ARTYKUŁY

Praca po studiach – od czego zacząć?

Kończysz studia i zastanawiasz się, jaką drogę zawodową wybrać? Musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach, które pomogą ci podjąć decyzję i zwiększyć szanse na zatrudnienie. Sprawdź, co zrobić, aby stać się atrakcyjnym kandydatem dla przyszłych pracodawców i jak znaleźć pracę po studiach.

Czytaj więcej »

Najczęstsze błędy w poszukiwaniu pracy

Wysyłasz mnóstwo CV do wielu firm, a nie zapraszają Cię na rozmowy kwalifikacyjne? Powodem takiego stanu rzeczy mogą być powtarzane błędy podczas szukania pracy i wysyłania CV. Sprawdź, jakich błędów należy unikać i poznaj skuteczne metody poszukiwania pracy.

Czytaj więcej »

Technikum czy szkoła branżowa?

Przed ósmoklasistami ważna decyzja, która może mieć duże znaczenie dla przyszłej kariery zawodowej. Co wybrać – technikum, szkołę branżową, a może liceum? Każda ścieżka edukacyjna ma swoje wady i zalety, a decyzja jest uzależniona nie tylko od sumy punktów rekrutacyjnych, ale również umiejętności, predyspozycji, pasji czy marzeń ucznia.

Czytaj więcej »

Jak zwiększyć swoje zarobki?

Wiele osób marzy o tym, żeby zarabiać więcej, jednak nie każdy wie, jak to zrobić. Istnieje co najmniej kilka sposobów na zwiększenie miesięcznego dochodu. Warto zacząć od analizy swoich mocnych i słabych stron, sytuacji zawodowej oraz oceny perspektyw.

Czytaj więcej »

Rozwój kariery osób z niepełnosprawnością

Mimo indywidualnych ograniczeń, każda osoba z niepełnosprawnością ma predyspozycje, umiejętności i zdolności, które mogą stać się podstawą do podjęcia pracy. Ważna jest również chęć rozwoju, gotowość do podejmowania wyzwań oraz wsparcie z zewnątrz.

Czytaj więcej »

Poszukiwanie pracy po zwolnieniu dyscyplinarnym

Zwolnienie dyscyplinarne niesie za sobą przykre konsekwencje, jednak nie musi oznaczać końca kariery dla pracownika. Ważne jest ominięcie pewnych błędów, które często powielają osoby z dyscyplinarką w dokumentacji. Jakie są konsekwencje zwolnienia dyscyplinarnego? Jak znaleźć pracę po zwolnieniu dyscyplinarnym?

Czytaj więcej »

10 pomysłów na firmę jednoosobową

Nie każdemu odpowiada praca na etacie, szczególnie jeżeli nie ma szansy na rozwój zawodowy i awans. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem jest założenie własnego biznesu, który może przynieść wiele satysfakcji i większe zarobki. Oto 10 pomysłów na własną firmę.

Czytaj więcej »

Kim jest operator maszyny CNC i jak nim zostać?

Zawód operatora maszyn CNC polecany jest osobom, które chcą związać swoją przyszłość z automatyzacją produkcji. Umiejętności związane z obsługą maszyn CNC przydają się zwłaszcza teraz, kiedy przemysł inwestuje w nowe technologie. Kim jest operator CNC? Jakie kwalifikacje należy posiadać, by pracować w tym zawodzie?

Czytaj więcej »

Czy warto zostać księgowym?

Patrząc na aktualne oferty pracy, nie da się nie zauważyć dużego zapotrzebowania na pracowników działów księgowości. Zawód wymaga dużej wiedzy, umiejętności i gotowości do ciągłego doszkalania się, jednak daje również szansę na samorealizację i satysfakcję z pracy.

Czytaj więcej »

Jakie kompetencje potrzebne są do pracy w IT?

Żyjemy w czasach niezwykle szybkiego rozwoju nowych technologii. Ale technologie nie rozwijają się same, zawsze stoi za nimi człowiek. Dlatego zwłaszcza w tej branży niezwykle ważne jest nabywanie nowych kompetencji – nie tylko specjalistycznych, ale również tzw. miękkich. Jakie kompetencje powinien posiadać pracownik branży IT?

Czytaj więcej »

Jak zmienić pasję w zawód?

Pasja, która jest jednocześnie pracą zawodową, jest marzeniem wielu z nas. Kto by nie chciał realizować własnego hobby i jednocześnie na tym zarabiać? Przyzwyczailiśmy się, że pracę wykonuje się w wyuczonym zawodzie, ale wcale nie musi tak być!

Czytaj więcej »

Jak zostać bankowcem?

