Ciągłe uczenie się leży w ludzkiej naturze. Nawet, jeśli nie mamy takiej intencji, z każdej nowej sytuacji wyciągamy doświadczenia, zapamiętujemy nowe sposoby działania i rozwiązywania problemów. To mechanizm, dzięki któremu przystosowujemy się do zmian w życiu jako jednostki. To również siła, która „popycha” ludzkość do przodu. W połączeniu z ciekawością otaczającego nas świata stanowi podstawę rozwoju cywilizacji, kultury i techniki. Naturalnie dużo lepsze wyniki przynosi intencjonalne uczenie się przez całe życie, czyli longlife learning, ponieważ ułatwia świadome porządkowanie wiedzy i nadawanie kierunku samorozwojowi.
W tym kontekście hasło „naucz się oduczać” może brzmieć nawet niedorzecznie. Skoro gromadzenie wiedzy, umiejętności i doświaczeń jest wartością, to oduczania się, zapominanie, wydaje się działaniem nielogicznym, wręcz kontrproduktywnym. Jednak, wbrew pozorom, ma to sens w kontekście porządkowania wiedzy i doskonalenia umiejętności.
„Analfabetami XXI wieku nie będą ci, którzy nie potrafią czytać i pisać, ale ci, którzy nie potrafią się uczyć, oduczać i uczyć na nowo.” – Alvin Eugene Toffler (1928 – 2016), amerykański pisarz i futurolog
Dlaczego powinniśmy opanować umiejętność oduczania się?
Przede wszystkim dlatego, że dzisiejszy świat zmienia się tak szybko, że wiedza i umiejętności szybko się „przeterminowują” i dezauktualizują. Trzymanie się przestarzałych nawyków może utrudniać rozumienie i przyswajanie np. nowych technologii. Aby płynnie i efektywnie poruszać się w nieustannej zmiany, powinniśmy – dla własnego dobra – umieć łatwo porzucać schematy, w ramach których dotychczas się poruszaliśmy.
Gotowość oduczania się sprawia też, że jesteśmy bardziej otwarci na nowinki i nowości. Zostawiamy za sobą myślenie typu „zawsze tak było, zawsze tak się robiło i było dobrze”. Pewnie nie było źle, ale zmiana sposobu myślenia i podejścia może otworzyć nowe perspektywy i sprawić, że coś zostanie usprawnione, np. jakiś proces skrócony.
Oduczanie się przestarzałych schematów oczyszcza umysł i pozostawia tylko to, co potrzebne w danej chwili. Nie jest tym samym, co kompletne zapomnienie. To, że np. z jakiejś umiejętności już nie korzystamy, nie oznacza, że nie przyda nam się wiedza z nią związana. Oduczanie się nie jest dosłownym odrzucaniem wszystkiego, czego się kiedyś dowiedziało, tylko świadomym zastępowaniem przestarzałych wiadomości aktualnymi i praktycznym wykorzystywaniem tych „nowinek”. Samo przyswojenie świeżej wiedzy nie wystarczy. Jest już jednak ważnym i niezbędnym krokiem do bycia na bieżąco. Dlatego warto być uważnym i co jakiś raz „robić porządki” w umyśle, żeby zawsze mieć pod ręką najnowszą wiedzę i najlepsze umiejętności.
#FunduszeUE