Regionalni liderzy ds. ZSK wsparciem w kryzysie

Koronawirus spowolnił gospodarkę. Część firm wpadła w tarapaty, część osób straciła pracę. Jak w tym trudnym czasie odnaleźć się na rynku i znaleźć zatrudnienie? Podpowiadamy.

Pandemia COVID-19 w Polsce i kryzys gospodarczy powodują, że nikt nie ma pewności, jak szybko uda się nad nimi zapanować. A niepewność wpływa poważnie na nastroje konsumenckie Polaków. To, że ludzie nie wiedzą, jak rozwinie się sytuacja w związku z pandemią, znacząco wpływa na ich nastawienie. Barometr Nastrojów Konsumenckich GfK notuje spadki. Jak jednak zaznaczali eksperci, dopiero dłuższe utrzymanie się fali zachorowań na COVID-19 może ten negatywny trend ujawnić w pełni.

Zmiany na rynku pracy

Złe nastroje konsumentów to złe wieści dla gospodarki. Zdaniem ekonomistów Crédit Agricole będziemy znów obserwować pogorszenie nastrojów konsumenckich. „W świetle pogorszenia sytuacji na rynku pracy i obaw gospodarstw domowych potencjał do dalszego wzrostu sprzedaży detalicznej i konsumpcji jest ograniczony” – piszą analitycy Crédit Agricole. Wraz z kryzysem gospodarczym następuje rozwarstwienie rynku pracy. A to oznacza dla części Polaków brak stabilizacji życiowej, wzrost niepewności finansowej i imanie się tymczasowych zajęć, a więc pracę na „umowach śmieciowych”.

„Wiele branż dostosowało się do aktualnych obostrzeń i oddelegowało swoich pracowników do
innych zadań – np. w branży gastronomicznej kelnerka czy kelner obecnie dostarczają posiłki klientom. W innych firmach pracownicy zaangażowali się w prowadzenie kanałów w mediach społecznościowych, starając się dotrzeć do jak największej liczby odbiorców swoich produktów i usług. Faktycznie, nie wszędzie była możliwość przeniesienia pracownika na inne stanowisko czy przydzielenia mu nowych zadań, ponieważ coraz częściej czytamy o zwolnieniach z pracy i
rosnącej stopie bezrobocia w całym kraju” – tłumaczy Iwona Caputa z Instytutu Badań Edukacyjnych.

I wskazuje, że oprócz zwolnień, pracodawcy korzystają również z innych form zatrudniania, zmniejszając wymiar etatu, udzielając zaległych urlopów wypoczynkowych czy urlopów bezpłatnych. Chwytają się wszystkiego, aby nie zamknąć firmy i nie zostać bezrobotnymi.

Skorzystaj z usług doradcy-lidera ZSK

Wiadomo jednak, że kryzysu nie przetrwają wszyscy. W niektórych regionach przestaną działać zarówno większe przedsiębiorstwa, jak i małe firmy. W tej sytuacji poszukiwanie pracy będzie stawało się coraz trudniejsze. Warto więc pomyśleć o wsparciu.

„Dobrym pomysłem jest szukanie pomocy w Regionalne Centra Umiejętności, które powstały we wszystkich miastach wojewódzkich, więc mamy ich w Polsce 16” – podpowiada Iwona Caputa z IBE. „Wsparciem i profesjonalnym doradztwem w zakresie poruszania się po Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji oraz udzielaniem porad, jak znaleźć wartościowe kwalifikacje rynkowe zajmują się regionalni liderzy i liderki do spraw ZSK. To osoby świetnie znające region, w którym pracują, trendy w lokalnej gospodarce czy lokalny rynek pracy pod kątem potrzeb pracodawców i pracobiorców” – dodaje.

Regionalne Centra Umiejętności oraz liderów ds. ZSK znajdziemy na stronie kwalifikacje.edu.pl. „Liderzy i liderki w prosty sposób wyjaśnią, jak korzystać z ZSK, czyli sprawdzić swoje kwalifikacje, jakie możliwości i korzyści daje system oraz jak uzyskać certyfikat potwierdzający wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne potrzebne na rynku pracy” – wylicza Caputa. Bo w tym trudnym okresie, osoby, które znają regionalny rynek pracy i mogą pomóc, to jedna z niewielu opcji ratunku w szalejącym kryzysie.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Pozostałe artykuły