ARTYKUŁY

Przebranżowienie na IT – czy jest to możliwe?

Branża IT jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi gospodarki. Przyciąga nie tylko osoby, które poszukują wyższych zarobków, ale także np. tych, którzy zapragnęli powrócić do wcześniej porzuconej pasji. Jak się przebranżowić na IT? Podpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

Czytaj więcej »

Czym jest system CRM i jak z niego korzystać?

CRM to narzędzie wspierające sprzedaż towarów i usług. Pozwala zarządzać relacjami z klientem oraz umożliwia kontrolę nad łańcuchem dostaw. Właśnie dlatego stanowi niezbędne narzędzie pracy sprzedawców i handlowców w dużych firmach, w których obsługa klienta i relacja z nim bezpośrednio wpływa na osiągane wyniki sprzedażowe.

Czytaj więcej »

5 sposobów na zdobycie zaufania w pracy

Zaufanie to podstawa dobrych relacji zawodowych. To właśnie zaufanie buduje więź między członkami zespołu i umożliwia udaną komunikację w pracy. Jak zdobyć zaufanie w pracy? Poznaj 5 skutecznych sposobów, dzięki którym na pewno Ci się to uda.

Czytaj więcej »

Jak efektywnie komunikować się w pracy

Jak podnieść swoją wartość na rynku pracy? Jest pewna umiejętność, która sprawi, że każdy dział rekrutacji spojrzy na Ciebie przychylnym okiem. To sprawna komunikacja. W pracy zespołowej łatwo o nieporozumienia, dlatego warto szukać przyczyn problemów w komunikacji i rozwijać tę ważną umiejętność.

Czytaj więcej »

Planowanie pracy metodą TRZOS

Planowanie pracy metodą TRZOS ułatwi Ci wykonywanie zadań w szybki i efektywny sposób. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza podczas pracy zdalnej. Możesz nadać priorytety zadaniom, które zaplanowałeś na cały dzień  i na bieżąco kontrolować swoje postępy. Ta metoda pozwoli Ci sprawdzić, jak wykorzystujesz godziny pracy. W naszym artykule wyjaśniamy, na czym polega metoda TRZOS. 

Czytaj więcej »

Kwalifikacje rynkowe w sezonie zimowym

Zima jest okresem, na który czekają wszyscy miłośnicy sportów uzależnionych od śniegu i niskich temperatur. Narciarstwo rekreacyjne czy snowboard to popularne formy rozrywki, których nauka powinna odbywać się pod okiem eksperta. Jakie warunki trzeba spełnić, by nim zostać?

Czytaj więcej »

Nauka w dorosłym życiu – czy warto?

Rozwój osobisty jest jednym z najważniejszych wymagań stawianych pracownikowi przez współczesny rynek pracy. Inwestując swój czas w naukę, możesz zdobyć wyczekiwany awans, zmienić branżę lub po prostu znaleźć zatrudnienie. Jak przebiega proces uczenia się dorosłych i dlaczego jest tak ważny?

Czytaj więcej »

Nauczanie z wykorzystaniem narzędzi do nauczania zdalnego

Niedawny lockdown w istotny sposób wpłynął na sposoby nauczania w szkołach. Lekcje i zajęcia prowadzone stacjonarnie zostały na pewien czas zastąpione przez nauczanie zdalne. Powrót do tradycyjnych form edukacji nie zmienił radykalnie tej sytuacji – narzędzia do nauki online wpisały się na stałe w specyfikę pracy szkół.

Czytaj więcej »

Praca z dzieckiem metodą Montessori

Metoda Marii Montessori jest wykorzystywana w coraz większej liczbie szkół i przedszkoli w Polsce. Placówki tego typu pojawiają się zarówno w dużych miastach, jak i w mniejszych miasteczkach. Czym wyróżnia się metoda Montessori i w jaki sposób pracuje nauczyciel Montessori?

Czytaj więcej »

Jak zostać doradcą w zakresie prowadzenia firmy?

Obecnie coraz więcej osób podejmuje decyzję o rezygnacji z etatu i założeniu własnej firmy. Często są to osoby, które nie mają doświadczenia w prowadzeniu biznesu. W uniknięciu poważnych problemów może im pomóc doświadczony doradca biznesowy. Jak nim zostać? Odpowiedź znajdziesz w artykule.

Czytaj więcej »

Czym jest Metoda Bilansu Kompetencji?

Chcesz przeanalizować swoje doświadczenie zawodowe oraz kompetencje, żeby zaplanować dalszą ścieżkę kariery? Pomoże Ci w tym Metoda Bilansu Kompetencji. Dowiedz się, na czym polega, komu się przyda i jak pracować z MBK.

