ARTYKUŁY

Pozytywnie zakręceni w pracy: jak energia i entuzjazm wpływają na sukces zawodowy
W dzisiejszym świecie pracy, gdzie tempo życia jest szybkie, a wymagania rosną, kluczowe znaczenie ma nie tylko fachowa wiedza i umiejętności, ale również podejście do wykonywanych obowiązków. Coraz częściej zauważa się, że pracownicy, którzy są „pozytywnie zakręceni” w swojej pracy, osiągają większe sukcesy zawodowe, lepiej radzą sobie ze stresem, a ich motywacja i zaangażowanie inspirują innych. Ale co właściwie oznacza bycie pozytywnie zakręconym i jak wpływa to na efektywność w pracy?

Pracoholizm – kiedy praca staje się uzależnieniem
Pracoholizm, uzależnienie od pracy, to problem, który dotyka coraz więcej osób w dzisiejszym świecie. Ciągły nacisk na wydajność, presja bycia „najlepszym” i kultura „non-stop” prowadzą do tego, że praca staje się obsesją, pochłaniając życie osobiste i zdrowie.

Wyzwania na rynku pracy w Polsce
Raport „Wielki reset umiejętności” (Future Collars) szczegółowo omawia aktualne wyzwania na rynku pracy w Polsce, związane głównie z niedoborem pracowników o odpowiednich kwalifikacjach oraz potrzebą automatyzacji.

Bierność zawodowa
Jak czytamy w podsumowaniu GUS „Pracujący, bezrobotni i bierni zawodowo (wyniki wstępne BAEL) – 1 kwartał 2024 roku”, osoby bierne zawodowo stanowiły w I kw. 2024 r. 41,5% (12,6 mln) ogółu ludności w wieku 15-89 lat. Było to więcej zarówno w porównaniu z VI kw. 2023 r., jak i z I kw. 2023 r.

Czym jest deskilling?
W dobie dynamicznie rozwijających się technologii i automatyzacji procesów, coraz częściej spotykamy się z pojęciem deskillingu. Na czym polega deskilling?

Uczenie się przez całe życie – 11 korzyści dla mózgu i nie tylko
Uczenie się przez całe życie to nie tylko sposób na zdobywanie nowych umiejętności i wiedzy, ale także klucz do zdrowia mózgu. Przyjrzyjmy się, jakie korzyści przynosi ciągłe uczenie się i jak wpływa ono na nasz mózg.

Słuchanie a uczenie się. Jak efektywne słuchanie wpływa na proces uczenia się
Słuchanie jest często niedocenianym składnikiem procesu uczenia się. W dobie cyfryzacji i natłoku informacji, umiejętność efektywnego słuchania staje się coraz ważniejsza. Jakie techniki mogą poprawić zdolności słuchania?

Migracje zarobkowe Polaków – dlaczego wyjeżdżają, dlaczego rezygnują
Migracje zarobkowe Polaków są zjawiskiem dynamicznym, wpływającym na rynek pracy i gospodarkę zarówno Polski, jak i krajów docelowych. Jakie są przyczyny tego zjawiska?

Czym jest reskilling?
Reskilling to przekwalifikowywanie. W tym procesie pracownicy zdobywają nowe umiejętności, wiedzę i kompetencje, aby móc podjąć się zadań na zupełnie innym, niż dotychczas, stanowisku.

Jak narzędzia Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji mogą wesprzeć pracowników HR?
Dzień Pracownika HR, obchodzony 20 czerwca, to dobra okazja, żeby przedstawić narzędzia opracowane w ramach Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji, które powstały m.in. po to, żeby wspierać specjalistów od zarządzania zasobami ludzkimi w ich codziennych zadaniach.

Międzynarodowy Dzień Surfingu – kwalifikacje w ZSK
Surfing, czyli ślizg na falach na specjalnej desce przystosowanej do takiego zastosowania, to rodzic wielu sportów wodnych i lądowych.

Kwalifikacje z branży beauty
Rynek beauty rośnie dynamicznie, a próg wejścia w wielu przypadkach jest stosunkowo niski. Dodatkowo – dbanie o siebie to czysta przyjemność, a wiedzę i umiejętności zdobyte na sobie i najbliższym otoczeniu można – po uzyskaniu odpowiednich certyfikatów – wykorzystać w ramach rozwoju ścieżki zawodowej.
Dlatego być może warto spróbować znaleźć swoje miejsce w tym segmencie.

Kwalifikacje z branży IT w ZSK
Kim jest informatyk? To nie tylko osoba wykonująca jeden z zawodów informatycznych. To również badacze i naukowcy zajmujący się tą dziedziną oraz nauczyciele informatyki.

Czym jest upskilling?
Upskilling to inaczej podnoszenie kwalifikacji, czyli rozwój w ramach już posiadanych kompetencji, który umożliwia pracownikom poszerzanie wiedzy i zdobywanie nowych umiejętności w tym zakresie. Z kolei firmom pozwala np. na wypełnianie luki kompetencyjnej.

Wspieramy uczniów i nauczycieli! Pierwsze testy aplikacji za nami!
W kwietniu 2024 r. odbyły się testy aplikacji, które powstały z myślą o uczniach i nauczycielach szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Mają pomagać w planowaniu rozwoju edukacyjnego i zawodowego.

Czym jest „papierowy sufit”?
Czym jest „papierowy sufit” i w jaki sposób Zintegrowany System Kwalifikacji może pomóc w pokonywaniu tego zjawiska?

Pierwsza kwalifikacja wolnorynkowa 2024 r.
W „Monitorze Polskim” ukazało się obwieszczenie Ministra Rozwoju i Technologii o włączeniu do ZSK kwalifikacji wolnorynkowej „Wdrażanie wytwarzania przyrostowego i inżynierii odwrotnej” (5 poziom Polskiej Ramy Kwalifikacji).

e-raporty ZRK – dane o walidacji i certyfikowaniu w jednym miejscu
Aplikacja e-raporty ZRK (e-raporty.kwalifikacje.gov.pl) pozwala prosto i szybko przekazać informacje o walidacji i certyfikatach kwalifikacji wolnorynkowych oraz sektorowych. Ułatwia pracę instytucjom certyfikującym (IC), podmiotom zewnętrznego zapewniania jakości (PZZJ) oraz pracownikom ministerstw. Dzięki niej można łatwo monitorować walidacje prowadzone przez różne instytucje.

Kwalifikacje z tenisa stołowego w ZSK
6 kwietnia to nie tylko Międzynarodowy Dzień Sportu, ale także Światowy Dzień Tenisa Stołowego. Z tej okazji przypominamy kwalifikacje z tej dyscypliny dostępne w ramach Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.

Dzień Niewidzialnej Pracy – kwalifikacje w ZSK
Dzień Niewidzialnej Pracy zwraca naszą uwagę na wszystkie prace wykonywane dla rodziny lub w ramach wolontariatu. To zajęcia nieopłacane, często niezauważane nie tylko przez ekonomistów, ale nawet przez samych beneficjentów. Wiele z zajęć wykonywanych nieodpłatnie w ramach obowiązków domowych to kwalifikacje, które dzięki Zintegrowanemu Systemowi Kwalifikacji można potwierdzać wiarygodnymi certyfikatami.