ARTYKUŁY

Kapitał ludzki – jak mogą pomóc SRK
Współczesny świat niesie nieustanne zmiany. Dotyczą one również zagadnień związanych z pracą. Praca jako taka (tradycyjne modele pracy) nie jest już sztywno definiowana poprzez ramy danego stanowiska. Miejsce pracy nie musi być stałe i jednakowe dla wszystkich zajmujących się takimi samymi zadaniami. Coraz rzadziej wykonuje się przez całe życie ten sam zawód.

ZSK wobec trendu quiet quitting
Z raportu „State of the Global Workplace: 2023 Report” Gallupa możemy poznać nastroje i poziom zaangażowania pracowników w 2022 r. Co ma wpływ na pracownicze zaangażowanie lub jego brak, i jak może pomóc Zintegrowany System Kwalifikacji?

Rynek pracy, edukacja, kompetencje – aktualne trendy
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości opublikowała kolejny raport na potrzeby Rady Programowej ds. Kompetencji. Zawiera on syntetyczne wyniki badań i analiz dotyczących polskiego i europejskiego rynku pracy, które ukazały się w lutym 2024 r.

Kwalifikacje stolarskie w ZSK
Z okazji Dnia Stolarza przypominamy kwalifikacje związane z szeroko rozumianym stolarstwem, dostępne w Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji.

Jak doceniać pracowników?
Dzień Doceniania Pracownika to dobry moment, żeby zastanowić się nad tym, czy – jako pracodawcy – dostatecznie uświadamiamy sobie wkład, jaki w rozwój przedsiębiorstwa wnoszą pracownicy i czy odpowiednio go doceniamy.

Nowy numer „Kwartalnika ZSK” jest już dostępny!
Zapraszamy do lektury najnowszego numeru „Kwartalnika ZSK”, poświęconego branży sportowej.

Sektorowa Rama Kwalifikacji dla Gospodarki Wodno-Ściekowej, Rekultywacji i Remediacji doceniona poza granicami Polski!
Sektorowa Rama Kwalifikacji dla Gospodarki Wodno-Ściekowej, Rekultywacji i Remediacji (SRK GWŚRiR), przygotowana przez Zespół ZSK (w ramach Instytutu Badań Edukacyjnych), przydaje się nie tylko polskim przedsiębiorstwom. Interesują się nią również Łotysze.

Kompetencje przyszłości
W raporcie „Trendy kształtujące polskie branże i kompetencje przyszłości. Perspektywa 17 branż” (PARP) możemy m. in. zapoznać się z przewidywaniami dotyczącymi kompetencji, które już w niedalekiej przyszłości będą należały do najbardziej pożądanych na rynku pracy.

Kwalifikacja „Montowanie turbin wiatrowych”
W Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji można znaleźć również „zielone” kwalifikacje, związane np. z odnawialnymi źródłami energii.

Kwalifikacje sprzedażowe
Dzień Handlowca to dobry moment, żeby przypomnieć, jakie kwalifikacje sprzedażowe dostępne są w Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji.

Po co uczyć się oduczania się?
Nawet jeśli nie robimy tego celowo i świadomie, uczymy się przez całe życie. Gromadzimy wiedzę. Zdobywamy nowe umiejętności. Kolekcjonujemy doświadczenia. Wszystko to może nam się kiedyś przydać. Dlaczego zatem mielibyśmy nauczyć się oduczania tego, co już wiemy i umiemy?

Menedżer społeczności – przydatne kwalifikacje
Czwarty poniedziałek stycznia to Dzień Menedżera Społeczności. Na czym polega ten zawód i jakie kwalifikacje się przydają?

Barometr Zawodów 2024
Dostępny jest już „Barometr Zawodów 2024”. Jest to badanie przeprowadzane corocznie (od 2016 r.) przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Otrzymujemy w nim informacje o prognozach dotyczących tego, które zawody będą w nadchodzącym roku deficytowe, które pozostaną w grupie zrównoważonej, a które zostaną zaliczone do nadwyżkowych. W badaniu na rok 2024 oceniono 168 zawodów.

Dzień Sprzątania Biurka a prowadzenie obsługi biura
Dziś Dzień Sprzątania Biurka. Porządek, a nawet sterylna pustka na biurku, ma wielu zwolenników. Ich zdaniem taki stan miejsca pracy zapewnia możliwość maksymalnego skupienia się i skoncentrowania na wykonywanych zadaniach.

Grywalizacja jako wsparcie uczenia się przez całe życie
Grywalizacja to pojęcie, które od kilku lat pojawia się w różnych kontekstach i łączone jest z najróżniejszymi aspektami życia, m.in. z pracą, motywacją, marketingiem, sprzedażą, zarządzaniem, edukacją lub wsparciem w zmianie nawyków. Znajduje też zastosowanie w np. zachęcaniu ludzi do udziału w aktywnościach zbiorowych (choćby podczas rozwiązywania problemów lub poszukiwania rozwiązań w badaniach naukowych) albo terapiach.

Dlaczego warto uczyć się przez całe życie?
Dlaczego uczenie się przez całe życie (lifelong learning, LLL) jest tak ważne? Czy nie wystarczy przejść wybraną ścieżkę edukacyjną, żeby uznać, że jest się fachowcem w danej dziedzinie?

Zapotrzebowanie na kompetencje i rozwiązania bazujące na ZSK dedykowane branży IT
Branża IT, jako jedna z najnowocześniejszych gałęzi gospodarki, podlega nieustannym i dynamicznym zmianom. Przekłada się to bezpośrednio na zapotrzebowanie na kompetencje tego sektora. Jak będzie to wyglądało w najbliższym czasie?

Branżowe Centra Umiejętności – nowoczesne podejście do kształcenia branżowego
Branżowe Centra Umiejętności (BCU) to absolutna nowość, nie tylko w polskim systemie oświaty i szkolnictwa zawodowego, ale też na rynku europejskim. Będą to zaawansowane technologicznie placówki kształcenia branżowego.

Kwalifikacje w branży mody i innowacyjnych tekstyliów
Przemysł modowy to dział gospodarki o dużym potencjale. Na jego potrzeby tworzone są obecnie nowe kierunki studiów, otwiera się w tej dziedzinie również nowa przestrzeń dla edukacji pozaformalnej.

Czy sztuczna inteligencja zagraża miejscom pracy?
Sztuczna inteligencja to jeden z najważniejszych trendów wpływających na naszą rzeczywistość. Otwiera przed nami wiele nowych możliwości. Jednak budzi również liczne obawy. Aby zmaksymalizować wykorzystanie szans, przy jednoczesnym zminimalizowaniu ryzyk, musimy w sposób ciągły przygotowywać się na coraz szybciej następujące zmiany.