Jakie kwalifikacje powinien posiadać fryzjer?

Fryzjer, który chce osiągnąć sukces, powinien dbać o rozwój zawodowy, stale podnosić kompetencje i nabywać nowe umiejętności. Jakie są wymagane kwalifikacje w zawodzie fryzjera? Jakie umiejętności są przydatne w tym zawodzie?

Ścieżka edukacyjna i kwalifikacje zawodowe fryzjera

Istnieje kilka dróg kształcenia w zawodzie fryzjera. Jedną z możliwości jest technikum fryzjerskie – po odbyciu praktyk i zdaniu egzaminu absolwent otrzymuje dyplom technika fryzjera. Kwalifikacje można również uzyskać po szkole branżowej I stopnia o profilu fryzjerstwo. Natomiast osoby, które zdecydują się na karierę po liceum, mogą uzyskać kwalifikacje w zawodzie fryzjera po rocznej lub dwuletniej szkole policealnej. Każda ze ścieżek edukacyjnych daje możliwość zdobycia świadectwa ukończenia szkoły oraz podejścia do egzaminu. Po zdaniu egzaminów absolwent szkoły posiada kwalifikacje w zawodzie fryzjera. Inną możliwością jest ukończenie specjalistycznego kursu lub nauka zawodu w systemie pozaedukacyjnym u mistrza fryzjerstwa.

Fryzjer, który posiada odpowiednie kwalifikacje, powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych, w szczególności:

  • prowadzenia konsultacji z klientem dotyczącej zakresu usługi fryzjerskiej
  • doradzania w zakresie doboru koloru i odpowiedniej fryzury
  • pielęgnacji włosów i skóry głowy
  • nietrwałego i trwałego odkształcania włosów
  • strzyżenia włosów, golenia i formowania zarostu męskiego
  • zmiany koloru włosów,
  • stylizacji fryzur.

Umiejętności miękkie fryzjera

W branży fryzjerskiej liczą się nie tylko kwalifikacje, ale również umiejętności miękkie. Zawód wiąże się z obsługą klienta, dlatego ważna jest wysoka kultura osobista i komunikatywność. Do istotnych umiejętności fryzjera zalicza się również zrozumienie potrzeb klienta, zdolności manualne, zmysł estetyczny, otwartość w relacjach międzyludzkich oraz kreatywność. Mistrzowie fryzjerstwa powinni odznaczać się także wyobraźnią i dużą precyzją. Często należy doradzić klientowi, w jakiej fryzurze i kolorze włosów będzie wyglądał najbardziej korzystnie. Warto pamiętać, że kariera zawodowa fryzjera nie ogranicza się jedynie do pracy w salonie fryzjerskim. Fryzjer, który posiada odpowiednie kwalifikacje, może znaleźć zatrudnienie w telewizji, na planie zdjęciowym, w teatrze, w studiu fotograficznym, na pokazach mody lub też otworzyć własną działalność gospodarczą.

Jak potwierdzić kwalifikacje zawodowe?

Kwalifikacje zawodowe można zdobyć nie tylko na drodze formalnej edukacji, ale również poprzez samodzielną naukę. Jeśli już pracujesz jako fryzjer, ale z jakichkolwiek powodów nie masz formalnie poświadczonych kwalifikacji, skorzystaj z możliwości, jakie daje Zintegrowany System Kwalifikacji. Na stronie ZSK można znaleźć kwalifikacje z różnych branż, w tym “Fryzjer” oraz “Technik usług fryzjerskich”. Fryzjer lub osoba przygotowująca się do zawodu może przystąpić do egzaminu i uzyskać certyfikat nadawany przez instytucje certyfikujące. Tym sposobem formalnie potwierdzi umiejętności i wiedzę, stając się bardziej wiarygodny w oczach przyszłego pracodawcy. Potwierdzone kwalifikacje zawodowe to dla fryzjera szansa na zdobycie wymarzonej pracy i zyskanie wielu zadowolonych klientów.

Mapa kwalifikacji ZSK. Wybierz branżę i zdobądź certyfikat

 

Facebook
Twitter
LinkedIn