Jak i gdzie szukać szkoleń zawodowych?

Szkolenia zawodowe dają możliwość zdobycia nowych kwalifikacji, przebranżowienia się oraz doskonalenia konkretnych umiejętności. Zapotrzebowanie na nowych specjalistów ulega ciągłym zmianom, a dziś nawet absolwenci szkół wyższych czy technicznych nie zawsze znajdują pracę w wyuczonym zawodzie. Rozwiązaniem są kursy i szkolenia zawodowe, które umożliwiają zdobycie wiedzy i umiejętności w konkretnej dziedzinie. Na jakie szkolenia warto się zdecydować?

Wyszukiwarki szkoleń

Kursy zawodowe polecane są między innymi osobom bezrobotnym, poszukującym nowej pracy oraz starającym się o awans. Warto samodzielnie poszukać ośrodka szkolenia zawodowego np. korzystając z wyszukiwarek szkoleń. Do przykładowych serwisów o tematyce szkoleniowej należą:

Szkolenia Europejskiego Funduszu Społecznego  

Szansą na zdobycie nowych kwalifikacji są np. szkolenia z Europejskiego Funduszu Społecznego. Dzięki EFS osoby wchodzące na rynek pracy oraz pracujące zawodowo mogą nabyć umiejętności odpowiadające na potrzeby pracodawców. Oferty szkoleń i kursów znajdują się w Bazie Usług Rozwojowych (BUR). Na stronie internetowej jest spis wszystkich szkoleń spełniających wytyczone kryteria wraz z ich harmonogramem. Dostępne są zarówno szkolenia podstawowe, jak i specjalistyczne z branż takich jak: biznes, zdrowie i medycyna, informatyka i telekomunikacja, finanse i bankowość, branża techniczna, języki oraz prawo i administracja. W bazie można znaleźć instytucje, które świadczą usługi w tym obszarze. Jeśli chcemy wziąć w nich udział, musimy zgłosić się do operatora, który dofinansowuje szkolenia. 

Szkolenia z urzędu pracy

Warto pomyśleć również o szkoleniach organizowanych przez urząd pracy. Kursy doszkalające dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy są finansowane przez powiatowe urzędy pracy (PUP). To forma aktywizacji zawodowej przeznaczona jest dla osób zarejestrowanych jako bezrobotne, które chcą przyuczyć się do zawodu, rozwinąć kompetencje miękkie, zdobyć nowe kwalifikacje czy przygotować się do prowadzenia własnej firmy. Najbardziej popularne kursy zawodowe obejmują usługi fryzjerskie i kosmetyczne, budownictwo, projektowanie, mechanikę czy architekturę. Kursy zawodowe zwykle obejmują nie mniej niż 25 godzin tygodniowo i trwają przeważnie od 6 do 12 miesięcy. Każdy uczestnik szkolenia otrzymuje co miesiąc stypendium równe 120% zasiłku dla bezrobotnych.

Jak potwierdzić zdobyte kwalifikacje?

Zanim zdecydujesz się na konkretny kurs lub szkolenie, sprawdź, co konkretnie oferuje, czego się na nim nauczysz i co otrzymasz po jego ukończeniu. Najlepsze kursy powinny kończyć się sprawdzeniem umiejętności oraz wiarygodnym certyfikatem. Więcej na temat wiarygodnych certyfikatów dowiesz się na stronie Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. Tam też możesz znaleźć opis bardzo wielu kwalifikacji oraz informacje, w jaki sposób zdobyć certyfikat. Warto wiedzieć, że o certyfikat w ramach ZSK można się starać nawet wtedy, kiedy konkretne umiejętności nabyliśmy samodzielnie, np. korzystając z zasobów internetu.

Facebook
Twitter
LinkedIn