Nauczanie online jako praca? Tak, to może się udać z ZSK

Nauczanie z wykorzystaniem nowoczesnych technologii stanowi już stały element rzeczywistości na świecie. Sytuacja związana z pandemią COVID-19 tylko ten proces przyspieszyła. Teraz okazuje się, że e-learning już niedługo może stać się ciekawą alternatywą również w Polsce.

Nauczanie zdalne to kluczowa umiejętność w obecnych czasach. Z uwagi na pandemię COVID-19 wiele kursów, szkoleń oraz konferencji odbywa się online. Szacuje się, że w 2023 roku wartość globalnego rynku e-learningu przekroczy 240 mld dol. To ogromna szansa na zdobycie ciekawej pracy. Kto może na tym skorzystać?

E-learning daje szerokie pole do działań. Chętni mogą zdobyć pracę jako instructional designer (projektant szkoleń, czyli osoba zajmująca się projektowaniem procesu dydaktycznego), specjalista ds. e-learningu lub metodyk kształcenia zdalnego. Skorzystać mogą osoby pracujące na uczelniach wyższych, w szkołach językowych, w centrach kształcenia dorosłych, jak również w firmach i centrach szkoleniowych do prowadzenia kursów dla osób dorosłych. E-learning to również prowadzenie webinarów, a tych jest ostatnio bardzo dużo.

Nauczanie zdalne w ZSK – co trzeba umieć?

Teraz okazuje się, że osoby, które znają się na nauczaniu zdalnym, dostaną możliwość potwierdzenia swoich umiejętności w formie certyfikatów. Jest to zasługą trzech kwalifikacji włączonych do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. Jak to działa? Należy sprawdzić, jakie warunki trzeba spełnić, a potem przystąpić do walidacji, czyli potwierdzenia tych umiejętności. Potem uzyskuje się certyfikat, który jest oficjalnym dokumentem uznawanym w Polsce i za granicą.

Do ZSK w ostatnim czasie włączono trzy kwalifikacje związane z nauczaniem zdalnym. Są to:

Informacje na temat wymagań dotyczących każdej w tych kwalifikacji można znaleźć tutaj. Obecnie trwają prace nad ustanowieniem instytucji, która będzie odpowiadała za wydawanie certyfikatów. A potem będzie już można przejść cały proces i zdobyć ciekawą pracę.

Chcesz być na bieżąco z ZSK? Polecamy nasz Kwartalnik!

Oczywiście, jeśli ktoś jest biegły w rozwiązaniach cyfrowych to od razu może skorzystać z oferty ZSK. Na uwagę zasługują kwalifikacje:

Czym jest ZSK? To rozwiązanie mające na celu opisanie, uporządkowanie i zebranie różnych kwalifikacji w jednym rejestrze. Jest ważnym narzędziem polityki uczenia się przez całe życie. Jak skorzystać z systemu? Potrzebne informacje można znaleźć na stronie internetowej. Albo zapoznać się z nagraniem wideo.