Bankowiec to nie tylko osoba zajmująca się operacjami pieniężnymi, równie dobrze może reprezentować inną ścieżkę zawodową w banku. Wszystko zależy od jego zainteresowań, predyspozycji i umiejętności. Jakie możliwości rozwoju zawodowego stoją przed bankowcem? Jak nim zostać?

Czytaj więcej »

Wypalenie zawodowe – jak sobie z nim radzić?

Wypalenie zawodowe może dotyczyć każdego, niezależnie od branży i zajmowanego stanowiska. To stan, w którym wykonywane do tej pory obowiązki zawodowe nie dają satysfakcji, coraz bardziej męczą i powodują wyczerpanie psychiczne i fizyczne. Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym?

Czytaj więcej »

Znajomość języków obcych a rynek pracy

Znajomość języków obcych w znaczący sposób wspiera konkurencyjność na rynku pracy i otwiera nowe możliwości. Posługiwanie się co najmniej jednym językiem poza rodzimym daje szansę znalezienia pracy w wielu sektorach, również za granicą. Oznacza również większe zarobki i nowe perspektywy rozwoju. Dlaczego jeszcze warto uczyć się języków obcych?

Czytaj więcej »

Jak i gdzie szukać szkoleń zawodowych?

Szkolenia zawodowe dają możliwość zdobycia nowych kwalifikacji, przebranżowienia się oraz doskonalenia konkretnych umiejętności. Zapotrzebowanie na nowych specjalistów ulega ciągłym zmianom, a dziś nawet absolwenci szkół wyższych czy technicznych nie zawsze znajdują pracę w wyuczonym zawodzie. Rozwiązaniem są kursy i szkolenia zawodowe, które umożliwiają zdobycie wiedzy i umiejętności w konkretnej dziedzinie. Na jakie szkolenia warto się zdecydować?

Czytaj więcej »

Kompetencje a kwalifikacje – czym się różnią?

Kwalifikacje to przede wszystkim to, czego możemy się nauczyć, żeby móc i potrafić wykonywać konkretny zawód. Na kwalifikację składają się: wiedza, umiejętności oraz kompetencje społeczne. Można więc powiedzieć, że kompetencje są częścią składową jakiejś kwalifikacji. Z drugiej strony są jednak czymś szerszym i dotyczą wielu zawodów. Czym się więc różnią od kwalifikacji? 

Czytaj więcej »

Czym są kompetencje transwersalne?

Kompetencje transwersalne są umiejętnościami, jakie posiadamy niemal wszyscy. Wykorzystujemy je w różnych sytuacjach – zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym. Świadomość ich posiadania jest niezwykle ważna nie tylko w kontekście samorozwoju, ale też przy poszukiwaniu pracy, ponieważ są wysoko cenione przez pracodawców. Czym są kompetencje transwersalne i jak możesz je zidentyfikować? 

Czytaj więcej »

Co to jest standard WCAG?

Z założenia internet stanowi przestrzeń, z której użytkownicy mogą korzystać bez żadnych ograniczeń. Wystarczy urządzenie podłączone do sieci, żeby przeglądać i czytać dowolne treści. Jednak osoby z niepełnosprawnościami mogą mogą mieć z tym trudności. Z tego względu powstał standard WCAG, czyli zbiór rekomendacji dotyczący tworzenia stron internetowych w taki sposób, żeby każdy mógł z nich skorzystać. Na czym polega WCAG i jakie są jego wymagania?

Czytaj więcej »

Jak rozwijać kompetencje społeczne?

Coraz częściej pracodawcy zwracają uwagę nie tylko na uzyskane dyplomy i konkretne umiejętności zawodowe, ale również na kompetencje, dzięki którym pracownik będzie lepiej wykonywał swoje zadania. Czym one są i czy można je rozwijać? 

Czytaj więcej »

Jak uczyć się zawodu samodzielnie?

Ukończenie dobrej szkoły i studiów nie jest już dziś gwarancją satysfakcjonującej pracy. Często ważniejsza jest nauka samodzielna oraz kursy zawodowe, np. online, które dają konkretny fach. Jakie formy edukacji zapewniają naukę zawodu, który pozwoli osiągać dobre zarobki?

Czytaj więcej »

Kim jest social media ninja?

Media społecznościowe stały się już tak powszechne, że trudno znaleźć osobę, która z nich nie korzysta. Są one nie tylko w zasięgu ręki, ale też odpowiadają na wiele potrzeb. Niektórzy dzięki mediom nawiązują i podtrzymują kontakty z innymi, inni oglądają filmiki, czytają i komentują ciekawe dla siebie treści czy podziwiają zdjęcia. Skąd biorą się treści w mediach społecznościowych? Oprócz tych umieszczanych przez zwykłych użytkowników, za realizacją profesjonalnych treści stoi social media ninja. Jaka jest jeszcze jego rola? I jak można nim zostać?

