W Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji można już zdobywać certyfikaty wydawane pod opieką najważniejszych w Polsce związków sportowych. Na pierwszy rzut poleciały kwalifikacje trenera personalnego oraz prowadzenia zajęć z fitnessu. Potem kiteboarding, a teraz kwalifikacje, za których najwyższą jakość odpowiada Polski Związek Tenisa Stołowego.
Co to oznacza? A mniej więcej to, że możesz zostać osobą, która będzie trenować przyszłego Andrzeja Grubbę. Dlaczego wspominamy najlepszego polskiego tenisistę stołowego w historii? Dlatego, że w ZSK są kwalifikacje trenerskie dotyczące gry, którą niektórzy nazywają „ping-pongiem”. Chodzi o trzy kwalifikacje:
- Prowadzenie procesu szkolenia wstępnego w tenisie stołowym
- Prowadzenie procesu szkolenia podstawowego w tenisie stołowym
- Prowadzenie procesu szkolenia zaawansowanego w tenisie stołowym
Tenis stołowy w Polsce
Tenis stołowy narodził się w Anglii w latach 80. XIX wieku. Pierwsza w Polsce wzmianka o tenisie stołowym pojawiła się w dzienniku „Kurier Warszawski” w 1902 roku.
Ping-pong, nowa gra pokojowa w piłkę – tenis pokojowy, grany na stole – wynaleziony ma się rozumieć w Anglii, ojczyźnie wszelkich sportów, stał się nadzwyczaj modny w Paryżu. Jak przedtem 'five o’clock tea’, tak obecnie ping-pong jest na porządku dziennym w sferach, mających dużo czasu i pieniędzy
Na początku uznano ją za „zabawkę dziecinną” i zapomniano o niej. Ale potem wróciła, a w latach 70-80. XX wieku została w Polsce wręcz wyniesiona nie piedestał przez wspomnianego Grubbę. Jego gra spopularyzowała ten sport w naszym kraju i zapełniła hale sportowe podczas zmagań tenisistów.
Kwalifikacje tenisa stołowego w ZSK
Od teraz można zdobywać więc certyfikaty z tenisa stołowego. Zintegrowany System Kwalifikacji powiększył się bowiem o kwalifikacje, które otrzymały miano „funkcjonującej”. Oznacza to, że odpowiednie Instytucje Certyfikujące mogą wydawać certyfikaty, pod nadzorem podmiotów, które zapewniają ich najwyższą jakość.
W tym przypadku IC został Polski Związek Tenisa Stołowego. Z kolei PZZJ – Instytut Sportu – Państwowy Instytut Badawczy.
Podstawą ZSK jest prosta zasada: możesz potwierdzić to co umiesz, niezależnie od tego, gdzie się tego nauczyłeś. Czyli, jeśli jesteś trenerem – samoukiem, spędziłeś lata na siłowni, ćwiczyłeś pod okiem wysportowanych kolegów, a potem jeszcze szkoliłeś się z … Youtuba, to ZSK jest czymś dla Ciebie.