Czytaj więcej »

Rozwój osobisty metodą 90-90-1 Robina Sharma

Zdajesz sobie sprawę z tego, że ciągły rozwój jest szalenie istotny? Chcesz zdobywać nową wiedzę, ale wiele zaplanowanych projektów zostało przez Ciebie porzuconych w połowie lub jeszcze wcześniej? Poznaj metodę 90-90-1 Robina Sharma, która wspomaga efektywną realizację długofalowych przedsięwzięć.

Czytaj więcej »

Getting Things Done – sposób na zorganizowaną pracę

Ciągłe zmiany na rynku pracy sprzyjają tym, którzy zdobywają nowe kompetencje i stale uczą się nowych zagadnień. Nauka w połączeniu z życiem rodzinnym lub zawodowym często jednak wiąże się z długą listą zadań. Jak sobie poradzić w natłoku obowiązków? Z pomocą przychodzi metoda Getting Things Done, czyli sztuka bezstresowej efektywności. Opiera się ona na kilku zasadach, które pomagają skutecznie realizować nawet sporą liczbę projektów naraz.

Czytaj więcej »

Jak zostać mediatorem sądowym w sprawach rodzinnych?

Nie trzeba być sędzią, aby brać udział w rozwiązywaniu spraw skierowanych na drogę sądową. Kodeks postępowania cywilnego przewiduje możliwość rozwiązania sporu w drodze konsensusu – ta droga pozwala zaoszczędzić pieniądze, czas i nerwy. Co to jest mediacja sądowa i jak zostać mediatorem w sprawach rodzinnych? Pokazujemy, jak zdobyć niezbędne kwalifikacje!

Czytaj więcej »

Jak napisać dobry biznesplan?

Chcesz założyć działalność gospodarczą? Jednym z niezbędnych kroków jest napisanie biznesplanu. Potrzebujesz go przede wszystkim dla siebie, jednak jego adresatem może być również instytucja, jeśli zechcesz starać się o dofinansowanie. Co to jest i jak napisać biznesplan?

Czytaj więcej »

Sygnały wskazujące na konieczność zmiany pracy

Aktywność zawodowa to oczywiście sposób na zdobycie środków do życia, jednak praca powinna również dawać poczucie spełnienia, satysfakcji i być motorem napędowym do osiągania sukcesów. Jeśli praca nie daje Ci żadnej satysfakcji, może pora na zmianę? Jakie są pierwsze sygnały do zmiany pracy?

Czytaj więcej »

Jak rozwój osobisty wpływa na pracę zawodową?

Rozwój osobisty i zawodowy powinny być ze sobą sprzężone i przekładać się na większą satysfakcję w różnych dziedzinach życia, motywację do pracy, zaangażowanie i poprawę pozycji zawodowej. Co tak naprawdę oznacza rozwój osobisty i jak wpływa na życie zawodowe?

Czytaj więcej »

Kiedy najlepiej zmienić pracę?

Masz świadomość, że w twoim miejscu pracy nie ma możliwości rozwoju czy otrzymania awansu? Czujesz znużenie lub frustrację, jednak nie potrafisz się zdecydować na odejście z firmy? Jak rozpoznać wyraźny sygnał, że już czas zmienić pracę?

Czytaj więcej »

Planowanie kariery – od czego zacząć?

Planowanie kariery zawodowej to proces, który wymaga zidentyfikowania, w czym jesteśmy dobrzy, określenia zainteresowań oraz dopasowania swoich umiejętności do istniejących zawodów. Od czego zacząć i jakie są etapy planowania kariery zawodowej?

Czytaj więcej »

Szkoła w Chmurze – nowoczesne formy edukacji

Innowacje i nowe technologie śmiało wkraczają w różne obszary naszego życia. To, co jeszcze 15-20 lat temu było nie do pomyślenia, dzisiaj pomału staje się standardem. Przykładem jest Szkoła w Chmurze – alternatywa dla tradycyjnych form edukacji.

Czytaj więcej »

Jak zostać fotografem?

Fotograf zawodowo zajmuje się robieniem zdjęć i ich obróbką. Jednak samo posiadanie odpowiedniego sprzętu i umiejętności techniczne to za mało, aby stać się profesjonalnym fotografem. W tym zawodzie liczy się ciągła nauka, praktyka i umiejętności. Jak zostać dobrym fotografem i przekuć pasję w zawód?

Czytaj więcej »

Jak negocjować wynagrodzenie z pracodawcą?