Czytaj więcej »

Rynek pracodawcy – na czym polega?

Rynek pracodawcy to sytuacja, kiedy jest znacznie więcej osób poszukujących pracy niż pracodawców szukających pracowników. Wiąże się też często z wysokim bezrobociem. Obecnie mamy sytuację odwrotną, czyli ofert pracy jest dużo, pamiętajmy jednak, że jak w każdej dziedzinie gospodarki, trend ten może się odwrócić. Warto wcześniej się do tego przygotować. 

Czytaj więcej »

Jak się uczyć przez internet?

Nauka online może być równie efektywna jak przyswajanie wiedzy i nowych umiejętności metodami tradycyjnymi. Możesz korzystać z kursów internetowych, webinarów, tutoriali lub platform edukacyjnych. Sprawdź, jak uczyć się przez internet i dbać o ciągły rozwój.

Czytaj więcej »

Kto to jest influencer?

Rekomendacja produktu czy usługi przez lidera opinii jest często więcej warta niż niejedna reklama. Konsumenci chętnie podejmują decyzje zakupowe w oparciu o opinie osoby, którą znają i lubią. Tym kimś może być influencer. Czym się zajmuje i jaka jest jego rola w promocji marki?

Czytaj więcej »

Nowoczesne zawody

Rynek pracy dynamicznie się zmienia i stawia przed pracownikami nowe wymagania. Niektóre zawody przestają istnieć, a w ich miejsce pojawiają się inne. Osobom, które dbają o rozwój i stale poszerzają zakres swoich kompetencji, łatwiej jest utrzymać się na rynku pracy, a w razie konieczności zmienić dział lub branżę. Poznaj zawody przyszłości, by wiedzieć, gdzie można szukać dla siebie nowych możliwości rozwoju.

Czytaj więcej »

Rynek pracownika – na czym polega?

Pojęcie rynek pracownika oznacza sytuację, w której ofert pracy jest więcej niż kandydatów, którzy byliby zainteresowani podjęciem pracy. Innymi słowy – pracownik może wybierać spośród wielu ofert pracy. Jacy specjaliści są obecnie najbardziej pożądani na rynku pracy?

Czytaj więcej »

Jaki zawód wybrać?

Zastanawiasz się, jaki zawód wybrać? Praca nie musi być przykrą koniecznością, o ile będziesz robić to, co naprawdę lubisz. Sprawdź, jak wykorzystać swoje umiejętności i zdobyć wymarzoną pracę!

Czytaj więcej »

Szkoła branżowa – jaką wybrać?

Wybór szkoły ponadpodstawowej to pierwsza poważna decyzja ucznia, dotycząca jego przyszłości zawodowej. Jeśli wybór pada na szkołę branżową, warto dobrze przemyśleć jej kierunek, kierując się zainteresowaniami, ambicjami, uzdolnieniami i marzeniami, ale także możliwościami podjęcia pracy w zawodzie.

Czytaj więcej »

Jak się przebranżowić?

Wypalenie zawodowe? Brak satysfakcji z pracy? Za niska pensja? Zmiana sytuacji życiowej? Są sytuacje, kiedy chcemy lub mamy potrzebę zmienić ścieżkę swojej kariery. Sprawdź, jak się przebranżowić z sukcesem. 

Czytaj więcej »

Jak zarabiać na studiach?

Studia to czas intensywnej nauki, często też wyprowadzka z domu rodzinnego i rozpoczęcie dorosłego życia. Życie zawodowe można oczywiście zacząć dopiero po studiach, jednak wiele osób decyduje się na to już w czasie studiowania. Wczesne rozpoczęcie kariery pozwoli uzyskać doświadczenie, sfinansować studia oraz zarobić na codzienne wydatki. Rodzaj pracy jest uzależniony od trybu studiów, grafiku zajęć i ilości wolnego czasu. W jaki sposób mogą zarabiać studenci? 

Czytaj więcej »

Jak wrócić do pracy po długiej przerwie?

Rynek pracy zmienia się tak dynamicznie, że jeśli będziesz mieć przerwę w pracy, to po powrocie możesz poczuć niedopasowanie. Powrót do obowiązków zawodowych nie musi jednak być trudny. Pomocne będzie przygotowanie odpowiedniego planu działania. Podpowiadamy, jak zapewnić sobie szybki i efektywny powrót do pracy.

Czytaj więcej »

Jak zmienić pracę? Skuteczne strategie

Zmiany, od których zależy nasz status finansowy, nie zawsze są łatwe. Zastanawiasz się nad przejściem do innej firmy, ale obawiasz się o przyszłość? W znalezieniu nowego miejsca pracy, które będzie Cię satysfakcjonować, może pomóc odpowiednia taktyka. Podpowiadamy, jak się do tego przygotować.

