Czego chcą pracownicy?
Wciąż najważniejszą kwestią dla pracowników jest płaca. Warto jednak zauważyć, że pośród wskazań znajdują się również kwestie dotyczące rozwoju czy szkoleń.
Wciąż najważniejszą kwestią dla pracowników jest płaca. Warto jednak zauważyć, że pośród wskazań znajdują się również kwestie dotyczące rozwoju czy szkoleń.
Pełnoskalowa inwazja Rosji na Ukrainę to znaczące wydarzenie, które zdestabilizowało sytuację Europejczyków. Dziś wiemy, że napływ migrantów i migrantek spowodowany wojną rozpoczął proces zmiany statusu Polski z kraju emigracyjnego na imigracyjny. Czynnik ten wraz z prognozowanym przez OECD dalszym wzrostem liczby osób migrujących do Polski (nie tylko z Ukrainy), unaoczniły konieczność wypracowania rozwiązań wobec nowej sytuacji społecznej.
Ciągłe zmiany wymagają trzymania ręki na pulsie. Jakie trendy mogą okazać się tymi kluczowymi w 2025 r.?
Tak wynika z najnowszego badania CBOS na ten temat, przeprowadzonego w I połowie października 2024 r., cytowanego przez portal naukawpolsce.pl.
W jaki sposób ZSK i Mikropoświadczenia mogą służyć studentom?
Dopiero rozpocząłeś swoją przygodę ze studiowaniem i już zastanawiasz się, czy to był optymalny wybór? Chciałbyś połączyć studia z pracą, ale brakuje Ci jakiś kompetencji? A może rozglądasz się za pracą, bo dyplom tuż tuż, a widzisz, że same studia to trochę za mało? Nie Ty pierwszy.
Od 1 stycznia 2024 r. w ogólnopolskim rejestrze kwalifikacji – obok innych kwalifikacji – mogą się pojawiać także kwalifikacje sektorowe. Ustawa o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji (ZSK) zmieniła się, by przedstawiciele branż i sektorów w prostszy sposób mogli dbać o rozwój oferty ważnych dla siebie kwalifikacji.
Mediacja to efektywna metoda rozwiązywania konfliktów. Opiera się ona na rozmowie, współpracy i dążeniu do porozumienia. W przeciwieństwie do procesu sądowego, mediacja jest dobrowolna. Chodzi w niej o znalezienie rozwiązania, które zadowoli obie strony. Metoda ta zyskuje na popularności, ponieważ jest szybsza, tańsza i mniej stresująca niż tradycyjne postępowania sądowe.
W ZSK dostępne są kwalifikacje wolnorynkowe przeznaczone m. in. dla nauczycieli – przydadzą się nie tylko osobie zaangażowanej w proces nauczania, ale też każdemu, kto chętnie poszerza swoje horyzonty i szuka rozwiązań spoza schematu.
Przedstawiamy najnowsze kwalifikacje wolnorynkowe dostępne w Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji.
W przeciwieństwie do tradycyjnej kariery, która często jest sztywna i przewidywalna, elastyczna kariera daje większą wolność w wyborze ról, stanowisk i branż. W dzisiejszym dynamicznym świecie elastyczność stała się kluczowym czynnikiem sukcesu zawodowego.
Początek roku szkolnego to dobra okazja do przypomnienia narzędzi, które mogą wspomóc w pracy z uczniami nauczycieli, wychowawców i szkolnych doradców zawodowych.
Współczesny świat stawia przed nami wysokie wymagania, a gospodarka oparta na wiedzy coraz bardziej zyskuje na znaczeniu. Nie pozostaje to wpływu na pracowników, którzy znajdują się pod ciągłą presją podnoszenia kompetencji i kwalifikacji. Ciągły rozwój, zdobywanie nowych umiejętności i poszerzanie wiedzy stały się niemalże obowiązkowe. W tym kontekście łatwo jest przekroczyć granicę między zdrową ambicją a uzależnieniem od uczenia się.
Dziś Światowy Dzień Optymisty. Optymiści nie tylko żyją dłużej i zdrowiej, ale również łatwiej odnoszą sukces zawodowy. Jak to się dzieje?
