Mediator. Czym się zajmuje i jak zdobyć wiarygodny certyfikat?

Jeśli znasz się na mediacjach sądowych, to do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji trafiła właśnie idealna dla ciebie kwalifikacja rynkowa.

Minister Sprawiedliwości włączył do ZSK nową kwalifikację rynkową “Prowadzenie mediacji w sprawach karnych i o wykroczenia”.​ Wyjaśniamy, co trzeba zrobić, aby zdobyć certyfikat.

Mediacja jest dobrowolnym procesem, którego głównym celem jest doprowadzenie do rozwiązania sporu w sposób ugodowy. Osobą, która podejmuje się takiego działania jest właśnie bezstronny mediator. Strony konfliktu mogą go zatrudnić, aby pomógł w osiągnięciu porozumienia, tak aby sprawa nie trafiła np. do sądu.

Mediator – czym się zajmuje?

Mediatorzy działają oczywiście również w sądach i są wyznaczeni przez sędziego prowadzącego daną sprawę. Korzystają przy tym z ściśle określonych procedur i muszą wykazywać się ponadprzeciętnymi umiejętnościami komunikacyjnymi. Co jeszcze powinny umieć takie osoby?

Na pewno znać się na prawie karnym, zagadnieniach związanych z psychologią oraz zasadami etyki zawodowej mediatora.

Mediator w sprawach karnych i o wykroczenia

Kwalifikacja “Prowadzenie mediacji w sprawach karnych i o wykroczenia” posiada dokładny opis tego, co powinien umieć mediator. Mediator może znaleźć zatrudnienie w ośrodkach mediacyjnych, albo prowadzić własną firmę. Kompetencje mediacyjne mogą także zostać wykorzystane m.in.: w pracy w więziennictwie, ośrodkach poprawczych, czy opiece społecznej. Kwalifikacja mediatora skierowana jest w dużej mierze do psychologów, specjalistów z zakresu resocjalizacji, pracowników służb społecznych, kuratorów, funkcjonariuszy służb mundurowych czy jednostek penitencjarnych.

Co ważne, osoba posiadająca kwalifikację może uzyskać wpis do wykazu mediatorów w sprawach karnych prowadzonego przez sądy okręgowe. Więcej informacji o kwalifikacji oraz walidacji można znaleźć tutaj.

ZSK – jak zdobyć wiarygodny certyfikat?

Na stronie ZSK można znaleźć opisy kwalifikacji funkcjonujących obecnie na rynku, a ich rejestr stale się poszerza. Dzięki nim wiadomo, co trzeba wiedzieć i umieć, żeby zdobyć daną kwalifikację. Można też się dowiedzieć, gdzie i jak zdobyć wiarygodny certyfikat, rozpoznawany również na terenie Unii Europejskiej.

Rozwijanie się, zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności jest bardzo ważnym kluczem do sukcesu zawodowego, niezależnie od tego, jak go sobie wyobrażamy. Z ZSK może być to łatwiejsze, niż ci się wydaje.

Mapa kwalifikacji ZSK. Wybierz branżę i zdobądź certyfikat

 

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn