Nordic walking dla każdego. “Marsz z kijkami” dołączył do ZSK

Jego ojczyzną jest Finlandia, gdzie nazywany jest po prostu "sauvakävely". My znamy tę dyscyplinę jako nordic walking.

Nordic walking od wielu już lat podbija Polskę. Popularny “marsz z kijkami” nie wymaga drogiego sprzętu, ani miejsca. Wystarczą kijki i już można uprawiać tą dyscyplinę. Nordic walking jest dla każdego bez względu na wiek, kondycję czy tuszę. Można chodzić nad morzem, w lesie, po górach – i to przez cały rok. Ma pozytywny wpływ na nasze ciało i zdrowie, oczywiście, jeśli nauczy się poprawnej techniki. Warto więc skorzystać z pomocy wykwalifikowanego instruktora, który pokaże, jak “chodzić z kijkami”, ale też dobierze odpowiedni sprzęt. 

Nordic walking – podstawowe informacje 

Co to w ogóle jest nordic walking? Ma wiele wspólnego z narciarstwem biegowym, a jego ojczyzną jest Finlandia. To tam, już w latach 20. XX wieku używano tej dyscypliny, aby zapewnić całoroczny trening osobom uprawiającym np. biathlon lub triathlon zimowy.

Co ciekawe, nordic walking w Finlandii nazywany był “sauvakävely”, czyli w polskim tłumaczeniu “marsz z kijkami”. Aż do 1997 roku był po prostu formą aktywności. Wtedy to został on dokładnie opisany przez Marko Kantaneva, który spopularyzował nordic walking na całym świecie. 

Kwalifikacja “Prowadzenie zajęć z nordic walkingu” już w ZSK

Widząc rozwój dyscypliny w Polsce, do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji zgłoszono odpowiednią kwalifikację. Teraz Minister Sportu i Turystyki oficjalnie włączył ją do ZSK, dlatego każdy może potwierdzić swoje umiejętności i zdobyć odpowiedni certyfikat. 

Osoba posiadająca kwalifikację “Prowadzenie zajęć z nordic walkingu” jest gotowa do samodzielnej realizacji zajęć z nordic walkingu. Prowadzi zajęcia grupowe lub indywidualne, zorientowane na różne cele, np. integracja, profilaktyka lub modelowanie sylwetki. Planuje, organizuje, prowadzi i monitoruje zajęcia zgodnie z zasadami teorii i metodyki sportu. Tworzy konspekty zajęć, dostosowując je do celów, potrzeb, umiejętności i możliwości uczestników. Prezentuje poziom sprawności fizycznej, który pozwala jej na demonstrowanie techniki nordic walkingu oraz ćwiczeń specyficznych dla tej formy ruchu. 

Mapa kwalifikacji ZSK. Wybierz branżę i zdobądź certyfikat

Facebook
Twitter
LinkedIn