W dzisiejszym świecie pracy, gdzie tempo życia jest szybkie, a wymagania rosną, kluczowe znaczenie ma nie tylko fachowa wiedza i umiejętności, ale również podejście do wykonywanych obowiązków. Coraz częściej zauważa się, że pracownicy, którzy są „pozytywnie zakręceni” w swojej pracy, osiągają większe sukcesy zawodowe, lepiej radzą sobie ze stresem, a ich motywacja i zaangażowanie inspirują innych. Ale co właściwie oznacza bycie pozytywnie zakręconym i jak wpływa to na efektywność w pracy?
Pracoholizm, uzależnienie od pracy, to problem, który dotyka coraz więcej osób w dzisiejszym świecie. Ciągły nacisk na wydajność, presja bycia „najlepszym” i kultura „non-stop” prowadzą do tego, że praca staje się obsesją, pochłaniając życie osobiste i zdrowie.
Raport „Wielki reset umiejętności” (Future Collars) szczegółowo omawia aktualne wyzwania na rynku pracy w Polsce, związane głównie z niedoborem pracowników o odpowiednich kwalifikacjach oraz potrzebą automatyzacji.
Jak czytamy w podsumowaniu GUS „Pracujący, bezrobotni i bierni zawodowo (wyniki wstępne BAEL) – 1 kwartał 2024 roku”, osoby bierne zawodowo stanowiły w I kw. 2024 r. 41,5% (12,6 mln) ogółu ludności w wieku 15-89 lat. Było to więcej zarówno w porównaniu z VI kw. 2023 r., jak i z I kw. 2023 r.
W dobie dynamicznie rozwijających się technologii i automatyzacji procesów, coraz częściej spotykamy się z pojęciem deskillingu. Na czym polega deskilling?
Uczenie się przez całe życie to nie tylko sposób na zdobywanie nowych umiejętności i wiedzy, ale także klucz do zdrowia mózgu. Przyjrzyjmy się, jakie korzyści przynosi ciągłe uczenie się i jak wpływa ono na nasz mózg.
Słuchanie jest często niedocenianym składnikiem procesu uczenia się. W dobie cyfryzacji i natłoku informacji, umiejętność efektywnego słuchania staje się coraz ważniejsza. Jakie techniki mogą poprawić zdolności słuchania?
Migracje zarobkowe Polaków są zjawiskiem dynamicznym, wpływającym na rynek pracy i gospodarkę zarówno Polski, jak i krajów docelowych. Jakie są przyczyny tego zjawiska?
Reskilling to przekwalifikowywanie. W tym procesie pracownicy zdobywają nowe umiejętności, wiedzę i kompetencje, aby móc podjąć się zadań na zupełnie innym, niż dotychczas, stanowisku.
Dzień Pracownika HR, obchodzony 20 czerwca, to dobra okazja, żeby przedstawić narzędzia opracowane w ramach Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji, które powstały m.in. po to, żeby wspierać specjalistów od zarządzania zasobami ludzkimi w ich codziennych zadaniach.
Surfing, czyli ślizg na falach na specjalnej desce przystosowanej do takiego zastosowania, to rodzic wielu sportów wodnych i lądowych.
Rynek beauty rośnie dynamicznie, a próg wejścia w wielu przypadkach jest stosunkowo niski. Dodatkowo – dbanie o siebie to czysta przyjemność, a wiedzę i umiejętności zdobyte na sobie i najbliższym otoczeniu można – po uzyskaniu odpowiednich certyfikatów – wykorzystać w ramach rozwoju ścieżki zawodowej.
Dlatego być może warto spróbować znaleźć swoje miejsce w tym segmencie.
Kim jest informatyk? To nie tylko osoba wykonująca jeden z zawodów informatycznych. To również badacze i naukowcy zajmujący się tą dziedziną oraz nauczyciele informatyki.
Upskilling to inaczej podnoszenie kwalifikacji, czyli rozwój w ramach już posiadanych kompetencji, który umożliwia pracownikom poszerzanie wiedzy i zdobywanie nowych umiejętności w tym zakresie. Z kolei firmom pozwala np. na wypełnianie luki kompetencyjnej.
W kwietniu 2024 r. odbyły się testy aplikacji, które powstały z myślą o uczniach i nauczycielach szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Mają pomagać w planowaniu rozwoju edukacyjnego i zawodowego.
Czym jest „papierowy sufit” i w jaki sposób Zintegrowany System Kwalifikacji może pomóc w pokonywaniu tego zjawiska?
