Uwaga! Naukowy Bełkot i ZSK. Jak bardzo plastyczny jest Twój mózg?

Wydajność ludzkiego mózgu wcale nie jest stała, dlatego że jego ważną cechą jest właśnie plastyczność. Dzięki temu mózg może przyswajać wiedzę i uczyć się przez całe życie.

James Holman podróżuje i pisze książki mimo tego, że jest niewidomy. Odwiedził każdy zamieszkały kontynent, a dla przyjemności lubi powspinać się po Wezuwiusz. W trakcie erupcji. Jak on to robi? Okazuje się, że posługuje się echolakcją uderzając laską w podłoże i nasłuchując. Ale czy każdy więc mógłby się czegoś takiego nauczyć? Jeśli tak, to jak to zrobić?

Okazuje się, że można, a to dzięki odkryciu neuroplastyczności. Jak to się dzieje? Wydajność ludzkiego mózgu wcale nie jest stała, dlatego że jego ważną cechą jest właśnie plastyczność. Uszkodzony mózg może się naprawić. Może też skuteczniej niż wcześniej przyswajać wiedzę i dłużej przechowywać ją w naszej pamięci.

Neuroplastyczność – co to jest?

Najprościej mówiąc – neuroplastyczność – to zdolność mózgu do reagowania i dostosowywania do zmieniających się warunków, bowiem nasz mózg jest zaprojektowany do uczenia się.

O tym, jak plastyczny jest mózg człowieka, można dowiedzieć się w nagraniu Uwaga! Naukowy Bełkot. Twórca kanału – Dawid Myśliwiec – wyjaśnia ten złożony proces oraz nawiązuje do idei „uczenia się przez całe życie”, która może pomóc mózgowi w zwiększaniu wydajności mózgu.

Facebook
Twitter
LinkedIn