Czy warto zostać księgowym?

Patrząc na aktualne oferty pracy, nie da się nie zauważyć dużego zapotrzebowania na pracowników działów księgowości. Zawód wymaga dużej wiedzy, umiejętności i gotowości do ciągłego doszkalania się, jednak daje również szansę na samorealizację i satysfakcję z pracy.

Na czym polega praca księgowego?

Praca księgowego jest fundamentem działalności firm w zakresie zarządzania finansami i realizacji spraw związanych z pośredniczeniem pomiędzy przedsiębiorstwem a innymi podmiotami (np. urzędami czy bankami). Zakres obowiązków księgowego jest więc bardzo szeroki. Do głównych jego zadań można zaliczyć:

  • sporządzanie sprawozdań finansowych,
  • księgowanie bieżących wydatków,
  • prowadzenie ksiąg rachunkowych,
  • przygotowywanie i wykonywanie przelewów bankowych,
  • wyliczanie rezerw oraz podatków,
  • świadczenie usług audytu dla firm,
  • współpracę z podmiotami zewnętrznymi.

Bez wątpienia praca księgowego stwarza ogromne możliwości rozwoju. Dzięki konieczności stałego podnoszenia swoich kompetencji (dotyczących chociażby aktualizowania wiedzy na temat zmieniającego się prawa), daje szanse awansu w strukturach firmy. Osoby specjalizujące się w rachunkowości mogą również zostać doradcą podatkowym lub założyć własną działalność gospodarczą.

Niezbędne kompetencje i wykształcenie

W pracy księgowego przydają się kompetencje miękkie, takie jak dokładność, dobra organizacja pracy, sumienność, umiejętność analitycznego myślenia oraz odporność na presję zadaniową. Prowadzenie księgowości wymaga dużej odpowiedzialności, wiedzy i znajomości przepisów i regulacji prawnych. Nie ma konieczności posiadania szczególnego talentu matematycznego, jednak biegłość w operowaniu cyframi jest bardzo przydatna. Obecnie jest możliwość korzystania z platform internetowych, programów fakturowych czy narzędzi kalkulacyjnych, ułatwiających wykonywanie codziennych obowiązków.

Przeczytaj: Nie bądź dinozaurem. Skorzystaj z nowych kwalifikacji w ZSK

Osoby, które decydują się na pracę w księgowości, to często  absolwenci studiów o kierunkach finanse i rachunkowość, ekonomia lub zarządzanie. Jednak dyplom ukończenia uczelni wyższej nie jest wymagany w pracy. Wiedzę można zdobyć również na kursach księgowych oraz ucząc się samodzielnie. Dla pracodawców nie ma znaczenia, gdzie pracownik zdobył wiedzę i umiejętności – liczą się umiejętności i… jakiś dowód na ich posiadanie. Jeśli więc znasz się na księgowości, ale nie masz formalnego potwierdzenia swoich umiejętności, warto to zrobić. Możesz potwierdzić swoje kwalifikacje do wykonywania zawodu i zdobyć certyfikat w ramach Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.

Na stronie ZSK opisane są kwalifikacje, które stanowią podpowiedź, jaką wiedzę i umiejętności musi posiadać osoba, która chce potwierdzić swoje kompetencje w danej dziedzinie. Jeśli udowodnisz, to wszystko wiesz i umiesz, otrzymasz wiarygodny certyfikat, rozpoznawany w całej UE. Będzie on informacją dla pracodawcy o posiadanych umiejętnościach, wiedzy i kompetencjach, potrzebnych do wykonywania zawodu.

Ile zarabia księgowa?

Zarobki księgowego/księgowej są uzależnione od etapu kariery zawodowej. Młodszy księgowy może liczyć na pensję od 3500 do 5000 zł brutto. Na stanowisku samodzielnego księgowego wymagane jest większe doświadczenie, co oczywiście wiąże się z większą płacą. Samodzielny księgowy zarabia średnio 7000–11 000 zł brutto miesięcznie. Główny księgowy ponosi największą odpowiedzialność za kontrolę wszystkich operacji finansowych, a jego wynagrodzenie oscyluje w granicach 11 000–20 000 zł brutto. Pensja jest uzależniona od wielkości firmy oraz obowiązków służbowych.

Jeśli nie przeraża Cię analizowanie, przeliczanie, a przy tym jesteś osobą dokładną, skrupulatną, uporządkowaną i lubisz się uczyć – praca księgowego/księgowej może być dla Ciebie. Da Ci nie tylko dobre zarobki, ale również satysfakcję z wykonywanych obowiązków.

Mapa kwalifikacji ZSK. Wybierz branżę i zdobądź certyfikat

Facebook
Twitter
LinkedIn