Nowe kwalifikacje rynkowe w ZSK

Do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji włączono kolejne ważne kwalifikacje rynkowe. Kwalifikacje pochodzą z dwóch ważnych branż: elektronicznej i lakierniczej.  
Branża lakiernicza od lat zmaga się z wieloma trudnościami, w tym m.in. z brakiem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Popularność zawodu lakiernika spada, coraz mniej młodych ludzi decyduje się na edukację w tym kierunku. Naprzeciw tym problemom wychodzą kolejno włączane kwalifikacje. 
 
Niedawno do ZSK trafiła kwalifikacja Pomocnik Lakiernika, wcześniej z kolei Lakiernik Samochodowy. Teraz ZSK powiększyła się o kolejną kwalifikację z branży lakierniczej. Minister Rozwoju, Pracy i Technologii zdecydował się na włączenie kwalifikacji Lakiernika Przemysłowego.

Lakiernik przemysłowy – co trzeba umieć?

Osoba posiadająca kwalifikację rynkową „Lakierowanie w lakierniach przemysłowych – lakiernik przemysłowy” jest gotowa do organizowania i przeprowadzenia procesu lakierowania przemysłowego w ramach swojego stanowiska pracy. Ocenia stan powierzchni, która ma zostać lakierowana. Dobiera technologię przygotowania powierzchni do lakierowania. Wykonuje prace przygotowawcze, w tym: szlifuje lub wykonuje obróbkę strumieniowo-ścierną, odtłuszcza, oczyszcza powierzchnię, wykonuje maskowanie powierzchni, które nie będą lakierowane, oraz przygotowuje powierzchnię do dalszych prac lakierniczych.

Dobiera technologię lakierowania. Samodzielnie aplikuje materiał lakierniczy. Kontroluje jakość wykonanych czynności, a w razie potrzeby przeprowadza korektę lakierowanych elementów.

Lutowanie ręczne – co trzeba wiedzieć?

Zintegrowany System Kwalifikacji powiększył się również o kwalifikację z branży elektronicznej. Chodzi o “Lutowanie ręczne zespołów elektrycznych i elektronicznych w technologii przewlekanej i powierzchniowej”. Osoba, która posiada taką kwalifikację posługuje się instrukcjami z zakresu lutowania elektryki, elektroniki oraz posługuje się narzędziami, maszynami i urządzeniami w pracach montażowych oraz lutowaniu. Wykonuje również lutowanie różnych typów zespołów i podzespołów elektronicznych.

Więcej o nowych kwalifikacjach można przeczytać w nowym wydaniu Kwartalnika ZSK

Facebook
Twitter
LinkedIn