztacie samochodowym lub otworzyć własną firmę. Na stronie Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji znajduje się kwalifikacja „Przeprowadzenie procesu renowacji i naprawy powłoki lakierowej – lakiernik samochodowy”. Warto sprawdzić warunki przystąpienia do walidacji (czyli sprawdzenia swoich umiejętności), wymagane kompetencje oraz możliwości wykorzystania kwalifikacji.

Prowadzenie kursów online

Osoby, które posiadają zdolności dydaktyczne i wiedzę z konkretnej dziedziny, mogą zdecydować się na prowadzenie kursów internetowych. Nowe umiejętności dają możliwość podjęcia pracy online m.in. w centrach kształcenia dorosłych, ośrodkach prowadzących kursy czy np. w szkołach językowych. Osoby zainteresowane takim stanowiskiem pracy mogą zapoznać się z kwalifikacją „Nauczanie z wykorzystaniem narzędzi do nauczania zdalnego”.

Praca jako fotograf dla wolnych strzelców

Praca fotografa to zajęcie, które zdecydowanie łączy przyjemne z pożytecznym. W tym fachu liczą się przede wszystkim zmysł artystyczny, kreatywność, dobra znajomość obsługi aparatu fotograficznego oraz programów graficznych. Dwóch ostatnich umiejętności można nauczyć się zarówno na kursach, jak i samodzielnie. Dla osób, które chcą zdobyć pracę w tym zawodzie, została przygotowana kwalifikacja „Wykonywanie fotografii reportażowej i okolicznościowej”. Charakterystyka kwalifikacji i warunki walidacji dostępne są tutaj.

Organizowanie wycieczek górskich

Praca powinna dawać satysfakcję, sprawiać przyjemność oraz pozwalać zdobywać nowe umiejętności. Osoby, które kochają góry i posiadają zdolności organizacyjne, mają szansę przekuć pasję w ekscytującą pracę. Jakie kwalifikacje należy posiadać, aby zdobyć pracę organizatora wycieczek? Szczegóły dotyczące kwalifikacji znajdują się tutaj.

Facebook
Twitter
LinkedIn