Kurs zawodowy – co to jest?

Wkraczasz w dorosłość i zastanawiasz się nad swoją przyszłością lub po prostu myślisz o zmianie branży? Kursy zawodowe dają szansę na ciekawą pracę niezależnie od poziomu wykształcenia. Wyjaśniamy, czym są i dlaczego warto je rozważyć.

Potrzeba rozwoju to wymóg aktualnego rynku pracy. Kursy dają szansę na umocnienie lub poprawę swojej pozycji zawodowej. Zanim podejmiesz decyzję o wyborze konkretnego sposobu edukacji, sprawdź, na czym polegają kwalifikacyjne kursy zawodowe i wybierz ten, który będzie odpowiedni dla Ciebie.

Kwalifikacyjne kursy zawodowe – szansa na rozwój

Kwalifikacyjne kursy zawodowe to nowoczesna, pozaszkolna, elastyczna forma kształcenia i przygotowania do pracy w konkretnym zawodzie. Są one przeznaczone  jedynie dla osób, które ukończyły 18 rok życia. Dzięki nim można przygotować się do zdobycia kwalifikacji zawodowych. Obawiasz się, że nie stać Cię na drogie szkolenia? Kwalifikacyjne kursy zawodowe są bezpłatne, co stanowi ich ogromny atut.

W kwalifikacyjnych kursach zawodowych mogą uczestniczyć wszystkie osoby dorosłe bez względu na wykształcenie. Kierunki w ramach kwalifikacyjnych kursów zawodowych są prowadzone zgodnie z podstawą programową MEiN.

Ile trwają kursy zawodowe?

W zależności od wybranego zawodu edukacja na kwalifikacyjnym kursie zawodowym trwa od jednego roku do dwóch lat.

Co daje kurs kwalifikacji zawodowych?

Aktualnym trendem w edukacji jest lifelong learning, czyli uczenie się przez całe życie. Pozwala ono sprostać oczekiwaniom rynku pracy i wyzwaniom współczesności. Efektywne inwestowanie w uczenie się na kursie KKZ wspomaga rozwój kariery zawodowej, zwiększa szansę na znalezienie lub zmianę pracy, przebranżowienie się, doskonalenie swoich umiejętności, awans i podwyżkę lub utrzymanie stanowiska. Pozytywnie wpływa też na pewność siebie pracownika. Kurs KKZ jest też ważnym dla pracodawcy potwierdzeniem  zdobytych kwalifikacji zgodnie z wymaganiami rynku pracy.

Jaki kwalifikacyjny kurs zawodowy wybrać?

Wybór kursów jest bardzo szeroki, a z ich bogatej oferty każdy może wybrać coś dla siebie. Kwalifikacje w zawodzie, które mogą być kształcone na kursach KKZ, można znaleźć w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego określonej rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej (DzU z dnia 13 grudnia 2016, poz. 2094).

Kursy KKZ – przykłady

Wśród kwalifikacji w zawodach, które mogą być kształcone w ramach kursów KKZ, każdy powinien znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Poniżej wymieniliśmy wybrane z nich:

•         technik informatyk
  •         technik rolnik
  •         technik usług kosmetycznych
  •         elektryk
  •         kucharz
  •         mechanik pojazdów samochodowych
  •         technik analityk
  •         technik programista
  •         technik budownictwa
  •         technik ekonomista
  •         technik archiwista
  •         technik transportu kolejowego
  •         technik żywienia i usług gastronomicznych
  •         monter budowy i robót wykończeniowych
  •         technik ochrony środowiska
  •         florysta
  •         lakiernik samochodowy
  •         magazynier-logistyk

Łącznie do wyboru są aż 252 kwalifikacje (stan na październik 2021 r.). Z ich pełną listą powinny zapoznać się osoby, które planują zdobyć nowy zawód, przekwalifikować się lub poszerzyć kompetencje. Absolwent kursu otrzyma zaświadczenie i może ubiegać się o przystąpienie do egzaminu potwierdzającego zdobyte kwalifikacje. Zdany egzamin z kolei wiąże się z otrzymaniem certyfikatu kwalifikacji zawodowej i daje prawo do wykonywania pracy w danym zawodzie.