Sposoby na zwiększenie efektywności pracy i nauki

Nasze codzienne nawyki mogą być największym wrogiem. Zamiast skupić się na nauce czy pracy, idziemy do kuchni po kolejną kanapkę lub od pół godziny zastanawiamy się, od czego w ogóle zacząć. Dowiedz się, dlaczego tak trudno zapanować nad koncentracją, jak zwiększyć efektywność pracy i dlaczego warto pracować nad umiejętnością skutecznej nauki.

Dlaczego tak trudno skupić się na pracy?

W 2020 roku portal vourczercloud.com przebadał blisko 2 tysiące brytyjskich pracowników biurowych, żeby dowiedzieć się, jaki wygląda ich efektywność w pracy. Okazało się, że przeciętny pracownik jest produktywny tylko przez… 2 godziny i 53 minuty w ciągu dnia.

Dlaczego efektywność pracowników jest tak niska? Wśród najczęstszych przyczyn ankietowani wymienili:

  • przeglądanie social mediów,
  • surfowanie po internecie,
  • rozmowy telefoniczne ze znajomymi,
  • jedzenie przekąsek.

Wyniki badań potwierdzają, że jesteśmy atakowani przez niezwykle wiele bodźców, które odciągają naszą uwagę od zadań. A po każdym rozproszeniu potrzebujemy (według badań firmy Microsoft) średnio aż 23 minuty, żeby wejść ponownie w stan głębokiego skupienia.

Jak zwiększyć efektywność nauki i pracy?

Co można poprawić w swojej pracy, żeby nie dać się rozpraszaczom? Oto 5 technik efektywnej nauki i pracy:

  1. Zaplanuj dzień pracy. Dzięki temu nie stracisz czasu na zastanawianie się, co robić dalej, tylko płynnie przejdziesz do kolejnego zadania z listy. Wśród zaplanowanych zadań wybierz jedno najważniejsze, które musisz wykonać. Pozostałe możesz przerzucić na inny termin.
  2. Dopasuj zadania do swojego rytmu produktywności. Jedni mają największą efektywność w pracy wczesnym rankiem, inni wolą pracować nocą. Dlatego zorientuj się, kiedy masz najwięcej energii i właśnie na wtedy zaplanuj realizację najtrudniejszych zadań.
  3. Dziel pracę na bloki. Możesz tu zastosować słynną technikę pomodoro – 25 minut pracy – 5 minut odpoczynku, a po 4 blokach dłuższy odpoczynek. Bloki pomogą Ci rytmicznie pracować, a przerwy na odpoczynek – utrzymać wysoki poziom produktywności.
  4. Kontroluj cyfrowe rozpraszacze. Wyłącz dźwięk, zablokuj powiadomienia, a nawet schowaj komórkę do szuflady. To pomoże Ci opanować odruch sięgania po telefon. Zainstaluj na komputerze aplikacje, które blokują feed Facebooka oraz wybrane strony internetowe.
  5. Wypracuj codzienną rutynę pracy. Wypracuj jakiś rytuał, od którego będziesz rozpoczynać pracę i który pomoże Ci wejść w stan głębokiego skupienia. To może być np. przejście do określonego miejsca, otwarcie notatnika czy nałożenie słuchawek i uruchomienie ulubionej muzyki.

Sposoby na skuteczną naukę i pracę – to Ci się przyda!

Umiejętność skutecznego uczenia się to ważna kompetencja nie tylko dla uczniów czy studentów, ale dla wszystkich, którzy poruszają się na współczesnym rynku pracy. A ten zmienia się szybciej niż kiedykolwiek. Z raportu Światowego Forum Ekonomicznego i Boston Consulting wynika, że do 2025 roku na całym świecie zniknie 89 milionów miejsc pracy w związku z nowymi technologiami. Tym bardziej warto opanować tę umiejętność. Jeśli będziesz potrafić efektywnie uczyć się przez całe życie, łatwo opanujesz nowe umiejętności, żeby zawojować nowe branże.

Natomiast jeśli zastanawiasz się, czego warto się uczyć, żeby zdobyć nowe kompetencje lub szukasz inspiracji zawodowych, zajrzyj na stronę Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.

Mapa kwalifikacji ZSK. Wybierz branżę i zdobądź certyfikat

 

 

 

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn