Druk 3D to kwalifikacja przyszłości!

Latanie dronami, druk 3D czy projektowanie grafik. W 2021 roku to Ty wybierasz zawód, a nie zawód wybiera Ciebie.

W Polsce obserwuje się błyskawiczny rozwój firm zajmujących się fotowoltaiką, pompami ciepła, energetyką wiatrową oraz biomasą. Każda oferuje pracę inżynierom, monterom, serwisantom. Startuje też elektromobilność. Samochody elektryczne wymagają obsługi technicznej i napraw jak te konwencjonalne, lecz z racji specyfiki napędu mechanicy muszą wykazywać się zupełnie nowymi umiejętnościami.

Podobnie rzecz się ma z robiącymi coraz większą furorę drukarkami 3D oraz dronami. Ich obsługiwanie i serwisowanie generuje coraz więcej całkowicie nowych miejsc pracy. Co ciekawe, osoba, która we własnym zakresie nauczyła się obsługiwać drukarkę 3D lub sterować dronem, może zdobyć certyfikat i znaleźć pracę przyszłości. Po zdanym egzaminie otrzymuje dokument potwierdzający posiadanie kwalifikacji do wykonywania określonego zawodu.

Programowanie i obsługiwanie procesu druku 3D

Druk 3D pozwala na szybkie znalezienie pracy w działach produkcji oraz utrzymania ruchu w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Ale nie tylko. Prawie wszystkie nowoczesne branże potrzebują fachowców przyszłości: lotnictwo, kolej, motoryzacja, medycyna, przemysł jachtowy, czy produkcja opakowań produkcyjnych. Można również pracować na rzecz produkcji małoseryjnej i zindywidualizowanej, np. w nowoczesnych pracowniach protetycznych czy w prototypowaniu.

Wszystkie potrzebne informacje na temat programowania druku 3D można znaleźć tutaj.

Rób, to co lubisz i zarabiaj na tym

W stale rozbudowywanej ofercie są również inne ciekawe certyfikaty z tworzenia grafik lub stron internetowych, obsługi dronów, czy content marketing. Jak to zrobić?

Wyjaśnimy to na przykładzie. Jesteś samoukiem, który najpierw ogrywał wszystkich w Fifę, potem sam kompletował sprzęt komputerowy, w końcu sam nauczył się programowania buszując po forach, czy oglądając tutoriale na YouTube. Do tego ogarniasz HTML, CSS i JavaScript, wiesz co to hosting, a konfiguracja serwera to dla ciebie drobnostka.

Wchodzisz na stronę Rejestru Kwalifikacji i sprawdzasz kwalifikacje. Możesz je pogrupować według odpowiedniej branży, albo wpisując słowa kluczowa. Okazuje się, że jest kilka ciekawych możliwości:

Każda z tych kwalifikacji jest dokładnie opisana. Możesz sprawdzić, jakie do kogo jest skierowana, co trzeba umieć, jakie są szanse na pracę, albo na ile lat wydawany jest certyfikat. Sprawdzisz tam również, jak potwierdza się umiejętności, czyli przechodzi walidację. Może to być tylko portfolio, ale najczęściej jest to test teoretyczny lub praktyczny.

Kiedy już wybrałeś kwalifikację, zgłaszasz się do odpowiedniej Instytucji Certyfikującej, podchodzisz do egzaminu, dokonujesz opłaty i… dostajesz certyfikat, który jest uznawany w Polsce i Unii Europejskiej.

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn