AKTUALNOŚCI
Branżowe Centra Umiejętności jako nowe placówki oświatowe ruszają ze swoją działalnością w całej Polsce!
Branżowe Centra Umiejętności (BCU) mają być łącznikami pomiędzy szkołami, uczelniami, organami prowadzącymi oraz branżami. Ich idea wykracza poza dotychczasowe tradycyjne modele kształcenia, szkolenia i doskonalenia zawodowego. W BCU młodzież, nauczyciele i osoby zatrudnione w poszczególnych gałęziach gospodarki będą mieć dostęp do najbardziej nowoczesnych w danej dziedzinie technologii. Dzięki temu będą mogli zdobywać wiedzę i nowe umiejętności, zwłaszcza w kluczowych dla rozwoju polskiej gospodarki.
Barometr Zawodów 2024
Dostępny jest już „Barometr Zawodów 2024”. Jest to badanie przeprowadzane corocznie (od 2016 r.) przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Otrzymujemy w nim informacje o prognozach dotyczących tego, które zawody będą w nadchodzącym roku deficytowe, które pozostaną w grupie zrównoważonej, a które zostaną zaliczone do nadwyżkowych. W badaniu na rok 2024 oceniono 168 zawodów.
Zintegrowany System Kwalifikacji a Dolnośląska Strategia Rozwoju Edukacji Zawodowej
11 stycznia eksperci Instytutu Badań Edukacyjnych prezentowali projekty IBE w trakcie konferencji „Dolnośląska Strategia Rozwoju Edukacji Zawodowej – podsumowanie projektu”
Seminarium „Kwalifikacje wolnorynkowe a szkolnictwo branżowe” – podsumowanie
Seminarium „Kwalifikacje wolnorynkowe a szkolnictwo branżowe” było zrealizowane w ramach współpracy z Świętokrzyskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach, Izbą Gospodarcza KRĄG TURYSTYKI ZDROWOTNEJ oraz Ośrodkiem Kształcenia i Promowania Kadr „THETA”.
Narzędzia cyfrowe wspierające instytucje certyfikujące (IC)
Instytut Badań Edukacyjnych przygotował darmowe narzędzia elektroniczne i informacyjne strony internetowe, które mają wspierać instytucje certyfikujące w organizacji i prowadzeniu walidacji.
Dzień Sprzątania Biurka a prowadzenie obsługi biura
Dziś Dzień Sprzątania Biurka. Porządek, a nawet sterylna pustka na biurku, ma wielu zwolenników. Ich zdaniem taki stan miejsca pracy zapewnia możliwość maksymalnego skupienia się i skoncentrowania na wykonywanych zadaniach.
Grywalizacja jako wsparcie uczenia się przez całe życie
Grywalizacja to pojęcie, które od kilku lat pojawia się w różnych kontekstach i łączone jest z najróżniejszymi aspektami życia, m.in. z pracą, motywacją, marketingiem, sprzedażą, zarządzaniem, edukacją lub wsparciem w zmianie nawyków. Znajduje też zastosowanie w np. zachęcaniu ludzi do udziału w aktywnościach zbiorowych (choćby podczas rozwiązywania problemów lub poszukiwania rozwiązań w badaniach naukowych) albo terapiach.
Ciekawa kwalifikacja w ZSK – „Zarządzanie procesem pozyskiwania i obsługi inwestora w administracji publicznej”
Do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji włączona została nowa kwalifikacja, która powinna zainteresować zwłaszcza pracowników jednostek samorządu terytorialnego zatrudnionych w komórkach organizacyjnych odpowiedzialnych za rozwój gospodarczy, w tym: rozwój społeczny, opracowywanie i wdrażanie strategii rozwoju (województwa, powiatu, gminy), obsługę inwestorów zarówno krajowych, jak i zagranicznych.
Do ZSK włączono kwalifikację „Prowadzenie mediacji w oświacie”
Kwalifikacja „Prowadzenie mediacji w oświacie” jest kierowana do wszystkich osób, które chcą poszerzyć umiejętności związane z pracą z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi ze szczególnym uwzględnieniem obszaru edukacji oraz potwierdzić swoją wiedzę w rozwiązywaniu konfliktów w sposób polubowny.
Sektorowa Rama Kwalifikacji dla Komunikacji Marketingowej (SRK KM)
Sektorowa Rama Kwalifikacji dla Komunikacji Marketingowej (SRK KM) powstała, aby zidentyfikować, nazwać i uporządkować kwalifikacje funkcjonujące w branży.