Wręczono certyfikaty z branży ochrony przeciwpożarowej

W siedzibie Centrum Naukowo Badawczym Ochrony Przeciwpożarowej w Józefowie wręczono pilotażowe certyfikaty potwierdzające zdobycie kwalifikacji "Montaż i konserwacja autonomicznych czujek: tlenku węgla, dymu, ciepła i gazu".
Kwalifikacja formalnie jeszcze nie funkcjonuje. Czeka już tylko na podpisanie umowy pomiędzy ministrem właściwym a wybranym Podmiotem Zewnętrznego Zapewnienia Jakości.
 
Uroczystość wręczenia dokumentów odbyła się 28 maja 2021 r. Uzyskało je 15 druhen i druhów Ochotniczej Straży Pożarnej w Józefowie oraz 10 uczniów z klasy logistycznej z innowacją strażacko-ratowniczą z Zespołu Szkół Nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Otwocku. Wręczenie certyfikatów poprzedziła pilotażowa walidacja wiedzy, umiejętności oraz kompetencji społecznych, przeprowadzona zgodnie z zasadami kwalifikacji rynkowej „Montaż i konserwacja autonomicznych czujek: tlenku węgla, dymu, ciepła i gazu”.
 
 

W ramach wydarzenia podpisano również list intencyjny potwierdzający wolę wzajemnej współpracy w zakresie planowania i organizacji nowej oferty kształcenia praktycznego, a także formalnego potwierdzania zdobytej wiedzy, umiejętności i kompetencji przez młodzież uczącą się w Zespole Szkół Nr 2 im. Marii Skłodowskiej–Curie w Otwocku w oparciu o nowe kwalifikacje rynkowe.

Zobacz nagranie z rozdania certyfikatów

List sygnowali: starosta otwocki Krzysztof Szczegielniak, dyrektor ZS nr 2 w Otwocku Monika Chudek oraz dyrektor CNBOP-PIB st. bryg. dr inż. Paweł Janik. 

Facebook
Twitter
LinkedIn

Pozostałe artykuły

W badaniach wypadamy źle, ale jest światełko w tunelu

Uczenie się. Uczelnia. Nauczyciel. Szkoła. Wspomnienia lepsze lub gorsze. Za chwilę zaczynają się wakacje, więc wielu z nas wszystko, co związane z uczeniem się, uzna za odwieszone na kołek na 2 miesiące. To jednak nieprawda i to nie dlatego, że prawie nikt nie ma 2 miesięcy wakacji.

Czytaj»

Narzędzia pomocne przy opisywaniu kwalifikacji

Chcąc namalować obraz, nie wystarczy mieć modela czy pejzaż, które zamierza się utrwalić na płótnie, potrzebne są jeszcze narzędzia (płótno, farby, pędzle) i umiejętności, czyli warsztat malarski. Można go doskonalić na kursach, szkoleniach, podglądając mistrzów, wysłuchując wskazówek nauczyciela czy inspirując się dziełami innych. Podobnie jest z opisywaniem kwalifikacji rynkowych.

Czytaj»

Open Badges, czyli jak edukacja dogoni gospodarkę

Prosty sposób potwierdzania umiejętności, indywidualne ścieżki kariery i atrakcyjne cyfrowe dyplomy, które można przesłać jednym kliknięciem. Tak wyglądać będzie niedaleka przyszłość na rynku pracy. To również wspólne marzenie polskich pracowników, działów HR i managerów. A przyszłość zaczyna się teraz, bo nad nowoczesnym rozwiązaniem pracuje już Instytut Badań Edukacyjnych.

Czytaj»

Moja Walidacja kontra papier

Praca na papierze ma swoje niewątpliwe uroki. W końcu jednak nadchodzi moment krytyczny i staje się ona zmorą. Zaczyna się gorączkowe poszukiwanie rozwiązań cyfrowych. Podobnie jest w fascynującym życiu kwalifikacji rynkowych. I dlatego IBE dostarczył gotowe narzędzie… cyfrowe właśnie.

Czytaj»

Czy dorośli się uczą? Pierwsze wnioski z badania IBE

Losy zawodowe osób dorosłych są mniej przewidywalne i stabilne niż kiedyś. Dążenie do rozwoju, zdobywanie nowych kompetencji czy kwalifikacji z innych dziedzin niż te uzyskane w ramach formalnego wykształcenia to obecnie strategie, które stają się coraz bardziej oczekiwane na rynku pracy.

Czytaj»