Czytaj więcej »

Praca w domu dla mam

Czas poświęcony na wychowywanie dzieci nie musi oznaczać utraty niezależności finansowej. Obecnie istnieje wiele możliwości zarobku i rozwijania kariery zawodowej dla mam. Można pracować przez internet w elastycznym wymiarze godzin i jednocześnie opiekować się dzieckiem. 

Czytaj więcej »

Rozwijanie swoich kompetencji

Pracownik, który chce się rozwijać zawodowo, może wybierać spośród wielu możliwości, takich jak kursy, szkolenia, studia podyplomowe czy warsztaty. Jedną z opcji jest także samodzielne zdobywanie wiedzy. Poznaj sprawdzone ścieżki podnoszenia swoich kompetencji zawodowych i osobistych. 

Czytaj więcej »

Kompetencje miękkie i twarde – czym są? Przykłady

Każdy pracodawca szuka na stanowisko pracy kandydata, który będzie mógł się pochwalić konkretnymi umiejętnościami. Kompetencje to zbiór cech i predyspozycji danej osoby, umożliwiający realizację celów zawodowych. Które z cech mogą zainteresować pracodawcę i jakie umiejętności wpisać w CV?

Czytaj więcej »

Urlop macierzyński – przerwa w pracy

Odnalezienie się na rynku pracy po urlopie macierzyńskim jest prawdziwym wyzwaniem dla rodziców, którym zależy na rozwoju ich kariery. Czas spędzony z dzieckiem jest bezcennym doświadczeniem, ale zwykle wyklucza pracownika na ten okres z branży i z firmy. Powrót do pracy po macierzyńskim nie musi jednak budzić obaw – tę przerwę można pożytecznie wykorzystać.

Czytaj więcej »

Staż w firmie

Staż w firmie to szansa na rozpoczęcie kariery zawodowej, potwierdzenie swoich kompetencji oraz zdobycie nowych umiejętności i cennego doświadczenia. To również dobry sposób na zmianę branży i poznanie nowego zawodu. Jest to również inwestycja w przyszłość. Sprawdź, jak dostać się na staż zawodowy do wybranej firmy, czy staże są płatne, a także: ile mogą trwać.

Czytaj więcej »

Jak znaleźć pracę?

Osoba, która nie może znaleźć zatrudnienia lub straciła pracę, powinna zainwestować w swój rozwój. Warto również sprawdzić i zaktualizować swoje CV. Dobrym pomysłem jest też stworzenie portfolio w Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji, które pozwoli zaprezentować swoje umiejętności i osiągnięcia. 

Czytaj więcej »

Jak stworzyć dobre portfolio?

Istnieje wiele zawodów, w których, oprócz CV oraz listu motywacyjnego, wymagane jest potwierdzenie swojego dorobku. Dzięki niemu pracodawca dowie się znacznie więcej o kandydacie do pracy, a przede wszystkim zobaczy, co on naprawdę umie i potrafi zrobić.  

Czytaj więcej »

Copywriter – praca. Jak zostać copywriterem

Tworzenie angażujących i unikalnych treści to podstawowe zadanie copywritera. Sprawdź, jakie predyspozycje są ważne, by pracować w tym zawodzie. Podpowiadamy, jak zostać copywriterem i dlaczego tak duże znaczenie ma w tym przypadku ciągły rozwój i chęć zdobywania wiedzy. 

Czytaj więcej »

Praca online w domu

Praca przez internet cieszy się coraz większą popularnością. Umożliwia elastyczne ustalanie grafiku i wykonywanie obowiązków z dowolnego miejsca na świecie. To daje dużą swobodę, a sposobów na zarabianie online jest naprawdę wiele. 

Czytaj więcej »

Uczenie się przez całe życie

Możliwości zdobywania wiedzy jest wiele – można uczyć się samodzielnie, korzystać z kursów, szkoleń, studiów podyplomowych czy warsztatów. Rozwijaj się i zdobywaj nowe kompetencje, by odpowiedzieć na wyzwania obecnego rynku pracy. Zobacz, na czym polega lifelong learning.

Czytaj więcej »

Kurs zawodowy – co to jest?

Wkraczasz w dorosłość i zastanawiasz się nad swoją przyszłością lub po prostu myślisz o zmianie branży? Kursy zawodowe dają szansę na ciekawą pracę niezależnie od poziomu wykształcenia. Wyjaśniamy, czym są i dlaczego warto je rozważyć. 

Czytaj więcej »

Nowe technologie przepustką do świata ZSK

Nowe możliwości, które otworzyły się dzięki powszechnej pracy z domu, pobudziły w Polakach chęć do poważnych zmian. Może się to okazać bardzo proste do zrealizowania, zwłaszcza, że istnieje w Polsce system, który znacznie ułatwia ten krok.

Czytaj więcej »