Praca online w domu

Praca przez internet cieszy się coraz większą popularnością. Umożliwia elastyczne ustalanie grafiku i wykonywanie obowiązków z dowolnego miejsca na świecie. To daje dużą swobodę, a sposobów na zarabianie online jest naprawdę wiele. 

Dzięki szkoleniom dostępnym przez internet łatwiej jest się przebranżowić, szczególnie jeżeli znalezienie pracy stacjonarnej sprawia pewne trudności. O tym, jak zdobyć nowe kompetencje i jak je formalnie potwierdzić dowiesz się z cyklu naszych artykułów i poradników, dotyczących Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. W tym tekście przeczytasz o zawodach, które można wykonywać w domu oraz o kwalifikacjach, których uzyskanie może okazać się pomocne w znalezieniu pracy online. 

Copywriting i content marketing

Pierwszą propozycją jest copywriting. Praca ta polega na tworzeniu treści na strony internetowe: artykułów poradnikowych, sprzedażowych czy opisów produktów.. Jest to świetny sposób na zarobek dla osób z lekkim piórem. Copywriting jest elementem content marketingu, czyli strategii nastawionej na pozyskiwanie nowych klientów.

Osoby, które wcześniej pracowały w dziale sprzedaży lub marketingu będą miały ułatwione zadanie, ponieważ mogą pochwalić się doświadczeniem zawodowym, przydatnym w pracy copywritera. A co jeżeli uczyliśmy się sami lub w jakikolwiek inny sposób i nie mamy odpowiedniego zaświadczenia, które moglibyśmy przedstawić na rozmowie rekrutacyjnej? A może certyfikaty, które zdobyliśmy na szkoleniach, nie są dla pracodawcy wystarczające? Zmiana zawodowa jest możliwa. Dobrze jest jednak mieć jakieś formalne potwierdzenie naszych umiejętności i wiedzy, które jest rozpoznawalne w branży i świadczy o jakości pracy, którą chcemy wykonywać.

Osoby, które chciałyby związać swoją zawodową przyszłość z content marketingiem mogą być zainteresowane zdobyciem kwalifikacji Planowanie, tworzenie i dystrybuowanie treści marketingowych (content marketing). Uzyskanie certyfikatu potwierdzającego nadanie kwalifikacji funkcjonującej w ramach państwowego systemu, który ma gwarantować wiarygodność wydawanych dokumentów, może zwiększyć nasze szanse na rynku pracy. Na stronie Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji znajduje się opis tej kwalifikacji, w tym wymagania, które należy spełnić, aby zdobyć certyfikat. Warto się z nimi zapoznać przed wybraniem szkolenia, kursu czy innej formy nauki, przygotowującej nas do tworzenia profesjonalnych treści marketingowych.       

Tworzenie witryn internetowych

Firmowa strona internetowa jest obecnie standardem. Przedsiębiorstwa chętnie tworzą nowoczesne  strony lub odpowiednio modyfikują już istniejące. Z tego względu zapotrzebowanie na usługi osób z branży IT nie słabnie.  

Jak zdobyć nowe umiejętności i rozpocząć pracę na rynku usług internetowych? Przede wszystkim należy być otwartym na nowe rozwiązania technologiczne, mieć motywację i chęć do nauki. Praca w branży IT nie jest  wykonywana wyłącznie przez osoby młode. Zmianą zawodu  mogą być również zainteresowani pracownicy z dłuższym okresem zatrudnienia. Potrzebne jest odpowiednie przygotowanie teoretyczne i praktyczne. Dodatkowymi kompetencjami w zakresie budowy stron internetowych jest znajomość standardów WCAG. W Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji funkcjonują już kwalifikacje, dotyczące tych standardów, których uzyskanie może być dodatkowym atutem podczas udziału w rekrutacji na stanowiska związane z pracą nad stronami internetowymi:

Prowadzenie kanałów social media

Taka praca jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które dobrze poruszają się w świecie mediów społecznościowych, przestrzeni internetowej i interesują się nowymi technologiami. Osoby, które nie posiadają praktycznych umiejętności mogą w pierwszej kolejności założyć dla siebie profil w social media o dowolnej tematyce i zdobywać nowe doświadczenia. Warto również odbyć staż w agencji reklamowej czy zdecydować się na darmowe kursy internetowe. Wiedzę można zdobywać też dzięki różnym portalom o tematyce marketingowej. Dobrym pomysłem jest także dotacja na przebranżowienie, która stwarza możliwość zdalnej nauki i pozyskania cennej wiedzy.

Sprzedaż internetowa

Sprzedaż przez internet to bardzo szerokie pojęcie. Nie trzeba mieć doświadczenia w tej branży, a jedynie żyłkę handlowca. Można sprzedawać rzeczy kupione na promocji czy sprowadzane z zagranicy. Sprzedaż internetowa to również świetne rozwiązanie dla osób uzdolnionych artystycznie, które tworzą obrazy, rzeźby,  biżuterię, a nawet kosmetyki. W sieci istnieje wiele platform, które umożliwiają sprzedaż własnoręcznie wykonanych produktów.

Kwalifikacje w ZSK. Znajdź i zdobądź certyfikat

.

Facebook
Twitter
LinkedIn