Idea uczenia się przez całe życie to odpowiedź na burzliwe czasy

Jeszcze niedawno idea edukacji trwającej całe życie owocowała miłym wypełnieniem czasu dla cierpiących na jego nadmiar emerytów. Dziś staje się codziennością dla każdego.

„Masz całe życie, aby nauczyć się żyć” – twierdził Seneka Młodszy, a kolejne pokolenia filozofów i uczonych przyznawały mu rację. Jednak uczenie się aż do śmierci dotyczyło tylko zbierania własnych doświadczeń. Po opuszczeniu murów szkoły lub uniwersytetu każdy mógł się dokształcać jedynie indywidualnie. 

Wyłom w tym schemacie przyniósł dopiero XX w., gdy młodzi naukowcy porzucili Uniwersytet Columbia i założyli The New School for Social Research (od 1997 r. The New School). Wpadli również na pomysł, że przy uczelni należy uruchomić The Senior College, dający możliwość kształcenia się osobom w każdym wieku. W 1962 r. jego tworzenie powierzono zaledwie dwudziestopięcioletniej dr Elizabeth Coleman. Wielka popularność oferowanych studiów i kursów wśród starszych wiekiem nowojorczyków sprawiła, że wkrótce Stany Zjednoczone ogarnęła moda na nowego typu instytucje edukacyjne

LLL – z mody w konieczność

Ten nowy trend eksperci, zajmujący się edukacją, określili mianem lifelong learning –czyli uczeniem się przez całe życie. Sprawą zainteresowało się nawet UNESCO, powołując specjalną komisję, która w raporcie z 1972 r. postawiła tezę, że: „każdy człowiek ma prawo do edukacji i powinien uczyć się przez całe swoje życie”. Tym samym powiązało dostęp do wiedzy z ogólnymi prawami człowieka. Musiało minąć jednak jeszcze sporo czasu, nim lifelong learning przekształciło się w krajach wysokorozwiniętych z mody w konieczność.

W Polsce idea LLL też już działa, bo jest wprowadzana w życie przez Instytutu Badań Edukacyjnych przy pomocy narzędzi jak Zintegrowany System Kwalifikacji.

Z tego powodu lifelong learning to już nie hobby, lecz niezbędna inwestycja we własną przyszłość. Przy czym wcale nie musi być ona droga, przykra ani tym bardziej wymagająca wysiłku. Z dokształcania za pośrednictwem internetu zaczęło niedawno korzystać aż 41 proc. użytkowników. Okazję do szybkiego rozwoju wykorzystują profesjonalne platformy szkoleniowe takich amerykańskich dostarczycieli treści edukacyjnych, jak: Udemy, Coursera, edX. Jak jednak wykorzystać panujący trend nauki przez całe życie?

Praca bez wychodzenia z domu

Wydaje się, że ten moment właśnie nastąpił. Lepszego czasu na zdalną pracę-marzeń może w najbliższym czasie nie być. Z pomocą przychodzi Zintegrowany Systemu Kwalifikacji, który daje możliwość przekucia umiejętności z poszukiwany na rynku pracy certyfikat.

Podstawą systemu jest to, co potrafimy, jakie mamy umiejętności i kompetencje, a nie to, gdzie się tego wszystkiego nauczyliśmy. Jak to działa? W bardzo prosty sposób. W ZSK można przekuć swoje umiejętności w wiarygodny certyfikat. Wystarczy sprawdzić wymogi, podejść do egzaminu, a potem dostać dokument uznawany w Polsce i za granicą.

Kwalifikacje dla Ciebie – sprawdź ofertę ZSK

Szczegółowe opisy wymaganych umiejętności dla danej profesji, ujęte w Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji, są bardzo dokładną wskazówką, czego należy się nauczyć. Możemy tego dokonać, nawet nie wychodząc z domu.

W stale rozbudowywanej ofercie są ciekawe certyfikaty z tworzenia witryn internetowych, programowania druku 3D, projektowania grafiki, czy content marketing. Jeśli jednak nie chcesz pracować z home office, to możesz sprawdzić kwalifikacje pilota imprez turystycznych, obsługi biura, montażu stolarki, przygotowywania sushi czy też wypiekaniem pizzy.

Druk 3D – zobacz, jak zdobyć Kwalifikację Przyszłości

 

Facebook
Twitter
LinkedIn

Pozostałe artykuły

Pierwszy poradnik dla Instytucji Certyfikujących

W jaki sposób zaprojektować proces walidacji? Jak zostać instytucją certyfikującą? Co należy zawrzeć w raporcie z ewaluacji wewnętrznej? Kto odpowiada za zapewnianie jakości w instytucji walidującej? Na te i wiele innych pytań odpowiada nowa publikacja Instytutu Badań Edukacyjnych.

Czytaj»

Doradcy zawodowi mają nowe rozwiązanie. Oto Metoda Bilansu Kompetencji

Metoda Bilansu Kompetencji to świetne rozwiązanie dla niemal wszystkich. Od osób szukających pracy, po pracowników, którzy chcą sprawdzić, jakie właściwie mają umiejętności. W tym wypadku roli nie gra nawet wiek – mogą z niej skorzystać uczniowie, jak i emeryci. To w końcu narzędzie, z którego garściami mogą korzystać doradcy zawodowi.

Czytaj»