Blog

ARTYKUŁY

Uczenie się przez całe życie w mniejszych ośrodkach miejskich

Z wniosków płynących z badania Instytutu Badań Edukacyjnych “Wspieranie uczenia się przez całe życie w uczelniach w małych ośrodkach akademickich” jasno wynika, że proces uczenia się przez całe życie nie jest ograniczony wyłącznie do gromadzenia doświadczeń zawodowych lub zdobywania wiedzy w toku kształcenia formalnego. Uczyć się można zawsze i wszędzie, zdobywając rozmaite umiejętności i wiadomości, nie tylko te przydatne w pracy.

Czytaj więcej »

Instytut Badań Edukacyjnych zbadał, jakich kwalifikacji potrzebuje rynek pracy

Według ekspertów z IBE niezbędne jest silniejsze powiązanie edukacji i rynku pracy. Autorzy raportu „Zapotrzebowanie na kompetencje i kwalifikacje w regionalnych branżach wiodących” podkreślają rosnące znaczenie umiejętności. Wykształcenie formalne schodzi w opiniach pracodawców na drugi plan – aż w 80% ogłoszeń o pracę brak wymagań dotyczących wykształcenia. Zdaniem ekspertów to przejaw zmian na rynku pracy. Otwiera się era potwierdzonych umiejętności – kwalifikacji rynkowych. 

Czytaj więcej »

Zwiększanie zaangażowania dorosłych w uczenie się przez całe życie

Z przeprowadzonego przez Instytut Badań Edukacyjnych badania „Ścieżki edukacyjne uczących się dorosłych w Polsce” wynika, że uczący się dorośli stosunkowo rzadko kierują się czystą pasją uczenia się, angażując się w różnego rodzaju aktywności edukacyjne (np. studia, kursy lub uczenie się samodzielne). Dla wielu źródłem motywacji są natomiast różnorodne korzyści pozwalające realizować inne ważne dla nich życiowe cele i dążenia. 

Czytaj więcej »

Odznaka+. Cyfrowe mikropoświadczenia po polsku

Mikropoświadczenia są odpowiedzią na wyzwania współczesnego świata wymagającego od nas nieustannego rozwoju i poszerzania swoich umiejętności, które zostaną potem potwierdzone w sposób rzetelny i oficjalny. W obliczu coraz wyraźniejszej dominacji nowych technologii równie istotne staje się sprawne funkcjonowanie mikropoświadczeń w przestrzeni cyfrowej.

Czytaj więcej »

Cyfrowe mikropoświadczenia szansą na lepszą przyszłość

Świat wokół nas ulega przeobrażeniom, które już od jakiegoś czasu określa się mianem czwartej rewolucji przemysłowej. Te zmiany dotykają wszystkich – małych dzieci, uczniów i studentów, osób aktywnych zawodowo, emerytów. Nowe technologie stają się wszechobecne, więc umiejętność wykorzystywania ich w różnych dziedzinach życia staje się warunkiem odnalezienia się w nowej rzeczywistości.

Czytaj więcej »

Trener personalny – kim jest i jakie ma kompetencje

Uwielbiasz aktywność fizyczną i potrafisz sprawić, żeby inni także ją pokochali? W takiej sytuacji dobrym pomysłem jest rozważenie ścieżki zawodowej  jako  trener personalny. Dowiedz się, czym dokładnie zajmuje się trener, jakie są cechy dobrego trenera i jak zostać trenerem personalnym.

Czytaj więcej »

Rozpoznawanie potencjału rozwojowego ucznia

Jak rozpoznać indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne uczniów? Jak rozmawiać z uczniami, żeby motywować ich do rozwijania swoich zdolności? Mogą w tym pomóc metody coachingowe. Dowiedz się, czego dotyczy kwalifikacja “Rozpoznawanie potencjału rozwojowego ucznia i prowadzenie rozmów z uczniem z wykorzystaniem metod coachingowych” i jak ją zdobyć.

Czytaj więcej »

Co to jest Lean Office?

Przekroczone terminy. Chaos w dokumentacji. Straty finansowe. Wiele firm zmaga się z takimi problemami. Jak z nimi walczyć? Wdrożyć Lean Office. Dowiedz się, na czym polega ta metoda optymalizacji procesów biznesowych i jak uzyskać kwalifikacje do wdrażania i koordynowania procesów biznesowych metodą Lean Office.

Czytaj więcej »

Co to jest nonkonformizm pracownika?

Asertywność, własne zdanie, burzenie zastanego porządku. Czy takie cechy mogą być pozytywne z punktu widzenia pracodawcy? Jaka praca jest dobra dla osób, które działają w ten sposób? Sprawdźmy, czym są  konformizm i nonkonformizm pracownika i jakie korzyści dają w kontekście pracy zawodowej.

Czytaj więcej »

Co to jest work-life balance i jak go osiągnąć?

Pracoholizm jest powszechnie występującym zjawiskiem, którego konsekwencje są dotkliwe zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. To prosta droga do wypalenia zawodowego przejawiającego się złym samopoczuciem, zmęczeniem, brakiem wiary we własną wartość i obniżeniem jakości pracy. Jak ograniczyć skutki pracoholizmu? Rozwiązaniem jest work-life balance.

Czytaj więcej »

Jakie korzyści przynosi praca?

Oczywistym celem, dla którego decydujemy się podjąć aktywność zawodową, jest zarabianie pieniędzy. Ekonomiczne bezpieczeństwo i możliwość zaspokojenia swoich potrzeb to jednak niejedyne zalety pracy. Jakie inne korzyści daje podjęcie zatrudnienia?

Czytaj więcej »

Czym jest prokrastynacja

Duża presja, szybkie tempo życia, wygórowane oczekiwania, perfekcjonizm — to czynniki, które zamiast pozytywnie motywować do działania, często hamują zachowania proaktywne. W efekcie, zamiast realizować swoje cele, ludzie odkładają sprawy na później, nie dotrzymując terminów.

Czytaj więcej »

Zdobywanie wiedzy przez mentoring

Początkujący pracownicy nie zawsze wiedzą, jak zdobywać wiedzę i umiejętności niezbędne na rynku pracy. Możliwości jest wiele, a ich efektywność zależy od różnych czynników, przede wszystkim indywidualnych predyspozycji.

Czytaj więcej »

Efektywne zarządzanie, czyli kim jest dobry manager?

Awans na stanowisko managerskie jest dla wielu osób spełnieniem marzeń. Możliwość zarządzania zespołem nie jest jednak wyłącznie zwieńczeniem kariery zawodowej – kierowanie pracą firmy nie ogranicza się do wydawania poleceń, to nowe obowiązki oraz wielka odpowiedzialność. Podpowiadamy, jakie są cechy dobrego managera, jak efektywnie zarządzać zespołem i w jaki sposób przygotować się do tej pracy.

Czytaj więcej »

Jak pokonać rutynę w pracy?

Rutyna w pracy  to spory problem w życiu zawodowym. Przez nią czujemy się znudzeni, przestajemy czerpać satysfakcję z wykonywanych zadań, zaczynamy popełniać błędy. Jak pokonać monotonię w pracy? Kiedy warto rozważyć większe zawodowe zmiany?

Czytaj więcej »