KWARTALNIK ZSK 1/2020
W najnowszym wydaniu Kwartalnika ZSK publikujemy analizę nt. procesu uczenia się przez całe życie oraz strategii rozwoju ZSK w Polsce. Prezentujemy także publikację o działaniach Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji w zakresie włączania kolejnych kwalifikacji.
Zapraszamy do zapoznania się z artykułami naszych ekspertów dotyczących walidacji, Sektorowych Ram Kwalifikacji oraz kwalifikacji rynkowych. Na uwagę zasługują również treści związane z badaniami zapotrzebowania na nowe zawody i umiejętności oraz działalności Regionalnych Centrów Umiejętności.
W numerze
Pomysł na biznes. Certyfikowanie kwalifikacji przyszłości
Liczba nowych zawodów rośnie ostatnio tak szybko, że tradycyjne systemy edukacji zostają daleko w tyle. To otwiera sporo możliwości dla firm, które podążą za trendem. Tak samo, jak zrobił to Robert Lewandowski, inwestując w branżę fotowoltaiczną.
Wirtualny świat. Trzy kroki w kierunku nowej pracy
Aby na stałe wejść do wirtualnego świata, wystarczy uczynić trzy kroki, w których bardzo pomoże Zintegrowany System Kwalifikacji. Potem można się tam zadomowić i przede wszystkim znaleźć dobrą pracę.
Zawody przyszłości. Nowe profesje już pojawiają się w Polsce
Jeśli zwalniają, to znaczy, że będą przyjmować. Ta reguła nadal obowiązuje, choć żeby z niej skorzystać, trzeba wiedzieć, jakie zawody będą wkrótce warte zachodu, a następnie sięgnąć po Zintegrowany System Kwalifikacji.
ZSK szansą dla osób z niepełnosprawnością intelektualną
Osoby z niepełnosprawnościami mają często znikome możliwości znalezienia pracy. Jednak wszystko może się zmienić za sprawą pomysłów Stowarzyszenia „Siedlisko”, które potrafiło skorzystać z oferty Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. I samo stworzyło miejsca pracy.
Inkubator Kwalifikacji. Rewolucyjny pomysł ekspertów IBE
Gdy chce się wyhodować dla ludzi pracę, która przyniesie im: poczucie bezpieczeństwa, godziwe zarobki oraz wiele satysfakcji, pomocne mogą się okazać niestandardowe metody, które już działają w Polsce.
Pierwszy poradnik dla Instytucji Certyfikujących
W jaki sposób zaprojektować proces walidacji? Jak zostać instytucją certyfikującą? Co należy zawrzeć w raporcie z ewaluacji wewnętrznej? Kto odpowiada za zapewnianie jakości w instytucji walidującej? Na te i wiele innych pytań odpowiada nowa publikacja Instytutu Badań Edukacyjnych.
Doradcy zawodowi mają nowe rozwiązanie. Oto Metoda Bilansu Kompetencji
Metoda Bilansu Kompetencji to świetne rozwiązanie dla niemal wszystkich. Od osób szukających pracy, po pracowników, którzy chcą sprawdzić, jakie właściwie mają umiejętności. W tym wypadku roli nie gra nawet wiek – mogą z niej skorzystać uczniowie, jak i emeryci. To w końcu narzędzie, z którego garściami mogą korzystać doradcy zawodowi.
Regionalni liderzy ds. ZSK wsparciem w kryzysie
Koronawirus spowolnił gospodarkę. Część firm wpadła w tarapaty, część osób straciła pracę. Jak w tym trudnym czasie odnaleźć się na rynku i znaleźć zatrudnienie? Podpowiadamy.
Dla firm i pracowników, czyli ile kosztuje walidacja?
Zdobywanie dyplomów nie jest receptą na zawodowy sukces. Jednak gdy ma się zadatki na jego osiągnięcie, warto posiadać dokument to potwierdzający. W czym wydatnie pomaga Zintegrowany System Kwalifikacji.
Idea uczenia się przez całe życie to odpowiedź na burzliwe czasy
Jeszcze niedawno idea edukacji trwającej całe życie owocowała miłym wypełnieniem czasu dla cierpiących na jego nadmiar emerytów. Dziś staje się codziennością dla każdego.