Migracje zarobkowe Polaków – dlaczego wyjeżdżają, dlaczego rezygnują

bocian w locie
Migracje zarobkowe Polaków są zjawiskiem dynamicznym, wpływającym na rynek pracy i gospodarkę zarówno Polski, jak i krajów docelowych. Jakie są przyczyny tego zjawiska?

Jakie dane możemy znaleźć w raporcie “Migracje zarobkowe Polaków 2024”, przygotowanym przez Gi Group?

  • 19,1% respondentów rozważa wyjazd zarobkowy za granicę w ciągu najbliższych 12 miesięcy; jest to wzrost w porównaniu do poprzednich lat, co może sugerować rosnące niezadowolenie z sytuacji na polskim rynku pracy lub zwiększoną atrakcyjność zagranicznych ofert;
  • najczęściej wskazywanymi powodami emigracji są lepsze perspektywy rozwoju zawodowego, większe poszanowanie dla wolności i praw obywatelskich oraz korzystniejszy system podatkowy;
  • największą barierą dla potencjalnych emigrantów są silne więzi rodzinne i przyjacielskie w Polsce, na które wskazuje 59,5% badanych;
  • inne istotne przeszkody to: bariery językowe (30,5%) oraz obawy przed trudnościami ze znalezieniem atrakcyjnej pracy za granicą (24,7%).

Podsumowując, raport wskazuje na rosnące zainteresowanie emigracją zarobkową, zwłaszcza wśród młodych osób, oraz na istotne motywacje i przeszkody związane z decyzją o wyjeździe. 

Rozwiązania?

Zauważmy, że zarówno pośród czynników motywujących, jak i zniechęcających, do podjęcia emigracji zawodowej, są kwestie związane z pracą. Z jednej strony – lepsze perspektywy rozwoju zawodowego; z drugiej – obawy przed trudnościami ze znalezieniem atrakcyjnej pracy za granicą. W każdym z tych przypadków warto pamiętać o uczeniu się przez całe życie, upskillingu i reskillingu, czyli o rozwoju i poszerzaniu posiadanych już wiedzy, umiejętności i kompetencji; oraz o zdobywaniu nowych. Działania takie to nie tylko forma samorozwoju i inwestowania w siebie. Jest to również sposób na zabezpieczenie się przed bezrobociem na dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się rynku pracy. Nie zapominajmy, że ważną częścią procesu uczenia się nowych rzezy jest… oduczanie się.

W ramach Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji można, po wykazaniu się podczas procesu zwanego walidacją posiadaniem wymaganych kompetencji, otrzymać wiarygodny certyfikat poświadczający wybraną kwalifikację. Przy czym nie jest ważne, w jaki sposób zdobyli oni wiedzę i umiejętności. Większe znaczenie mają konkretne efekty uczenia się, czyli to, co wiedzą, jakie posiadają umiejętności i kompetencje oraz czy, i w jaki sposób, potrafią je wykorzystać w pracy.

Pracownicy, osoby planujące zmianę ścieżki kariery albo dopiero startujące na rynku pracy również mogą skorzystać z narzędzi ułatwiających planowanie kariery i podsumowywanie osiągnięć, np. z aplikacji Moje Portfolio, Kompas szkolnictwa branżowego, Czatbotka Zeterka czy też Praktyczny Przewodnik po Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji. Warto również skorzystać z innych narzędzi, które – wbrew pozorom – służą nie tylko pracownikom HR i służbom zatrudnienia.

Wszystkie kwalifikacje dostępne w ramach ZSK, w tym wolnorynkowe, zgromadzone zostały w Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji (ZRK). Można w nim łatwo znaleźć informacje dotyczące np. wymagań, jakie należy spełnić ubiegając się o certyfikat albo jaka instytucja certyfikująca i gdzie przeprowadza walidację.

#FunduszeUE

 

Facebook
Twitter
LinkedIn