Starasz się o awans? A może chcesz podjąć nową pracę i wynegocjować dobre warunki? Rozmowa o wynagrodzeniu może być sporym wyzwaniem, dlatego warto obrać odpowiednią strategię negocjacji oraz podejść do dyskusji w sposób profesjonalny i merytoryczny.

Czytaj więcej »

Jak napisać CV?

Curriculum vitae, popularnie zwane CV, to najważniejszy dokument aplikacyjny, wizytówka kandydata do pracy. Niestety może zdarzyć się, że nawet najbardziej kompetentny pracownik straci szansę na zdobycie wymarzonej pracy, jeżeli jego CV nie będzie napisane w sposób rzetelny, konkretny i odzwierciedlający jego rzeczywiste umiejętności. Jak napisać curriculum vitae, które zainteresuje rekrutera?

Czytaj więcej »

Jak skutecznie zarządzać swoim czasem w pracy?

Zarządzanie czasem pracy to umiejętność odpowiedniego planowania i realizowania zadań. W teorii może wydawać się to proste, jednak niektórym łatwiej jest wykonać wszystkie zadania w zaplanowanym czasie, a inni muszą część z nich odłożyć np. na następny dzień. Poniżej kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą efektywnie zarządzać harmonogramem pracy.

Czytaj więcej »

Jak wyróżnić się na rynku pracy?

Poszukiwanie pracy nie musi być skomplikowanym ani trudnym zadaniem. Dobrze jest zacząć od odpowiedniego przedstawienia swoich atutów i umiejętności w CV, nawet jeśli nie posiadamy dużego doświadczenia w danej branży. Co zrobić, aby wyróżnić się spośród innych kandydatów?

Czytaj więcej »

Jakie kwalifikacje powinien posiadać handlowiec?

Większość zawodów wymaga posiadania kwalifikacji, które są niezbędne do prawidłowego wykonywania obowiązków służbowych. Nie inaczej jest w przypadku handlowca, który powinien posiadać odpowiedni zestaw umiejętności, wiedzy i kompetencji. Jakie kwalifikacje są potrzebne w pracy handlowca, aby mógł skutecznie realizować cele sprzedażowe?

Czytaj więcej »

Kucharz – jakie powinien posiadać kwalifikacje?

Dobry kucharz jest nie tylko rzemieślnikiem, ale również artystą, który potrafi przygotować wyśmienite dania. Niezależnie od tego, co przyrządza, powinien odznaczać się wyczuciem smaku i znać techniki przygotowywania potraw. To od kucharza zależy renoma restauracji, baru czy firmy cateringowej. Jakie są wymagane kwalifikacje dla kucharza i gdzie można się nauczyć zawodu?

Czytaj więcej »

Częste zmiany pracy – jak postrzegają je pracodawcy?

Niegdyś jedno miejsce pracy przez całe życie nie było niczym zaskakującym. Obecnie można zaobserwować dużą rotację pracowników na rynku, co wynika z wielu czynników, m.in. poszukiwania możliwości rozwoju, większej satysfakcji z wykonywanych obowiązków, wyższego wynagrodzenia itp. Jak częste zmiany pracy wyglądają z perspektywy pracodawców?

Czytaj więcej »

Praca w marketingu. Ścieżki kariery zawodowej

Marketing jest branżą, która błyskawicznie się rozwija i stwarza nowe przestrzenie do zagospodarowania. Do wyboru jest wiele dróg zawodowych, jednak niezależnie, gdzie nas doprowadzą, liczy się ciągły rozwój i nabywanie nowych umiejętności. Na czym polega praca w marketingu i jakie daje możliwości zawodowe?

Czytaj więcej »

List motywacyjny – atut czy przeżytek?

Wiele osób stoi przed dylematem, czy załączać list motywacyjny, aplikując na dane stanowisko, jeżeli w ogłoszeniu nie wspomniano o takich wymaganiach. Czy rzeczywiście jest to konieczność w obecnych czasach? W jakich branżach sprawdzi się list motywacyjny?

Czytaj więcej »

Praca po studiach – od czego zacząć?

Kończysz studia i zastanawiasz się, jaką drogę zawodową wybrać? Musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach, które pomogą ci podjąć decyzję i zwiększyć szanse na zatrudnienie. Sprawdź, co zrobić, aby stać się atrakcyjnym kandydatem dla przyszłych pracodawców i jak znaleźć pracę po studiach.

Czytaj więcej »

Najczęstsze błędy w poszukiwaniu pracy

Wysyłasz mnóstwo CV do wielu firm, a nie zapraszają Cię na rozmowy kwalifikacyjne? Powodem takiego stanu rzeczy mogą być powtarzane błędy podczas szukania pracy i wysyłania CV. Sprawdź, jakich błędów należy unikać i poznaj skuteczne metody poszukiwania pracy.

