W Polsce, po załamaniu spowodowanym pandemią koronawirusa, wraca rynek pracownika. Jak wynika z raportu Grant Thornton, w czerwcu 2021 roku pracodawcy w Polsce opublikowali 312 tys. nowych ogłoszeń o pracę. To o 28,5 proc. więcej niż w czerwcu 2020 roku, a także najwyższy wynik od maja 2019 roku. Dane wskazują również jasno, jakie zawody cieszą się w Polsce największym powodzeniem.
Jakie zawody cieszą się największą popularnością?
Na rynku pracy w Polsce widać bardzo mocne ożywienie. W czerwcu 2021 roku aż o 76 proc. wzrósł popyt na zawody z działu IT, a o prawie połowę na specjalistów HR oraz marketingu i sprzedaży. Firmy szukają analityków finansowych, specjalistów ds. rachunkowości, marketingu oraz e-commerce. Oprócz tego szybko zatrudnienie znajdą graficy, doradcy podatkowi, rekruterzy, specjaliści ds. HR, programiści czy administratorzy IT.
„W miesiącach wiosennych i letnich liczba ofert pracy zawsze nieco rośnie – to normalny sezonowy trend, spowodowany większymi obrotami w budownictwie, gastronomii, hotelarstwie czy rozrywce. Tegoroczna skala wzrostu jednak przebiła najśmielsze oczekiwania. Bo widać po ofertach pracy, że przyspieszony w czasie pandemii proces cyfryzacji polskich przedsiębiorstw nadal postępuje” – uważa Maciej Michalewski z firmy Grant Thornton.
Z pomocą przychodzi Zintegrowany System Kwalifikacji
Aby skorzystać na odbiciu na rynku pracy, warto zajrzeć do ZSK. Certyfikaty wydawane przez instytucje działające w ramach Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji stanowią potwierdzenie umiejętności w ściśle określonej dziedzinie. Każda kwalifikacja jest dokładnie opisana, dzięki czemu uczestnik walidacji (procesu weryfikacji umiejętności) może dokładnie sprawdzić, co jest wymagane, aby uzyskać kwalifikacje. Certyfikaty są uznawane także w krajach Unii Europejskiej. W efekcie osoba posiadająca certyfikat może nie tylko łatwiej znaleźć pracę lub zmienić zawód.
Oto kilka naszych propozycji z rynku pracy
- Projektowanie grafiki komputerowej
Idealna kwalifikacja dla tych, którzy tworzą do szuflady grafikę komputerową i chcieliby zadebiutować na rynku pracy. Kwalifikacja jest przydatna również dla informatyków, którzy zajmują się tworzeniem witryn internetowych, mediów społecznościowych i blogów. Skorzystać mogą również webdeveloperzy, administratorzy stron i serwisów WWW, fotografowie, redaktorzy, dziennikarze, reporterzy, graficy komputerowi, którzy chcieliby potwierdzić kompetencje związane z projektowaniem grafiki komputerowej, osoby z wykształceniem plastycznym i absolwenci studiów artystycznych.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o kwalifikacji.
- Tworzenie witryn internetowych
Kwalifikacja obejmuje umiejętności związane z projektowaniem rozwiązań uwzględniających responsywność oraz technologii na urządzenia mobilne. Szczególną uwagę zwraca się na uwzględnienie wymagań związanych z analizą i realizacją potrzeb klientów (User Experience), programowaniem, edycją elementów graficznych i odpowiednim pozycjonowaniem witryn. Osoba posiadająca tę kwalifikację może następnie znaleźć zatrudnienie między innymi w firmach kreujących strony internetowe, agencjach (PR, marketingowych, kreatywnych, social media) i domach mediowych lub prowadzić własną działalność. Kwalifikacja może również podnieść wiarygodność dla osób pracujących jako freelancer.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o kwalifikacji.
- Zarządzanie obsługą spraw kadrowych
Oto idealna propozycja dla osób, które chcą pracować na stanowiskach związanych z prowadzeniem spraw kadrowych, współpracą z kadrą kierowniczą w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi, czy nadzorowaniem przestrzegania przepisów prawa pracy. Posiadanie kwalifikacji może być podstawą do zajmowania takich stanowisk, jak np.: specjalista ds. personalnych, kierownik działu kadr, czy też HR Business Partner.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o kwalifikacji.
- Content marketing
Kwalifikacja dla osób, które znają się na planowaniu, tworzeniu i rozpowszechnianiu treści marketingowych. Analizują potrzeby i preferencje odbiorców treści marketingowych, przygotowują i dystrybuują materiały. Osoba posiadająca kwalifikację może znaleźć zatrudnienie między innymi w agencjach (PR, marketingowych, kreatywnych, social media), domach mediowych, przedsiębiorstwach i instytucjach, które prowadzą lub chcą prowadzić działania związane z treściami marketingowymi.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o kwalifikacji.
- Przygotowanie i serwowanie sushi i sashimi
Na koniec kwalifikacja, na którą zawsze będzie popyt. Nie ma co ukrywać, ale obok pizzy i kebaba, potrawy kuchni japońskiej cieszą się ogromnym zainteresowaniem w Polsce. Co trzeba umieć, aby otrzymać certyfikat? Osoba przygotowuje ręcznie wszystkie rodzaje sushi: maki, uramaki, temaki. Posługuje się profesjonalną terminologią (nawiązującą do historii i pochodzenia sushi), oryginalnym nazewnictwem oraz przekłada je na język ojczysty. POsoba posiadająca kwalifikację może podjąć pracę w sushi barach, restauracjach samodzielnych (w których sushi stanowi jeden z typów serwowanych potraw) lub też restauracji będących częścią kompleksów hotelowych, w których jest przewidziane zaplecze i wydzielone stanowisko do przygotowania sushi.