Regionalni liderzy ds. ZSK wsparciem w kryzysie

Koronawirus spowolnił gospodarkę. Część firm wpadła w tarapaty, część osób straciła pracę. Jak w tym trudnym czasie odnaleźć się na rynku i znaleźć zatrudnienie? Podpowiadamy.

Pandemia COVID-19 w Polsce i kryzys gospodarczy powodują, że nikt nie ma pewności, jak szybko uda się nad nimi zapanować. A niepewność wpływa poważnie na nastroje konsumenckie Polaków. To, że ludzie nie wiedzą, jak rozwinie się sytuacja w związku z pandemią, znacząco wpływa na ich nastawienie. Barometr Nastrojów Konsumenckich GfK notuje spadki. Jak jednak zaznaczali eksperci, dopiero dłuższe utrzymanie się fali zachorowań na COVID-19 może ten negatywny trend ujawnić w pełni.

Zmiany na rynku pracy

Złe nastroje konsumentów to złe wieści dla gospodarki. Zdaniem ekonomistów Crédit Agricole będziemy znów obserwować pogorszenie nastrojów konsumenckich. „W świetle pogorszenia sytuacji na rynku pracy i obaw gospodarstw domowych potencjał do dalszego wzrostu sprzedaży detalicznej i konsumpcji jest ograniczony” – piszą analitycy Crédit Agricole. Wraz z kryzysem gospodarczym następuje rozwarstwienie rynku pracy. A to oznacza dla części Polaków brak stabilizacji życiowej, wzrost niepewności finansowej i imanie się tymczasowych zajęć, a więc pracę na „umowach śmieciowych”.

„Wiele branż dostosowało się do aktualnych obostrzeń i oddelegowało swoich pracowników do
innych zadań – np. w branży gastronomicznej kelnerka czy kelner obecnie dostarczają posiłki klientom. W innych firmach pracownicy zaangażowali się w prowadzenie kanałów w mediach społecznościowych, starając się dotrzeć do jak największej liczby odbiorców swoich produktów i usług. Faktycznie, nie wszędzie była możliwość przeniesienia pracownika na inne stanowisko czy przydzielenia mu nowych zadań, ponieważ coraz częściej czytamy o zwolnieniach z pracy i
rosnącej stopie bezrobocia w całym kraju” – tłumaczy Iwona Caputa z Instytutu Badań Edukacyjnych.

I wskazuje, że oprócz zwolnień, pracodawcy korzystają również z innych form zatrudniania, zmniejszając wymiar etatu, udzielając zaległych urlopów wypoczynkowych czy urlopów bezpłatnych. Chwytają się wszystkiego, aby nie zamknąć firmy i nie zostać bezrobotnymi.

Skorzystaj z usług doradcy-lidera ZSK

Wiadomo jednak, że kryzysu nie przetrwają wszyscy. W niektórych regionach przestaną działać zarówno większe przedsiębiorstwa, jak i małe firmy. W tej sytuacji poszukiwanie pracy będzie stawało się coraz trudniejsze. Warto więc pomyśleć o wsparciu.

„Dobrym pomysłem jest szukanie pomocy w Regionalne Centra Umiejętności, które powstały we wszystkich miastach wojewódzkich, więc mamy ich w Polsce 16” – podpowiada Iwona Caputa z IBE. „Wsparciem i profesjonalnym doradztwem w zakresie poruszania się po Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji oraz udzielaniem porad, jak znaleźć wartościowe kwalifikacje rynkowe zajmują się regionalni liderzy i liderki do spraw ZSK. To osoby świetnie znające region, w którym pracują, trendy w lokalnej gospodarce czy lokalny rynek pracy pod kątem potrzeb pracodawców i pracobiorców” – dodaje.

Regionalne Centra Umiejętności oraz liderów ds. ZSK znajdziemy na stronie kwalifikacje.edu.pl. „Liderzy i liderki w prosty sposób wyjaśnią, jak korzystać z ZSK, czyli sprawdzić swoje kwalifikacje, jakie możliwości i korzyści daje system oraz jak uzyskać certyfikat potwierdzający wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne potrzebne na rynku pracy” – wylicza Caputa. Bo w tym trudnym okresie, osoby, które znają regionalny rynek pracy i mogą pomóc, to jedna z niewielu opcji ratunku w szalejącym kryzysie.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Pozostałe artykuły

Pierwszy poradnik dla Instytucji Certyfikujących

W jaki sposób zaprojektować proces walidacji? Jak zostać instytucją certyfikującą? Co należy zawrzeć w raporcie z ewaluacji wewnętrznej? Kto odpowiada za zapewnianie jakości w instytucji walidującej? Na te i wiele innych pytań odpowiada nowa publikacja Instytutu Badań Edukacyjnych.

Czytaj»

Doradcy zawodowi mają nowe rozwiązanie. Oto Metoda Bilansu Kompetencji

Metoda Bilansu Kompetencji to świetne rozwiązanie dla niemal wszystkich. Od osób szukających pracy, po pracowników, którzy chcą sprawdzić, jakie właściwie mają umiejętności. W tym wypadku roli nie gra nawet wiek – mogą z niej skorzystać uczniowie, jak i emeryci. To w końcu narzędzie, z którego garściami mogą korzystać doradcy zawodowi.

Czytaj»