Zintegrowany System Kwalifikacji

Zintegrowany System Kwalifikacji (ZSK) odpowiada na potrzeby nowoczesnej gospodarki i rynku pracy. Jego głównym zadaniem jest stworzenie spójnego i efektywnego systemu potwierdzania kwalifikacji, który wspiera i pracodawców, i pracowników. Określa zasady i standardy potwierdzania funkcjonujących w nim kwalifikacji, co gwarantuje wysoką jakość certyfikatów zawodowych wydawanych w ramach systemu.

ZSK, opierając się na Polskiej Ramie Kwalifikacji (PRK), powiązanej z Europejską Ramą Kwalifikacji (ERK), umożliwia uzyskanie certyfikatów uznawanych w Polsce i innych krajach UE, ponieważ PRK pozwala na odniesienie polskich kwalifikacji do poziomów ERK i – poprzez ERK – do poziomów kwalifikacji w poszczególnych państwach UE. To istotne dla mobilności zawodowej, bo ułatwia pracownikom zdobycie zatrudnienia, a pracodawcom – porównanie i weryfikację kompetencji kandydatów.

Od 2016 r. również dyplomy ukończenia studiów (podobnie, jak świadectwa maturalne i świadectwa ukończenia szkoły) opatrywane są symbolem odpowiedniego poziomu Polskiej Ramy Kwalifikacji. W przypadku studiów licencjackich jest to PRK VI, magisterskich – PRK VII, a doktoranckich – PRK VIII.

Dzięki Systemowi:

  • każdy może starać się o potwierdzenie posiadanych kompetencji, bez względu na to jak je zdobył, , co pozwala studentom na bardziej elastyczne planowanie swojej ścieżki edukacyjno-zawodowej i lepsze przygotowanie do wymagań współczesnego rynku pracy;
  • sposób nadawania kwalifikacji jest skrupulatnie monitorowany przez ministrów właściwych;
  • pracodawcy mogą łatwiej rozpoznać wartość potencjalnego pracownika, a pracownicy zaprezentować swoje kompetencje w wiarygodny sposób; oznacza to transparentność dla pracodawców, którzy mają lepsze zrozumienie kwalifikacji, weryfikacji wiedzy, umiejętności i kompetencji dla danej kwalifikacji, co ułatwia proces rekrutacji i dopasowania kandydatów do odpowiednich stanowisk.

Wszystkie kwalifikacje włączone do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji zgromadzone są w Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji.

Oferta kwalifikacji, których uzyskaniem studenci mogą być zainteresowani, stale się poszerza, m.in. dzięki zaangażowaniu podmiotów i pracodawców, którzy opisują i włączają potrzebne na polskim rynku pracy kwalifikacje.

Korzyści dla studentów:

  • jasność i przejrzystość kwalifikacji – studenci mogą łatwiej zrozumieć, jakie kompetencje i umiejętności są wymagane na różnych poziomach edukacji i dla różnych kwalifikacji znajdujących się w ZSK;
  • mobilność edukacyjna i zawodowa – dzięki standardom europejskim (ERK – Europejska Rama Kwalifikacji) studenci mogą łatwiej przenosić swoje kwalifikacje między krajami, co ułatwia podjęcie studiów lub pracy za granicą;
  • rozwój kariery – ZSK pomaga studentom w świadomym planowaniu swojej ścieżki zawodowej, umożliwiając zdobywanie i potwierdzanie umiejętności zgodnie z rynkiem pracy i własnymi potrzebami.
  • wsparcie w uczeniu się przez całe życie – ZSK promuje ideę uczenia się przez całe życie, co jest kluczowe na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy, umożliwiając studentom ciągły rozwój, aktualizację swoich kompetencji i zdobywanie kwalifikacji nawet w trakcie studiów.

Pomagamy uczelniom w poszerzaniu oferty studiów podyplomowych, po których nadawane będą kwalifikacje z przypisanym poziomem PRK poprzez:

  • wsparcie w opisie różnych rodzajów kwalifikacji w tym nadawanych po ukończeniu studiów podyplomowych;
  • pomoc w przygotowaniu dokumentów związanych z przypisaniem poziomu Polskiej Ramy Kwalifikacji do kwalifikacji;
  • wsparcie w opisie syntetycznych charakterystyk kwalifikacji pełnych właściwych dla szkolnictwa wyższego;
  • pomoc w realizacji procedury włączania lub zgłaszania kwalifikacji do ZSK;
  • doradztwo i konsulting w zakresie Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (ZSK) oraz korzyści z włączenia kwalifikacji do systemu;
  • doradztwo dotyczące procedur i prawnych aspektów związanych z funkcjonowaniem instytucji szkolnictwa wyższego w ZSK.

Wszystkie formy wsparcia są realizowane w postaci spotkań, konsultacji stacjonarnych i online oraz szeregu wydarzeń, jak seminaria, warsztaty i webinary.

Zainteresowane uczelnie zapraszamy do kontaktu pod mailem: wsparcie.uczelnie@ibe.edu.pl 

Mikropoświadczenia

Mikropoświadczenia to dokumenty potwierdzające umiejętności w określonym obszarze, osiągnięte przy niewielkim nakładzie pracy i w oparciu o ustalone standardy. Te małe, specjalistyczne certyfikaty stanowią poręczne narzędzie, które może pomóc studentom w potwierdzaniu ich pozaprogramowej działalności. 

Poza obowiązkowymi zajęciami, zadaniami i egzaminami studenci mogą na własną rękę zdobywać wiedzę i kompetencje oraz rozwijać zainteresowania, np. uczestnicząc w kursach, wolontariatach czy ucząc się na własną rękę. Dzięki temu nabywają konkretne umiejętności, które mogą być przydatne na rynku pracy. Korzyści z samodzielnej nauki oraz działalność pozaprogramową są nieocenione. Pozwalają m.in. na zdobycie praktycznego doświadczenia, rozwijanie kompetencji miękkich i budowanie sieci kontaktów, co znacznie zwiększa atrakcyjność danej osoby w oczach przyszłych pracodawców. 

Jednak aby móc pochwalić się nabytymi poza programem studiów umiejętnościami np. przed potencjalnym pracodawcom, konieczne jest ich potwierdzenie. I tutaj nieoceniona staje się rola mikropoświadczeń, szczególnie tych w formie cyfrowej. W Polsce istnieje aplikacja Odznaka+, stworzona w Instytucie Badań Edukacyjnych, w której studenci (i nie tylko) mogą gromadzić różnego rodzaju poświadczenia swoich umiejętności, rozwijania pasji i zainteresowań czy działalności wolontariackiej, tworzyć z nich własne ścieżki rozwoju i, co niemniej ważne, udostępniać je np. na swoich profilach w mediach społecznościowych, gdzie mogą je obejrzeć osoby poszukujące kandydatów do pracy. 

Wydawcami cyfrowych mikropoświadczeń w Odznace+ będą również szkoły wyższe i uczelnie. Obecnie trwa druga faza pilotażu, do której między innymi dołączyły już cztery uczelnie

  • Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu,
  • Politechnika Wrocławska,
  • Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu,
  • Politechnika Opolska. 

Wciąż trwają konsultacje dotyczące podpisania umów pilotażowych z pięcioma innymi uczelniami. Z czasem będzie ich coraz więcej, a co za tym idzie, dla wielu studentów zdobywanie mikropoświadczeń stanie się o wiele prostsze i bardziej dostępne.

#FunduszeUE