W „Monitorze Polskim” ukazało się obwieszczenie Ministra Rozwoju i Technologii o włączeniu do ZSK kwalifikacji wolnorynkowej „Wdrażanie wytwarzania przyrostowego i inżynierii odwrotnej” (5 poziom Polskiej Ramy Kwalifikacji).
Aplikacja e-raporty ZRK (e-raporty.kwalifikacje.gov.pl) pozwala prosto i szybko przekazać informacje o walidacji i certyfikatach kwalifikacji wolnorynkowych oraz sektorowych. Ułatwia pracę instytucjom certyfikującym (IC), podmiotom zewnętrznego zapewniania jakości (PZZJ) oraz pracownikom ministerstw. Dzięki niej można łatwo monitorować walidacje prowadzone przez różne instytucje.
6 kwietnia to nie tylko Międzynarodowy Dzień Sportu, ale także Światowy Dzień Tenisa Stołowego. Z tej okazji przypominamy kwalifikacje z tej dyscypliny dostępne w ramach Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.
Dzień Niewidzialnej Pracy zwraca naszą uwagę na wszystkie prace wykonywane dla rodziny lub w ramach wolontariatu. To zajęcia nieopłacane, często niezauważane nie tylko przez ekonomistów, ale nawet przez samych beneficjentów. Wiele z zajęć wykonywanych nieodpłatnie w ramach obowiązków domowych to kwalifikacje, które dzięki Zintegrowanemu Systemowi Kwalifikacji można potwierdzać wiarygodnymi certyfikatami.
Współczesny świat niesie nieustanne zmiany. Dotyczą one również zagadnień związanych z pracą. Praca jako taka (tradycyjne modele pracy) nie jest już sztywno definiowana poprzez ramy danego stanowiska. Miejsce pracy nie musi być stałe i jednakowe dla wszystkich zajmujących się takimi samymi zadaniami. Coraz rzadziej wykonuje się przez całe życie ten sam zawód.
Z raportu „State of the Global Workplace: 2023 Report” Gallupa możemy poznać nastroje i poziom zaangażowania pracowników w 2022 r. Co ma wpływ na pracownicze zaangażowanie lub jego brak, i jak może pomóc Zintegrowany System Kwalifikacji?
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości opublikowała kolejny raport na potrzeby Rady Programowej ds. Kompetencji. Zawiera on syntetyczne wyniki badań i analiz dotyczących polskiego i europejskiego rynku pracy, które ukazały się w lutym 2024 r.
Z okazji Dnia Stolarza przypominamy kwalifikacje związane z szeroko rozumianym stolarstwem, dostępne w Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji.
Dzień Doceniania Pracownika to dobry moment, żeby zastanowić się nad tym, czy – jako pracodawcy – dostatecznie uświadamiamy sobie wkład, jaki w rozwój przedsiębiorstwa wnoszą pracownicy i czy odpowiednio go doceniamy.
Zapraszamy do lektury najnowszego numeru „Kwartalnika ZSK”, poświęconego branży sportowej.
Sektorowa Rama Kwalifikacji dla Gospodarki Wodno-Ściekowej, Rekultywacji i Remediacji (SRK GWŚRiR), przygotowana przez Zespół ZSK (w ramach Instytutu Badań Edukacyjnych), przydaje się nie tylko polskim przedsiębiorstwom. Interesują się nią również Łotysze.
W raporcie „Trendy kształtujące polskie branże i kompetencje przyszłości. Perspektywa 17 branż” (PARP) możemy m. in. zapoznać się z przewidywaniami dotyczącymi kompetencji, które już w niedalekiej przyszłości będą należały do najbardziej pożądanych na rynku pracy.
W Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji można znaleźć również „zielone” kwalifikacje, związane np. z odnawialnymi źródłami energii.
Dzień Handlowca to dobry moment, żeby przypomnieć, jakie kwalifikacje sprzedażowe dostępne są w Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji.
Nawet jeśli nie robimy tego celowo i świadomie, uczymy się przez całe życie. Gromadzimy wiedzę. Zdobywamy nowe umiejętności. Kolekcjonujemy doświadczenia. Wszystko to może nam się kiedyś przydać. Dlaczego zatem mielibyśmy nauczyć się oduczania tego, co już wiemy i umiemy?
Czwarty poniedziałek stycznia to Dzień Menedżera Społeczności. Na czym polega ten zawód i jakie kwalifikacje się przydają?
