Jak zarabiać na studiach?

Studia to czas intensywnej nauki, często też wyprowadzka z domu rodzinnego i rozpoczęcie dorosłego życia. Życie zawodowe można oczywiście zacząć dopiero po studiach, jednak wiele osób decyduje się na to już w czasie studiowania. Wczesne rozpoczęcie kariery pozwoli uzyskać doświadczenie, sfinansować studia oraz zarobić na codzienne wydatki. Rodzaj pracy jest uzależniony od trybu studiów, grafiku zajęć i ilości wolnego czasu. W jaki sposób mogą zarabiać studenci? 

Praca na pełen etat na studiach zaocznych

Uczelnia zwykle nie jest miejscem, gdzie student może zdobyć praktyczne umiejętności, dlatego warto zastanowić się nad podjęciem pracy bliskiej kierunkowi kształcenia. Wówczas student nie tylko wcześniej wejdzie na rynek pracy, ale również zapewni sobie stały dochód. Najłatwiej podjąć pracę, studiując zaocznie, ponieważ ten typ studiów jest dostosowany do czasu pracy osób pracujących. Dzięki temu łatwiej pogodzić pracę z nauką. 

Jakiej pracy szukać? Na pewno warto znaleźć taką, która będzie powiązana z kierunkiem studiów. Osoby studiujące dziennikarstwo czy polonistykę mogą odnaleźć się w zawodzie copywritera (przeczytaj: Jak zostać copywriterem), redaktora czy korektora. Studenci kierunków związanych z marketingiem mają dużą szansę zdobycia pracy w e-commerce, obsłudze portali internetowych czy zarządzaniu profilami firm w mediach społecznościowych. Warto również pomyśleć o stażu w agencji reklamowej lub domu mediowym. Studenci finansów i rachunkowości mogą starać się o pracę doradcy klienta czy asystenta. 

Jaką pracę można podjąć na studiach dziennych?

Zarabianie w czasie  studiów dziennych jest możliwe, jednak należy pamiętać, żeby przedstawić przyszłemu pracodawcy harmonogram zajęć. Pracować można w weekendy lub popołudniami, albo w wybrane dni i godziny. Studenci, którzy cenią elastyczność, mogą udzielać korepetycji – zarobki są uzależnione od przedmiotu i wieku ucznia. Można również opiekować się dziećmi (przyprowadzać z przedszkola, szkoły, odrabiać z nimi lekcje), co powinno szczególnie przypaść do gustu studentom kierunków pedagogicznych. 

Pracuj w domu i zarabiaj z ZSK – dowiedz się więcej

Kolejną propozycją pracy w czasie studiów jest wykonywanie fotografii, np. na weselach czy chrzcinach. Sesje zdjęciowe są też bardzo popularne z okazji zaręczyn, Świąt Bożego Narodzenia, imprez okolicznościowych lub rocznicy ślubu, czyli często w dni wolne od pracy (oraz zajęć na uczelni). Trzeba jednak pamiętać, że jest to praca dla tych, których pasją jest fotografia i posiadają odpowiedni sprzęt do robienia profesjonalnych zdjęć. 

Duże  możliwości zarobku mają osoby uzdolnione artystycznie. Internet jest znakomitym miejscem sprzedaży własnych obrazów, rzeźb, projektów graficznych czy własnoręcznie wykonanej biżuterii. Istnieje wiele portali internetowych, które umożliwiają handel wyrobami handmade.

O tym, czy warto zacząć pracować podczas studiów, pisaliśmy już w naszym innym artykule.

Mapa kwalifikacji oraz certyfikatów – wybierz i działaj!

Facebook
Twitter
LinkedIn