Urlop macierzyński – przerwa w pracy

Odnalezienie się na rynku pracy po urlopie macierzyńskim jest prawdziwym wyzwaniem dla rodziców, którym zależy na rozwoju ich kariery. Czas spędzony z dzieckiem jest bezcennym doświadczeniem, ale zwykle wyklucza pracownika na ten okres z branży i z firmy. Powrót do pracy po macierzyńskim nie musi jednak budzić obaw – tę przerwę można pożytecznie wykorzystać.

Powrót do pracy po macierzyńskim – bądź na bieżąco 

Rynek pracy zmienia się dynamicznie, a roczna przerwa w wybranych branżach (jak m.in. IT czy nowoczesne technologie) może sprawić, że poczujesz się, jakbyś „wypadła z branży”. Każdą kobietę wracającą po narodzinach dziecka do obowiązków zawodowych zabezpiecza 12-miesięczny okres ochronny po urlopie macierzyńskim, mimo to warto zadbać o swoją karierę. Możesz to zrobić, odświeżając wiedzę z danej dziedziny  i poszerzając kompetencje. Dzięki temu zyskasz pewność siebie i dodatkowe umiejętności, a powrót do pracy po macierzyńskim będzie mniej stresujący. 

Rozwiązaniem, które również może ułatwić powrót do pracy po wychowawczym lub macierzyńskim, jest możliwość pracy w trybie zdalnym albo hybrydowym oraz elastyczny czas pracy. Niektóre firmy oferują rodzicom dodatkowe benefity, jak np. żłobek w sąsiedztwie biura czy współfinansowanie opieki nad dzieckiem. 

Urlop macierzyński a podjęcie pracy zarobkowej

Kobieta będąca na urlopie macierzyńskim ma możliwość podjęcia dodatkowej pracy zarobkowej na podstawie umowy cywilnoprawnej. Może świadczyć pracę na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, również z własnym pracodawcą, dzięki czemu cały czas będzie na bieżąco i uniknie ewentualnych zaległości. 

Wykonywanie pracy na podstawie umowy zlecenie czy umowy o dzieło nie wpływa na wysokość otrzymywanego świadczenia ani zawieszenie czy zmniejszenie prawa do zasiłku macierzyńskiego. 

Okres ochronny po macierzyńskim

Każda kobieta objęta ubezpieczeniem społecznym posiada przywileje związane z macierzyństwem. Przez okres zawieszenia działalności zawodowej z powodu narodzin dziecka matce przysługuje zasiłek wypłacany przez ZUS. Jeśli zatem jesteś zatrudniona na umowę o pracę, pracodawca ma obowiązek zagwarantować ci możliwość powrotu. 

Ustawowego prawa do urlopów rodzicielskich nie mają panie prowadzące działalność zawodową na innej podstawie niż umowa o pracę. Wyjątkiem jest stosowny zapis w konkretnej umowie zlecenie, ale zależy to od woli zleceniodawcy. Niektóre panie planują powrót do pracy po wychowawczym, jednak trzeba mieć na uwadze brak wynagrodzenia i zasiłku przez ten okres. 

Urlop macierzyński – szansa na zmianę kierunku rozwoju

Zastanów się, czy urlop macierzyński nie jest dobrym momentem na zmianę – pracodawcy albo branży. Podczas przerwy w pracy zawodowej możesz zaplanować dalsze działania związane z karierą. To dobry czas, by zastanowić się nad założeniem własnej działalności albo odkryć inną ścieżkę  odpowiednią dla siebie – niezwiązaną z dotychczasową branżą, specjalizacją i doświadczeniem. Czujesz, że to dobry moment na zmianę pracy? Do wyboru jest wiele kursów, które pomogą poszerzyć kompetencje lub zdobyć od podstaw nowe umiejętności. Dzięki Zintegrowanemu Systemowi Kwalifikacji przekonasz się, które z nich możesz potwierdzić certyfikatem, a także lepiej zaplanujesz dalszą karierę zawodową lub zmianę branży.

Jak znaleźć pracę? Przeczytaj nasz poradnik

Facebook
Twitter
LinkedIn