Zintegrowany System Kwalifikacji to świetne rozwiązanie dla wszystkich, którym marzy się zmiana zawodu albo nawet branży. Wydatnie pomagają w tym kolejne kwalifikacje rynkowe, które zasilają system. To odpowiedź rynku pracy na zmiany zachodzące na świecie. Określają przy tym wymogi potrzebne do zajmowania danego stanowiska. Dają również możliwość potwierdzenia wiedzy i umiejętności nabytych w drodze samodzielnego uczenia się, które dalej można przekuć we wiarygodne certyfikaty. A nie ma co ukrywać, ZSK rozwija się prężnie, dodając do swojego obiegu coraz to nowsze kwalifikacje.
Kwartalnik ZSK – pewne źródło informacji. Pobierz nowy numer!
Ostatnio mocną reprezentację w systemie zyskała branża rolnicza. Do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji zostały dołączone bowiem nowoczesne kwalifikacje dotyczące uprawiania ziemi w gospodarstwie przy wykorzystaniu nowatorskich aplikacji podczas produkcji roślin. są skierowane do osób, które chcą pracować w nowoczesnym gospodarstwie. Muszą jednak nie tylko mieć wiedzę na temat branży rolnej, ale również wykorzystywać w jej zakresie narzędzia teleinformatyczne oraz aplikacje najnowszej generacji. Obie kwalifikacje odpowiadają 5 poziomowi Polskiej Ramy Kwalifikacji, a ich uzyskanie jest gwarantowane certyfikatem. Obecnie trwają prace nad wybraniem PZZJ oraz instytucji certyfikującej.
Warto również wspomnieć, że niedawno przygotowano Sektorową Ramę Kwalifikacji dla Rolnictwa, która jest narzędziem służącym do wsparcia rozwoju zawodowego i nabywania umiejętności w sektorze rolnictwa.
ZSK w świecie elektroniki oraz lakiernictwa przemysłowego
Nowoczesna elektronika użytkowa opanowała niemal cały świat. Codziennie korzystamy z laptopów, smartfonów czy tabletów. Niestety, cześć urządzeń w końcu musi trafić do serwisu, a ich naprawa wymaga odpowiednich kwalifikacji.
W odpowiedzi na oczekiwania rynku, do ZSK trafiły kwalifikacje włączone przez Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii. To Montowanie manualne komponentów i urządzeń elektrycznych, elektronicznych i mechatronicznych, Montaż i demontaż komponentów typu BGA oraz Lutowanie ręczne zespołów elektrycznych i elektronicznych w technologii przewlekanej i powierzchniowej.
W poprzednim wydaniu Kwartalnika ZSK sporo miejsca poświęciliśmy branży lakierniczej, która aktywnie działa na polskim rynku, ale zmaga się z wieloma trudnościami – głównie z brakiem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Naprzeciw tym problemom wychodzą kolejno włączane kwalifikacje rynkowe. Niedawno do ZSK trafił Pomocnik lakiernika, wcześniej Lakiernik samochodowy. Teraz ZSK powiększył się o kolejną kwalifikację z branży lakierniczej – Lakiernik przemysłowy.
Praca w innowacyjnej organizacji
Interim management jest stosunkowo nowym zjawiskiem w naszym kraju. Pojawiło się zaledwie kilka lat temu, ale szybko zdobywa uznanie w najwyższych kręgach progresywnych organizacji. Zarządzanie czasowe jest bowiem skutecznym narzędziem służącym szybkiej poprawie działania firmy i zwiększeniu jej przewagi względem konkurencji. Ponieważ interim management szturmem podbija rynek, do ZSK trafiła już odpowiednia kwalifikacja rynkowa.
Kolejną kwalifikacją rynkową nowej generacji jest na pewno Zarządzanie konfliktami w organizacji. Nie ma co ukrywać – stopień globalizacji i wielokulturowość w organizacjach międzynarodowych mogą przysporzyć sporych problemów. Dlatego bardzo cennym rozwiązaniem, uwzględnianym przez zespoły HR, jest pozyskanie pracownika specjalizującego się w zakresie zarządzania konfliktami.
Kwalifikacje rynkowe, które trafiają do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji, bardzo często są głosem branży. To dzięki nim można odpowiadać na zapotrzebowanie rynku oraz zwiększać konkurencyjność.
Autor: Tomek Orszulak
Ekspert kluczowy ds. komunikacji i digital media w Zespole Komunikacji i Promocji IBE. Dziennikarz z 15-letnim doświadczeniem w mediach cyfrowych (Wirtualna Polska, Onet). Prezenter radiowy, publicysta i redaktor. Absolwent studiów dziennikarskich oraz kulturoznawstwa.