Dostępny jest już „Barometr Zawodów 2024”. Jest to badanie przeprowadzane corocznie (od 2016 r.) przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Otrzymujemy w nim informacje o prognozach dotyczących tego, które zawody będą w nadchodzącym roku deficytowe, które pozostaną w grupie zrównoważonej, a które zostaną zaliczone do nadwyżkowych. W badaniu na rok 2024 oceniono 168 zawodów.
Dziś Dzień Sprzątania Biurka. Porządek, a nawet sterylna pustka na biurku, ma wielu zwolenników. Ich zdaniem taki stan miejsca pracy zapewnia możliwość maksymalnego skupienia się i skoncentrowania na wykonywanych zadaniach.
Grywalizacja to pojęcie, które od kilku lat pojawia się w różnych kontekstach i łączone jest z najróżniejszymi aspektami życia, m.in. z pracą, motywacją, marketingiem, sprzedażą, zarządzaniem, edukacją lub wsparciem w zmianie nawyków. Znajduje też zastosowanie w np. zachęcaniu ludzi do udziału w aktywnościach zbiorowych (choćby podczas rozwiązywania problemów lub poszukiwania rozwiązań w badaniach naukowych) albo terapiach.
Dlaczego uczenie się przez całe życie (lifelong learning, LLL) jest tak ważne? Czy nie wystarczy przejść wybraną ścieżkę edukacyjną, żeby uznać, że jest się fachowcem w danej dziedzinie?
Branża IT, jako jedna z najnowocześniejszych gałęzi gospodarki, podlega nieustannym i dynamicznym zmianom. Przekłada się to bezpośrednio na zapotrzebowanie na kompetencje tego sektora. Jak będzie to wyglądało w najbliższym czasie?
Branżowe Centra Umiejętności (BCU) to absolutna nowość, nie tylko w polskim systemie oświaty i szkolnictwa zawodowego, ale też na rynku europejskim. Będą to zaawansowane technologicznie placówki kształcenia branżowego.
Przemysł modowy to dział gospodarki o dużym potencjale. Na jego potrzeby tworzone są obecnie nowe kierunki studiów, otwiera się w tej dziedzinie również nowa przestrzeń dla edukacji pozaformalnej.
Sztuczna inteligencja to jeden z najważniejszych trendów wpływających na naszą rzeczywistość. Otwiera przed nami wiele nowych możliwości. Jednak budzi również liczne obawy. Aby zmaksymalizować wykorzystanie szans, przy jednoczesnym zminimalizowaniu ryzyk, musimy w sposób ciągły przygotowywać się na coraz szybciej następujące zmiany.
Uczysz się w technikum i szukasz praktyk? W pierwszej kolejności powinieneś zdać sobie sprawę, że stoisz przed szansą nawiązania pierwszych relacji z ewentualnymi pracodawcami, a także sprawdzenia się na danym stanowisku. Na czym polegają praktyki i jak wybrać miejsce ich odbywania?
Pasjonujesz się motoryzacją? Chcesz zostać lakiernikiem samochodowym? Chcąc podjąć pracę w zawodzie, powinieneś dysponować odpowiednimi umiejętnościami i wiedzą. Sprawdź, jakie obowiązki czekają na Ciebie w zakładzie lakierniczym oraz jakie kwalifikacje są pożądane w zawodzie lakiernika.
Trener biznesu zajmuje się planowaniem, opracowywaniem, realizowaniem oraz ewaluacją projektów rozwojowych, które odpowiadają potrzebom danej organizacji. Decyduje o tym, jaką formę powinno przybrać szkolenie pracowników. Przedstawia plan działania, a następnie wprowadza go w życie.
Nasze codzienne nawyki mogą być największym wrogiem. Zamiast skupić się na nauce czy pracy, idziemy do kuchni po kolejną kanapkę lub od pół godziny zastanawiamy się, od czego w ogóle zacząć. Dowiedz się, dlaczego tak trudno zapanować nad koncentracją, jak zwiększyć efektywność pracy i dlaczego warto pracować nad umiejętnością skutecznej nauki.
Jeronimo Martens. PKN Orlen. Eurocash. Dla jednych praca dla takich korporacyjnych gigantów to szczyt zawodowych marzeń. Inni opowiadają, jak to po latach wyrwali się ze szponów korpo i w końcu pracują w zgodzie ze sobą. Jak naprawdę wygląda praca w korporacji? Jakie zalety i wady ma praca w dużej firmie?
