Kim jest trener biznesu?

Trener biznesu zajmuje się planowaniem, opracowywaniem, realizowaniem oraz ewaluacją projektów rozwojowych, które odpowiadają potrzebom danej organizacji.  Decyduje o tym, jaką formę powinno przybrać szkolenie pracowników. Przedstawia plan działania, a następnie wprowadza go w życie.

Trener biznesu to profesjonalny mentor, który wspiera, edukuje i motywuje właścicieli firm. Formułuje rekomendacje dotyczące wizji, wzrostu i celów firmy. Skuteczni trenerzy biznesu motywują do działania, ale także wdrażają i ustalają priorytety strategii, aby pomóc firmom w rozwoju.

Cechy dobrego trenera biznesu        

Trener biznesu w swojej pracy powinien wykorzystywać zarówno kompetencje miękkie, jak i twarde, ponieważ znacząco podnosi to skuteczność jego działania. Co dokładnie się do nich zalicza? Oto najważniejsze z nich.

Kompetencje miękkie:

  • Umiejętności komunikacyjne – trenerzy biznesu często pracują bezpośrednio i blisko ze swoimi klientami, więc powinni potrafić skutecznie się z nimi komunikować.
  • Umiejętności interpersonalne – trener biznesu powinien potrafić motywować do działania, prowadzić swoich klientów i być wobec nich cierpliwy. Ważna jest również umiejętność aktywnego słuchania.
  • Inteligencja emocjonalna – najlepsi trenerzy biznesu potrafią czytać emocje innych osób i dostosowywać swój przekaz do poszczególnych odbiorców. Mają wysoki poziom empatii i potrafią szybko zrozumieć, co motywuje innych.

Kompetencje twarde:

  • Wiedza marketingowa – trenerzy biznesu spędzają sporo czasu na badaniu marki i dynamiki rynku firmy klienta. Wiedza w tej dziedzinie może być podstawą do rozmowy o nowych możliwościach rynkowych i docelowych odbiorcach. Przed dokonaniem poważnych inwestycji w produkt i marketing firmy chętnie korzystają z pomocy eksperta, który może dokonać przeglądu i krytyki rentowności i planów rozwoju.
  • Umiejętności strategicznego planowania – najlepsi trenerzy są doświadczonymi strategami biznesowymi. Dzięki temu mogą pomóc kadrze kierowniczej i jej zespołom w planowaniu i realizacji błyskotliwych strategii. Trener i podopieczny mogą wspólnie opracować mapę drogową, wykorzystując proces planowania strategicznego krok po kroku.
  • Umiejętności w zakresie oprogramowania komputerowego – w tym zawodzie wymagane są co najmniej podstawowe umiejętności komputerowe. Trener biznesowy wykorzystuje różne programy do badań, pomiaru celów, tworzenia strategii i budżetów finansowych.

Czym zajmuje się trener biznesu?

Trenerzy biznesu mogą wykonywać różne zadania. Oto najczęstsze z nich:

  • dostarczanie klientom porad dotyczących nowych planów i strategii,
  • utrzymywanie odpowiedzialności i motywacji klientów,
  • komunikacja z klientami w celu lepszego zrozumienia ich wizji i celów,
  • pomaganie klientom w rozwoju ich firmy, określaniu celów i tworzeniu planów,
  • ocenianie mocnych i słabych stron klienta oraz udzielanie wskazówek dotyczących rozwoju,
  • pomaganie klientom w rozwijaniu ich biznesu od samego początku,
  • pomaganie klientom w wykorzystaniu ich osobistych umiejętności w celu poprawy działania ich biznesu,
  • prowadzenie klientów w czasie realizacji strategicznych zadań związanych z rozwojem biznesu,
  • monitorowanie wzrostu biznesu i ustalanie metod poprawy jego działania,
  • analizowanie planów strategicznych, które przyczyniły się do sukcesów i/lub porażek firmy.

Trener biznesu może nauczyć kadrę kierowniczą i właścicieli firm odpowiedzialnego zarządzania zespołem. Dzięki temu klienci i zespoły stają się bardziej skłonni do podjęcia działań na rzecz wizjonerskich pomysłów. Trenerzy biznesowi mogą być zaufanymi powiernikami ułatwiającymi wzrost korporacyjny i rozwój osobisty.

Jak zostać trenerem biznesu?

Jeśli planujesz związać swoją przyszłość z tym zawodem, czeka Cię sporo wyzwań. Na początek powinieneś ukończyć kurs trenera biznesu, który profesjonalnie przygotuje Cię do pracy w tej dziedzinie. Kursy tego typu są prowadzone przez wiele uniwersytetów w Polsce. Uczą zdobycia zaufania grupy, przeprowadzania efektywnego procesu uczenia się oraz osiągania zamierzonych celów szkoleniowych. 

Po przejściu procesu walidacji w Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji możesz uzyskać certyfikat potwierdzający Twoje umiejętności. Jest on rozpoznawany w całej Unii Europejskiej.

Dla kogo przeznaczony jest kurs trenera biznesu?

Uzyskaniem kwalifikacji trenera biznesu mogą być zainteresowane osoby zajmujące się m.in. prowadzeniem firm szkoleniowych, fundacji, stowarzyszeń lub organizacji pozarządowych. To także propozycja dla osób prowadzących warsztaty i treningi dla pracowników z różnych przedsiębiorstw oraz osób mających dużą wiedzę na temat biznesu, marketingu, prowadzenia przedsiębiorstw. Potwierdzenie wiedzy i umiejętności w zakresie „Realizowania usług rozwojowych dla organizacji (trener biznesu)” mogą uzyskać także nauczyciele, pedagodzy, psycholodzy oraz doradcy zawodowi.

Mapa kwalifikacji ZSK. Wybierz branżę i zdobądź certyfikat

Facebook
Twitter
LinkedIn