Jak matryca Eisenhowera może pomóc w organizacji czasu pracy?

Na liście obowiązków – zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym – znajdują się mniej lub bardziej istotne zadania. Dobra organizacja czasu polega na ich realizacji w odpowiedniej kolejności. Pomoże Ci w tym matryca Eisenhowera.

Co to jest matryca Eisenhowera?

Matryca Eisenhowera to proste narzędzie służące do priorytetyzacji zadań. Jego istota polega na określeniu, czy Twoje obowiązki są ważne (czyli czy umożliwiają osiągnięcie istotnego celu) i pilne (z krótkim terminem realizacji). Efektem tego działania jest tablica składająca się z 4 ćwiartek:

  • Ćwiartka I – ważne i pilne. Są to najbardziej obciążające i stresujące zadania. Należy je wykonać możliwie szybko, ale eksperci uważają, że nadmierne skupianie się na tej części jest błędem.
  • Ćwiartka II – ważne i niepilne. Tym projektom warto poświęcić najwięcej czasu. Praktyka pokazuje, że ich realizacja jest dla pracownika najbardziej satysfakcjonująca.
  • Ćwiartka III – nieważne i pilne. Zadania na już, które nie mają większego znaczenia, ale skutecznie odwracają uwagę od tych najważniejszych. Przez brak konkretnych efektów stwarzają poczucie bezproduktywności.
  • Ćwiartka IV – nieważne i niepilne. W trudnych sytuacjach stanowią ucieczkę od pozostałych. Tymczasem należy je zrealizować na samym końcu, a czasami nawet z nich zupełnie zrezygnować.

Głównym wyzwaniem przy tworzeniu macierzy Eisenhowera jest przyporządkowanie zadań do odpowiedniej grupy. Większość osób skupia się na elementach uwzględnionych w ćwiartce I, niesłusznie przypisując do niej również te, które powinny się znaleźć w ćwiartce III. Prowadzi to do zmęczenia, stresu i poczucia przeciążenia pracą. A stąd już prosta droga do wypalenia zawodowego.

Matryca Eisenhowera a organizacja czasu pracy

Tablica Eisenhowera sprawdza się szczególnie w przypadku dużej liczby zadań, na realizację których masz niewiele czasu. Jej przygotowanie umożliwi Ci spojrzenie na swoje obowiązki z innej perspektywy: skupisz się na tym, co faktycznie ważne, i skutecznie zidentyfikujesz tzw. złodziei czasu. Dzięki temu odpowiednio rozłożysz swoją uwagę i energię, co przełoży się na efektywność Twoich działań.

Matryca Eisenhowera – co to znaczy w praktyce? Przede wszystkim ograniczenie stresu, który jest głównym czynnikiem wpływającym na jakość pracy. Odpowiednia organizacja czasu zwiększy Twoją satysfakcję z wykonywanych działań i pozwoli Ci rozwinąć ważne kompetencje miękkie, takie jak asertywność czy komunikatywność.

Macierz Eisenhowera nie tylko w sytuacjach zawodowych

Podobnie jak wiele innych koncepcji biznesowych, zasada Eisenhowera świetnie sprawdza się nie tylko w pracy, ale i życiu codziennym. Możesz ją wykorzystać do organizowania obowiązków, dzięki czemu nie będziesz marnować czasu na zupełnie nieistotne zadania. Matryca zarządzania czasem to także sposób na skuteczne planowanie kariery. Jeśli myślisz o zmianie pracy, możesz stworzyć prosty harmonogram działań obejmujących m.in. stopniowy rozwój kompetencji, odbycie praktyk lub przygotowanie się do zdobycia certyfikatów uwzględnionych w Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji.

Podsumowując, macierz Eisenhowera uświadomi Ci, które z Twoich zadań są ważne i pilne, a które możesz zostawić na później. Dzięki niej łatwiej zorganizujesz pracę, zaoszczędzisz sporo czasu i zwiększysz efektywność swoich działań – zarówno w zawodowych, jak i codziennych sytuacjach.

Facebook
Twitter
LinkedIn