Prokrastynacja, bo o niej mowa, może dotykać każdego i pojawić się na różnych etapach życia. Przyjrzyjmy się bliżej zagadnieniu, które wpędziło w kłopoty już niejedną osobę.
Co to jest prokrastynacja?
Aby poznać definicję prokrastynacji, warto przyjrzeć się genezie tego słowa. Z łaciny procrastinatio oznacza zwłokę lub odroczenie. Prokrastynacja to właśnie częste, wręcz notoryczne odkładanie spraw na później. Może dotyczyć zarówno kwestii zawodowych, jak i prywatnych.
Jeśli nadal zastanawiasz się, co to jest prokrastynacja, pomyśl, czy zdarzyło Ci się nie dotrzymać terminów, pomimo świadomości, że temat był bardzo ważny. Wygrał serial, a być może intensywne porządki, godzinna rozmowa telefoniczna lub przegląd mediów społecznościowych. To bardzo popularne formy odkładania spraw na później, które potrafią skutecznie zaburzyć wcześniejsze plany.
Jakie są najczęstsze objawy prokrastynacji?
Osoba mierząca się z tym problemem nie realizuje powierzonych jej zadań w odpowiednim czasie. W pośpiechu wykonuje je niedbale, a czasem w ogóle ich nie rozpoczyna.
Taka osoba zazwyczaj sądzi, że bardzo zależy jej na wykonaniu określonego zadania. Jednak, zamiast rozpocząć działanie, wciąż znajduje inne, pilniejsze zajęcia. Bywa, że zamiast uczyć się do egzaminu, zaczyna skrupulatnie sprzątać, tłumacząc sobie, że porządek ułatwi jej koncentrację na nauce. Jednak zaraz potem, zamiast otworzyć notatki, robi zakupy, a wracając, prowadzi długie rozmowy z sąsiadem, by po powrocie przyszykować czasochłonny posiłek. Oczywiście w najlepszej intencji. Wszystko po to, aby zyskać więcej energii do nauki. Ta jednak wciąż się nie rozpoczyna. A już na pewno nie w założonym terminie.
Podobna sytuacja może wystąpić w pracy. Zamiast trudnej rozmowy z klientem, pracownik nieustannie wykonuje szereg innych, mniej ważnych zajęć, aby finalnie dowiedzieć się, że klient już zrezygnował ze współpracy. Zbyt długo czekał na kontakt…
Kto doświadcza prokrastynacji?
Prokrastynacja może spotkać każdego, niezależnie od wieku, płci czy wykonywanego zawodu. Bardzo często dotyka ludzi zdolnych, ambitnych i perfekcjonistów. Paradoksalnie, to właśnie oni często narażeni są na problem kojarzony z lenistwem lub brakiem odpowiedzialności. Dlaczego?
Przyczyny prokrastynacji
Przyczyn prokrastynacji jest wiele. Nadmierna presja i duża ilość obowiązków, ale również obawa przed źle wykonanym zadaniem. Ludzie często odkładają swoje obowiązki, ponieważ sądzą, że nie potrafią ich zrobić dobrze. Brak wiedzy czy doświadczenia potęguje ich brak pewności siebie, a ten skutecznie zniechęca do wszelkiej aktywności.
Jak można sobie radzić z prokrastynacją?
Jeśli w ostatnim czasie mierzyłeś się z podobnymi sytuacjami, prawdopodobnie teraz zastanawiasz się, jak walczyć z prokrastynacją.
Zwróć uwagę, że prokrastynacja dotyczy szerszego kontekstu, a nie tylko odkładanego projektu. Warto zatem dokładnie przyjrzeć się wszystkim swoim obowiązkom i zastanowić się, które rzeczywiście muszą być wykonywane, a z czego można zrezygnować. Zdjęcie z siebie nadmiernej presji to podstawa walki z problemem. Przypuszcza się bowiem, że ludzie podświadomie dążą do spowolnienia szybkości życia, dlatego odkładają ważne sprawy na później. Przejście w tryb „slow” pomaga skoncentrować się na sprawach najważniejszych. Pomocne też będą techniki i narzędzia wspierające dobrą organizację czasu.
Inne, skuteczne formy wsparcia
Bywa, że prokrastynację wywołuje brak pewności siebie z powodu zbyt niskich kompetencji. Brak wiedzy w dziedzinie, której dotyczy powierzone działanie, prowadzi często do frustracji. Tymczasem warto zaakceptować fakt, że w dobie niezwykle zmiennej rzeczywistości, ten problem dotyka większość ludzi. Nie oznacza to, że nic nie należy robić. Wręcz przeciwnie. Warto nieustannie się dokształcać, szukać informacji i poznawać nowoczesne, efektywne metody wykonywania zadań.
Czego warto się uczyć? Dobrze jest wcześniej zrobić rozeznanie na temat tego, jakich kompetencji wymagają pracodawcy i które umiejętności są najbardziej pożądane. Dobrym źródłem wiedzy w tym zakresie jest Zintegrowany System Kwalifikacji, gdzie znajdują się opisy wielu kwalifikacji funkcjonujących na rynku pracy.
Ponadto, dzięki ZSK Twoje umiejętności mogą zostać oficjalnie potwierdzone, pomimo iż dotąd nie uzyskałeś żadnego świadectwa w danej dziedzinie. Teraz możesz je oficjalnie zatwierdzić i zyskać lepszą pozycję na rynku pracy.
Znajdź certyfikat i zdobądź nową pracę z ZSK