Nie bądź dinozaurem. Skorzystaj z nowych kwalifikacji w ZSK

ZSK to unikalne rozwiązanie, które stwarza ogromne możliwości dla pracodawców, pracowników, uczelni oraz… wszystkich zainteresowanych. Dlaczego?

Zintegrowany System Kwalifikacji jest odpowiedzią na zmiany, które zachodzą na rynku, w gospodarce i podejściu ludzi do edukacji. Na to rozwiązanie czekało wiele osób: uczniowie, pracodawcy, związki zawodowe, organizacje branżowe, osoby bezrobotne i powracające na rynek pracy, ale przede wszystkim polscy pracownicy – zarówno ci, którzy pracują w Polsce, jak i ci wyjeżdzający do pracy w krajach Unii Europejskiej.

Dlatego nie warto być dinozaurem, skoro można skorzystać z innowacyjne rozwiązania, które promuje kwalifikacje oraz ideę lifelong learning, czyli “uczenie się przez całe życie”.

Zintegrowany System Kwalifikacji to wiarygodne certyfikaty!

ZSK dotyczy tych, którzy chcą się uczyć i rozwijać przez całe życie. Albo tych, którzy nagle postanowili się przebranżowić, bezrobotnych czy osób, którzy chcą wrócić do pracy po dłuższym okresie przerwy. Ale także dla młodych osób, którzy dopiero przygotowują się do wejścia na rynek pracy. Podstawą systemu jest to, co potrafimy, jakie mamy umiejętności i kompetencje, a nie to, gdzie się tego wszystkiego nauczyliśmy.

Jak to działa? W bardzo prosty sposób. Nowe umiejętności zdobywamy wszędzie – w pracy, domu, podczas uprawiania hobby czy poświęcania się pasji. W ZSK można przekuć swoje umiejętności w wiarygodny certyfikat. Najpierw należy odnaleźć interesujące nas zajęcie i odpowiednią branżę – na przykład marketing, gastronomia, budownictwo czy technologia cyfrowa. Tych kwalifikacji jest sporo, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Potem musimy sprawdzić, co trzeba zrobić, aby przejść walidację, czyli sprawdzian naszych umiejętności.

ZSK krok po kroku – jak zdobyć certyfikat?

Wyjaśnimy to na przykładzie. Jesteś samoukiem, który najpierw ogrywał wszystkich w Fifę, potem sam kompletował sprzęt komputerowy, w końcu sam nauczył się programowania buszując po forach, czy oglądając tutoriale na YouTube. Do tego ogarniasz HTML, CSS i JavaScript, wiesz co to hosting, a konfiguracja serwera to dla ciebie drobnostka.

Wchodzisz na stronę Rejestru Kwalifikacji i sprawdzasz kwalifikacje. Możesz je pogrupować według odpowiedniej branży, albo wpisując słowa kluczowa. Okazuje się, że jest kilka ciekawych możliwości:

Każda z tych kwalifikacji jest dokładnie opisana. Możesz sprawdzić, jakie do kogo jest skierowana, co trzeba umieć, jakie są szanse na pracę, albo na ile lat wydawany jest certyfikat. Sprawdzisz tam również, jak potwierdza się umiejętności, czyli przechodzi walidację. Może to być tylko portfolio, ale najczęściej jest to test teoretyczny lub praktyczny.

Certyfikat z poziomem PRK to szansa na pracę 

Kiedy już wybrałeś kwalifikację, zgłaszasz się do odpowiedniej Instytucji Certyfikującej, podchodzisz do egzaminu, dokonujesz opłaty i… dostajesz certyfikat, który jest uznawany w Polsce i Unii Europejskiej. Już niedługo będą one wydawane w cyfrowym standardzie Open Badge, gdzie pod jedną grafiką będą zapisane wszystkie osiągnięcia. 

A liczba ciekawych kwalifikacji nadal rośnie. Co jest ważne? Ich różnorodność. Dlatego w ZSK jest miejsce na takie możliwości zawodowe jak:

Mapa kwalifikacji ZSK. Wybierz branżę i zdobądź certyfikat

.

Facebook
Twitter
LinkedIn