Liceum dla dorosłych to szkoła średnia dostępna dla wszystkich osób z wykształceniem podstawowym, bez granicy wieku. Jeśli z różnych powodów – zawodowych bądź osobistych – nie udało Ci się dotychczas zdobyć wykształcenia średniego, sprawdź, jak wygląda nauka w LO dla dorosłych i kto może się zapisać do takiej szkoły.
Szanse młodych ludzi na osiągnięcie sukcesu zawodowego i życiowego są uzależnione od wielu czynników, m.in. sytuacji rodzinnej i realnych możliwości zdobycia wykształcenia. Niektórym dobry start w dorosłość mogą zapewnić Ochotnicze Hufce Pracy. Czym są i kto może z nich skorzystać?
Praca jako au pair – czyli w dosłownym tłumaczeniu: za utrzymanie i kieszonkowe – jest nie tylko sposobem na zdobycie doświadczenia zawodowego, lecz także szansą na rozwój osobisty i ciekawą przygodę. Na czym dokładnie polega taka praca i co możesz dzięki niej osiągnąć?
Sektor motoryzacji zajmuje się produkcją i sprzedażą wszelkiego typu pojazdów oraz świadczeniem związanych z nimi usług. Jest to jedna z najszybciej rozwijających się branż zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. W tej branży zatrudnienie znajdą m.in. specjaliści zajmujący się projektowaniem, produkcją, sprzedażą, eksploatacją, renowacją oraz demontażem i recyklingiem.
Wiązanie się na stałe tylko z jedną profesją jest ryzykowne. Postęp techniczny sprawił, że wiele zawodów po prostu przestało istnieć. Zmiany, do których doszło we współczesnym świecie, przyczyniły się do tego, że w przyszłości możemy wykonywać zupełnie inne prace niż obecnie.
Jeśli nie przeraża cię analizowanie, przeliczanie, a przy tym jesteś osobą skrupulatną, uporządkowaną i lubisz się uczyć – to praca w księgowości lub płacach jest dla ciebie idealna. Da ci nie tylko bardzo dobre zarobki, ale również satysfakcję z wykonywanych obowiązków.
Podjęcie pracy na stanowisku pomocnika kucharza ułatwia posiadanie kwalifikacji o nazwie „Asystowanie w przygotowaniu potraw”. Formalne potwierdzenie tej umiejętności to sposób na rozpoczęcie kariery zawodowej w branży kulinarnej czy hotelarskiej. Jakie obowiązki czekają na pomocnika kucharza?
Dla osób z niepełnosprawnością intelektualną praca zawodowa to kluczowy element w walce z wykluczeniem społecznym. To szansa na poprawę sytuacji materialnej, zbudowanie poczucia własnej wartości oraz podniesienia samooceny. Rozpoczęcie kariery zawodowej ma również ogromny wpływ na rozwój osobowości oraz nawiązywanie nowych kontaktów.
Nie trzeba być rodowitym Włochem ani nawet kucharzem po szkole gastronomicznej, żeby kręcić pizzę jak prawdziwy pizzaiolo. Wystarczy w Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji potwierdzić swoje umiejętności w tym zakresie i gotowe!
Zarządzanie procesami płacowymi jest jednym z najważniejszych i najbardziej odpowiedzialnych zadań w przedsiębiorstwie. Na czym dokładnie polega praca specjalistów ds. kadr i płac? Dlaczego warto kształcić się w tym kierunku? W jaki sposób możesz potwierdzić swoje kompetencje w obszarze kadr i płac?
Czy zastanawiałeś się kiedyś, który pracownik jest najcenniejszy dla szefa i jego firmy? Najmądrzejszy? A może ten z najdłuższym doświadczeniem? Niekoniecznie. Najczęściej doceniany jest ten, kto potrafi pracować efektywnie. Działa sprawnie, dotrzymuje terminów, wykonuje swoją pracę rzetelnie i zawsze można na nim polegać. Aby sprostać takim wyzwaniom, warto poznać niezwykle prostą i uniwersalną metodę Ivy Lee.
© 2024 Instytut Badań Edukacyjnych - Państwowy Instytut Badawczy
Projekt realizowany przez Instytut Badań Edukacyjnych – Państwowy Instytut Badawczy z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego (FERS).