Jak zmienić pracę? Skuteczne strategie

Zmiany, od których zależy nasz status finansowy, nie zawsze są łatwe. Zastanawiasz się nad przejściem do innej firmy, ale obawiasz się o przyszłość? W znalezieniu nowego miejsca pracy, które będzie Cię satysfakcjonować, może pomóc odpowiednia taktyka. Podpowiadamy, jak się do tego przygotować.
  1. Przemyśl swoje oczekiwania i opracuj plan

Zastanawiasz się, jak zmienić pracę, cały czas pracując? Przede wszystkim nie odchodź z dotychczasowej pracy pod wpływem emocji. Lepiej to zrobić dopiero wtedy, kiedy znajdziesz nową pracę. Umowę o pracę można rozwiązać na dwa sposoby – składając wypowiedzenie i trzymając się określonych w umowie okresów lub za porozumieniem stron. Pamiętaj, że dotrzymanie okresu wypowiedzenia jest Twoim obowiązkiem wynikającym z kodeksu pracy. Poza tym uporządkowana relacja z byłym pracodawcą zrobi pozytywne wrażenie na osobie prowadzącej rekrutację. 

Zastanów się, co motywuje Cię do zmiany. Jeśli chcesz zmienić pracę na lepszą, musisz najpierw zdefiniować, co jest problemem w obecnej firmie. Dzięki temu zrozumiesz swoje oczekiwania wobec nowego pracodawcy. Określ, czy są to warunki finansowe, atmosfera w firmie, brak perspektyw rozwoju czy może tryb pracy.  

  1. Potwierdź swoje kompetencje w Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji

Warto zainwestować w rozwój i zdobyć dodatkowe umiejętności. Pomyśl o nowych kwalifikacjach zawodowych, studiach podyplomowych czy kursach, które poszerzą Twoją wiedzę. Skorzystaj ze Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji, dzięki któremu dowiesz się, które kompetencje możesz potwierdzić certyfikatem oraz jak i gdzie to zrobić. Nowe umiejętności zdobywamy przez całe życie i wszędzie – w szkole, pracy, domu, a nawet realizując własne pasje. Dzięki ZSK można przekuć je we wiarygodny certyfikat, który zwiększa szansę na otrzymanie atrakcyjnej pracy, dzięki międzynarodowej rozpoznawalności. Certyfikat potwierdzi Twoje kwalifikacje na polskim i europejskim rynku

  1. Zaktualizuj swoje CV

Pamiętaj, że aplikując na wybrane stanowisko, musisz sprawić, by to właśnie Twoja aplikacja zwróciła uwagę przyszłego pracodawcy. Zwiększysz swoją szansę na zmianę pracy, przygotowując CV oraz list motywacyjny dopasowane do potrzeb danego stanowiska. Pamiętaj, żeby dokumenty były czytelne, przejrzyste i atrakcyjne wizualnie. 

  1. Sprawdź aktualne oferty pracy i aplikuj 

Doświadczenie zawodowe, odpowiednie kwalifikacje, motywacja, znajomość aktualnych trendów w branży, ekspercka wiedza w danej dziedzinie i otwartość na zmiany to ważne atuty na rynku pracy. Wyszukaj na spokojnie oferty odpowiadające Twojemu profilowi, a następnie rozsyłaj CV. 

Przejrzyj aktualne oferty pracy na portalach z ogłoszeniami, ale także w social mediach. Wybierz kilka z nich, jeśli spełniasz większość wymogów. Wyjaśnij w liście motywacyjnym, dlaczego zainteresowała Cię ta konkretna oferta i spróbuj przekonać pracodawcę, że jesteś osobą, której szuka i potrzebuje. Załącz dedykowane CV oraz aktualne portfolio. Zapoznaj się z naszym poradnikiem, jak stworzyć dobre portfolio

Zobacz, jak działa Moje Portfolio w ZSK

  1. Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej

Jeśli Twoje CV zwróciło uwagę pracodawcy, otrzymasz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Dobre przygotowanie do opowiedzenia o własnych doświadczeniach wymaga praktyki, dlatego możesz wcześniej poćwiczyć przed rodziną lub znajomymi. Musisz też przygotować się merytorycznie, poznać firmę, jej ofertę i założenia. Zadbaj również o swój wygląd. Schludny strój to podstawa. Przed rozmową kwalifikacyjną zastanów się nad odpowiedziami na  pytania, które dość często wykorzystują osoby z działu HR na rozmowach.

Facebook
Twitter
LinkedIn