Czytaj więcej »

Technikum czy szkoła branżowa?

Przed ósmoklasistami ważna decyzja, która może mieć duże znaczenie dla przyszłej kariery zawodowej. Co wybrać – technikum, szkołę branżową, a może liceum? Każda ścieżka edukacyjna ma swoje wady i zalety, a decyzja jest uzależniona nie tylko od sumy punktów rekrutacyjnych, ale również umiejętności, predyspozycji, pasji czy marzeń ucznia.

Czytaj więcej »

Jak zwiększyć swoje zarobki?

Wiele osób marzy o tym, żeby zarabiać więcej, jednak nie każdy wie, jak to zrobić. Istnieje co najmniej kilka sposobów na zwiększenie miesięcznego dochodu. Warto zacząć od analizy swoich mocnych i słabych stron, sytuacji zawodowej oraz oceny perspektyw.

Czytaj więcej »

Rozwój kariery osób z niepełnosprawnością

Mimo indywidualnych ograniczeń, każda osoba z niepełnosprawnością ma predyspozycje, umiejętności i zdolności, które mogą stać się podstawą do podjęcia pracy. Ważna jest również chęć rozwoju, gotowość do podejmowania wyzwań oraz wsparcie z zewnątrz.

Czytaj więcej »

Poszukiwanie pracy po zwolnieniu dyscyplinarnym

Zwolnienie dyscyplinarne niesie za sobą przykre konsekwencje, jednak nie musi oznaczać końca kariery dla pracownika. Ważne jest ominięcie pewnych błędów, które często powielają osoby z dyscyplinarką w dokumentacji. Jakie są konsekwencje zwolnienia dyscyplinarnego? Jak znaleźć pracę po zwolnieniu dyscyplinarnym?

Czytaj więcej »

10 pomysłów na firmę jednoosobową

Nie każdemu odpowiada praca na etacie, szczególnie jeżeli nie ma szansy na rozwój zawodowy i awans. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem jest założenie własnego biznesu, który może przynieść wiele satysfakcji i większe zarobki. Oto 10 pomysłów na własną firmę.

Czytaj więcej »

Kim jest operator maszyny CNC i jak nim zostać?

Zawód operatora maszyn CNC polecany jest osobom, które chcą związać swoją przyszłość z automatyzacją produkcji. Umiejętności związane z obsługą maszyn CNC przydają się zwłaszcza teraz, kiedy przemysł inwestuje w nowe technologie. Kim jest operator CNC? Jakie kwalifikacje należy posiadać, by pracować w tym zawodzie?

Czytaj więcej »

Czy warto zostać księgowym?

Patrząc na aktualne oferty pracy, nie da się nie zauważyć dużego zapotrzebowania na pracowników działów księgowości. Zawód wymaga dużej wiedzy, umiejętności i gotowości do ciągłego doszkalania się, jednak daje również szansę na samorealizację i satysfakcję z pracy.

Czytaj więcej »

Jakie kompetencje potrzebne są do pracy w IT?

Żyjemy w czasach niezwykle szybkiego rozwoju nowych technologii. Ale technologie nie rozwijają się same, zawsze stoi za nimi człowiek. Dlatego zwłaszcza w tej branży niezwykle ważne jest nabywanie nowych kompetencji – nie tylko specjalistycznych, ale również tzw. miękkich. Jakie kompetencje powinien posiadać pracownik branży IT?

Czytaj więcej »

Jak zmienić pasję w zawód?

Pasja, która jest jednocześnie pracą zawodową, jest marzeniem wielu z nas. Kto by nie chciał realizować własnego hobby i jednocześnie na tym zarabiać? Przyzwyczailiśmy się, że pracę wykonuje się w wyuczonym zawodzie, ale wcale nie musi tak być!

Czytaj więcej »

Jak zostać bankowcem?

Bankowiec to nie tylko osoba zajmująca się operacjami pieniężnymi, równie dobrze może reprezentować inną ścieżkę zawodową w banku. Wszystko zależy od jego zainteresowań, predyspozycji i umiejętności. Jakie możliwości rozwoju zawodowego stoją przed bankowcem? Jak nim zostać?

Czytaj więcej »

Wypalenie zawodowe – jak sobie z nim radzić?

Wypalenie zawodowe może dotyczyć każdego, niezależnie od branży i zajmowanego stanowiska. To stan, w którym wykonywane do tej pory obowiązki zawodowe nie dają satysfakcji, coraz bardziej męczą i powodują wyczerpanie psychiczne i fizyczne. Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym?

