„W sporcie dobre praktyki i standardy to chleb powszedni. Stosujemy je przy planowaniu szkolenia sportowego, podczas wykonywania ćwiczeń i schematów. Jest to dla nas tak oczywiste, jak rozgrzewka przed każdą aktywnością fizyczną. Jednak gdy mówimy o dobrych praktykach i standardach w obszarze kompetencji osób prowadzących szkolenie sportowe, owa jednomyślność nie wydaje się już tak oczywista” – napisał Maciej Tauber, ekspert IBE i lider projektu ZSK5, w najnowszym wydaniu „Forum Trenera”.
Artykuł „Kwalifikacjach w sporcie, czyli o roli Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji jako narzędzia potwierdzania kompetencji kadr kultury fizycznej w Polsce” można przeczytać na stronie 68 czasopisma „Forum Trenera”.
System kwalifikacji w sporcie
Maciej Tauber zaznaczył, że „sport profesjonalny jest zawsze sukcesem drużynowym i konglomeratem kompetencji całego sztabu, dlatego ciężko jest kontrolować proces, jeżeli nie wiemy, czego tak naprawdę potrzebujemy”. Dodał, że „wzrost popularności różnego rodzaju form aktywności fizycznej w Polsce wskazuje na rosnące zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę szkoleniową, która może spełniać ważną funkcję na każdym etapie rozwoju kariery sportowej dzieci, młodzieży i dorosłych w ramach klubów sportowych, klas sportowych, szkół mistrzostwa sportowego oraz Szkolnych Klubów Sportowych”.
Jako przykład modelowego wprowadzenia kwalifikacji w sporcie wskazał rozwiązania holenderskie. Dlaczego? Bo wspierają proces uczenia się przez całe życie oraz rozwój wolontariatu w sporcie. Proces walidacji (potwierdzania kompetencji) prowadzony przez holenderskie federacje sportowe, oparty w dużej mierze na analizie dowodów, może służyć za inspirację w procesie wspierania polskich związków sportowych, które opisują kwalifikacje zgodne z założeniami Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.
Polska nie pozostaje na tym polu z tyłu. Kwalifikacje, które powstają we współpracy z IBE, odnoszą się do stworzonej w 2015 roku Sektorowej Ramy Kwalifikacji w Sporcie. W prace nad opisem kwalifikacji angażują się znani i cenieni eksperci ze środowiska sportu oraz szkolnictwa wyższego.
Warto odnotować, że w tym momencie, w obszarze sportu, złożono w sumie 72 wnioski o włączenie kwalifikacji rynkowej do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. Wszystkie działania są przygotowywane ze wsparciem Instytutu Badań Edukacyjnych.
Do pobrania: Sektorowa Rama Kwalifikacji w Sporcie