Czym jest Metoda Bilansu Kompetencji?

Chcesz przeanalizować swoje doświadczenie zawodowe oraz kompetencje, żeby zaplanować dalszą ścieżkę kariery? Pomoże Ci w tym Metoda Bilansu Kompetencji. Dowiedz się, na czym polega, komu się przyda i jak pracować z MBK.

Na czym polega Metoda Bilansu Kompetencji

Metoda Bilansu Kompetencji to jedno z kluczowych narzędzi w Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji. MBK krok po kroku przeprowadzi Cię przez proces, dzięki któremu przeanalizujesz swoje dotychczasowe doświadczenie zawodowe oraz zaplanujesz dalszą ścieżkę kariery.

Jeśli skorzystasz z Metody Bilansu Kompetencji, ustalisz:

  • jakie masz predyspozycje zawodowe i jaki zawód do Ciebie pasuje,
  • jaką wiedzę i jakie umiejętności udało Ci się już zgromadzić, a jakie warto uzupełnić, żeby osiągnąć założone cele zawodowe.

Komu przyda się Metoda Bilansu Kompetencji?

Metodę Bilansu Kompetencji może wykorzystać każdy, kto chce świadomie pokierować swoim życiem zawodowym bez względu na to, w jakim punkcie swojej kariery się znajduje.

Z MBK mogą pracować więc osoby, które:

  • stoją przed wyborem szkoły średniej lub kierunku studiów i chcą poznać swoje zainteresowania i predyspozycje zawodowe,
  • szukają pierwszej pracy i chcą opracować plan rozwoju ścieżki zawodowej,
  • chcą określić, jakie kompetencje są im potrzebne, żeby się przebranżowić lub rozwijać w swojej branży,
  • szukają pracy i chcą zredagować CV oraz portfolio, które będzie prezentowało umiejętności pod konkretne stanowisko.

Jak wygląda praca z Metodą Bilansu Kompetencji?

Praca z MBK składa się z 4 etapów:

  1. Ustalasz wstępny cel bilansu kompetencji (np. jaki zawód wybrać czy jakie kompetencje zawodowe uzupełnić).            
  2. Wypełniasz formularz, w którym nazywasz i porządkujesz posiadane kompetencje (zarówno zawodowe, jak i społeczne).
  3. Tworzysz portfolio swoich kompetencji, które zawiera listę spisanych kompetencji wraz z dowodami, że naprawdę je posiadasz (np. próbki pracy, zdjęcia, filmy, referencje). Do realizacji portfolio możesz wykorzystać darmowe narzędzie Moje Portfolio.
  4. Przygotowujesz planu rozwoju zawodowego, w którym rozpisujesz działania, jakie doprowadzą Cię do osiągnięcia założonego celu, oraz harmonogram realizacji.       

Z Metody Bilansu Kompetencji możesz skorzystać samodzielnie na podstawie udostępnionych materiałów, jednak optymalnym rozwiązaniem jest współpraca z doradcą zawodowym. Doradca pomoże Ci ustalić cel zawodowy, określić zainteresowania i predyspozycje zawodowe czy upewnić się, że spełniasz wymogi na określone stanowisko.

Metoda Bilansu Kompetencji a lifelong learning

Współczesny rynek pracy zmienia się błyskawicznie, dlatego zestaw kompetencji zdobytych w trakcie kariery nabiera większego znaczenia niż wyuczony zawód. Ważne staje się nie tylko formalne wykształcenie, ale to, czy potrafimy kreatywnie łączyć różne umiejętności, jakich uczymy się przez całe życie. Coraz większą rolę odgrywają także kompetencje miękkie związane z komunikacją interpersonalną czy umiejętnością pracy w zespole.

Metoda Bilansu Kompetencji wprost odwołuje się do idei LLL i aktywnie wspiera uczenie się przez całe życie. Dzięki niej nie tylko rozpoznasz i uporządkujesz wiedzę, umiejętności oraz kompetencje społeczne zdobyte w różnym czasie i miejscu (np. w pracy, na kursach, w szkole, podczas wolontariatu), ale też zorientujesz się, które obszary wymagają uzupełnienia. A to pozwoli Ci lepiej przygotować się na wyzwania, jakie postawi przed Tobą rynek pracy w przyszłości.

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn