Co wiesz i umiesz?
Jaka jest pierwsza myśl, która przychodzi Ci do głowy, gdy słyszysz to pytanie? Ukończona szkoła? To, co ostatnio robisz w pracy? A może przedmiot Twojego hobby?
Czy potrafisz nazwać swoje kompetencje?
Nie, nie chodzi o ogólne „znam się na…” i „mam doświadczenie w…”. To zaledwie punkt wyjścia do wskazania konkretnych umiejętności i wiedzy na określone tematy.
Do czego możesz wykorzystać te kompetencje? I czy wiesz czego jeszcze nie wiesz lub nie umiesz, a co jest Ci potrzebne, aby osiągnąć cel?
W odpowiedzi na te – nie zawsze łatwe – pytania mogą pomóc doradcy zawodowi. Działają w urzędach pracy, ale także w akademickich biurach karier, organizacjach pozarządowych, szkołach i poradniach psychologiczno-pedagogicznych. Pracują w projektach skierowanych do osób zagrożonych wykluczeniem oraz oferują swoje usługi komercyjnie. Pomagają młodszym i starszym. A w dobie pandemii, kiedy czasem o pracę jest trudno, pomagają odnaleźć rozwiązania, które mogą pomóc bezrobotnym, albo osobom, którzy chcą się przekwalifikować.
Metoda Bilansu Kompetencji – do czego służy?
Dlatego aby ułatwić doradcom wsparcie klientów w zakresie identyfikowania kompetencji, Instytut Badań Edukacyjnych we współpracy z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Krakowie przygotował Metodę Bilansu Kompetencji. Została ona opracowana w 2015 roku, a od 2016 r. jest już stosowana w praktyce: w Małopolsce w ramach projektu „Kierunek Kariera”.
MBK jest jednym ze sposobów prowadzenia bilansu kompetencji, który ma pomóc danej osobie przeanalizować dotychczasowe doświadczenie zawodowe, określić to, co wie i umie oraz zaplanować ścieżkę kariery.
Wejdź na stronę Metody Bilansu Kompetencji
Pomaga rozpoznać i uporządkować wiedzę, umiejętności oraz kompetencje społeczne zdobyte w różnym czasie i miejscu np. w pracy, na kursach, w szkole. Służy także do opisania kompetencji w taki sposób, aby można je pokazać innym, chociażby w formie nowoczesnego CV. Pozwala zgromadzić w portfolio dowody na posiadanie kompetencji oraz nakreśli plany dalszego rozwoju.
Za pomocą MBK można także określić predyspozycje i zainteresowania danej osoby pod kątem założonego celu. Daje to pełny obraz jej potencjału opartego na doświadczeniu oraz możliwych kierunków dalszego uczenia się. W końcu, MBK można zastosować w walidacji efektów uczenia się.
Korzyści z MBK
Metoda Bilansu Kompetencji jest przydatna dla osób znajdujących się w różnych sytuacjach życiowych – od kogoś, kto potrzebuje szeroko zakrojonej identyfikacji kompetencji, aż po osobę starającą się o uzyskanie konkretnej pracy czy awans.
Na pewno jest znacznym ułatwieniem w procesie rekrutacji. Dlaczego? Bo spisanie kompetencji i przygotowanie portfolio w ramach bilansu pozwala wzbogacić CV o niedostrzegane lub niedoceniane wcześniej kompetencje, wynikające nie tylko z życia zawodowego. Mowa tutaj o wiedzy i umiejętnościach, które nabywamy na przykład podczas działalności hobbystycznej.
Ale idźmy dalej, bo MBK to także nasz osobisty przewodnik na drodze planowania ścieżki kariery. W wyniku bilansu można z jednej strony zobaczyć nowe kierunki rozwoju, z drugiej – przygotować realistyczne plany, oparte na istniejących zasobach.
MBK to również odkrywanie siebie. W końcu rozpoznanie i spisanie kompetencji pozwala na dostrzeżenie mocnych stron oraz działa wzmacniająco na poczucie własnej wartości – spojrzenie na siebie z perspektywy różnych doświadczeń (nie tylko tego, gdzie się uczyło czy pracowało). Ponadto, opinia doradcy zawodowego może doprowadzić do spojrzenia na siebie w nowym świetle i dostrzec własny profesjonalizm.
Przebieg bilansu za pomocą MBK
Praca za pomocą Metody Bilansu Kompetencji przebiega zazwyczaj w czterech etapach: Ustalenie Celu, Zidentyfikowanie Kompetencji, Przygotowanie Portfolio oraz Plan Rozwoju. Oczywiście proces ten można dostosować do potrzeb danej osoby.
Bilans w znacznej części opiera się na pracy własnej klienta. Taka osoba gromadzi, analizuje i porządkuje informacje ze swojego życia. Ta autorefleksja pozwala jej zobaczyć obraz mocnych stron i obszarów, w których może rozwijać kompetencje w kontekście wyznaczonych sobie celów.
MBK – po co to wszystko?
Istotnym aspektem MBK jest to, że po przejściu całego procesu, oprócz uporządkowania wiedzy o samym sobie, klient otrzymuje namacalne efekty, które może wykorzystać przy różnych okazjach, aktualizować oraz rozbudowywać.
Głównymi produktami bilansu są więc lista kompetencji i portfolio – czyli dowody na posiadane kompetencje zebrane i opisane w jednym miejscu, a także dokładnie rozpisany plan rozwoju z określonymi krokami do podjęcia, aby osiągnąć dany cel.