Czytaj więcej »

Znajomość języków obcych a rynek pracy

Znajomość języków obcych w znaczący sposób wspiera konkurencyjność na rynku pracy i otwiera nowe możliwości. Posługiwanie się co najmniej jednym językiem poza rodzimym daje szansę znalezienia pracy w wielu sektorach, również za granicą. Oznacza również większe zarobki i nowe perspektywy rozwoju. Dlaczego jeszcze warto uczyć się języków obcych?

Czytaj więcej »

Jak i gdzie szukać szkoleń zawodowych?

Szkolenia zawodowe dają możliwość zdobycia nowych kwalifikacji, przebranżowienia się oraz doskonalenia konkretnych umiejętności. Zapotrzebowanie na nowych specjalistów ulega ciągłym zmianom, a dziś nawet absolwenci szkół wyższych czy technicznych nie zawsze znajdują pracę w wyuczonym zawodzie. Rozwiązaniem są kursy i szkolenia zawodowe, które umożliwiają zdobycie wiedzy i umiejętności w konkretnej dziedzinie. Na jakie szkolenia warto się zdecydować?

Czytaj więcej »

Kompetencje a kwalifikacje – czym się różnią?

Kwalifikacje to przede wszystkim to, czego możemy się nauczyć, żeby móc i potrafić wykonywać konkretny zawód. Na kwalifikację składają się: wiedza, umiejętności oraz kompetencje społeczne. Można więc powiedzieć, że kompetencje są częścią składową jakiejś kwalifikacji. Z drugiej strony są jednak czymś szerszym i dotyczą wielu zawodów. Czym się więc różnią od kwalifikacji? 

Czytaj więcej »

Czym są kompetencje transwersalne?

Kompetencje transwersalne są umiejętnościami, jakie posiadamy niemal wszyscy. Wykorzystujemy je w różnych sytuacjach – zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym. Świadomość ich posiadania jest niezwykle ważna nie tylko w kontekście samorozwoju, ale też przy poszukiwaniu pracy, ponieważ są wysoko cenione przez pracodawców. Czym są kompetencje transwersalne i jak możesz je zidentyfikować? 

Czytaj więcej »

Co to jest standard WCAG?

Z założenia internet stanowi przestrzeń, z której użytkownicy mogą korzystać bez żadnych ograniczeń. Wystarczy urządzenie podłączone do sieci, żeby przeglądać i czytać dowolne treści. Jednak osoby z niepełnosprawnościami mogą mogą mieć z tym trudności. Z tego względu powstał standard WCAG, czyli zbiór rekomendacji dotyczący tworzenia stron internetowych w taki sposób, żeby każdy mógł z nich skorzystać. Na czym polega WCAG i jakie są jego wymagania?

Czytaj więcej »

Jak rozwijać kompetencje społeczne?

Coraz częściej pracodawcy zwracają uwagę nie tylko na uzyskane dyplomy i konkretne umiejętności zawodowe, ale również na kompetencje, dzięki którym pracownik będzie lepiej wykonywał swoje zadania. Czym one są i czy można je rozwijać? 

Czytaj więcej »

Jak uczyć się zawodu samodzielnie?

Ukończenie dobrej szkoły i studiów nie jest już dziś gwarancją satysfakcjonującej pracy. Często ważniejsza jest nauka samodzielna oraz kursy zawodowe, np. online, które dają konkretny fach. Jakie formy edukacji zapewniają naukę zawodu, który pozwoli osiągać dobre zarobki?

Czytaj więcej »

Kim jest social media ninja?

Media społecznościowe stały się już tak powszechne, że trudno znaleźć osobę, która z nich nie korzysta. Są one nie tylko w zasięgu ręki, ale też odpowiadają na wiele potrzeb. Niektórzy dzięki mediom nawiązują i podtrzymują kontakty z innymi, inni oglądają filmiki, czytają i komentują ciekawe dla siebie treści czy podziwiają zdjęcia. Skąd biorą się treści w mediach społecznościowych? Oprócz tych umieszczanych przez zwykłych użytkowników, za realizacją profesjonalnych treści stoi social media ninja. Jaka jest jeszcze jego rola? I jak można nim zostać?

Czytaj więcej »

Rynek pracodawcy – na czym polega?

Rynek pracodawcy to sytuacja, kiedy jest znacznie więcej osób poszukujących pracy niż pracodawców szukających pracowników. Wiąże się też często z wysokim bezrobociem. Obecnie mamy sytuację odwrotną, czyli ofert pracy jest dużo, pamiętajmy jednak, że jak w każdej dziedzinie gospodarki, trend ten może się odwrócić. Warto wcześniej się do tego przygotować. 

Czytaj więcej »