Kiedy warto podjąć decyzję o zmianie pracy?

Pracujesz w jednej firmie od kilku lat? Zastanawiasz się nad zmianą? Takie myśli mogą wynikać z wypalenia zawodowego, ze zmiany warunków zatrudnienia, złej atmosfery w pracy czy braku możliwości rozwoju. Dlaczego czasem warto zmienić pracę?

Długi staż 

Zdarza się, że pracownik czuje, że znalazł się w martwym punkcie kariery, traci motywację i nie czerpie już satysfakcji z wykonywanych obowiązków. Dotyczy to w szczególności osób o długim stażu pracy, które wpadły w rutynę. Jeśli czujesz, że za długo pracujesz w jednym miejscu, a praca już cię nudzi, pomyśl o zmianie i poszukaj nowych wyzwań. Posiadane doświadczenie i rozwinięta sieć kontaktów otwierają furtkę do awansu i objęcia wyższego stanowiska, być może już w nowej firmie. Zmiana stanowiska pracy może dodać skrzydeł i sprawić, że satysfakcję odczujesz nie tylko w życiu zawodowym, ale również prywatnym.

Brak możliwości rozwoju

Kolejnym sygnałem świadczącym o konieczności zmiany pracy jest rutyna, spadek wydajności oraz poczucie marnowania własnego potencjału. Jeżeli w obecnej pracy robisz ciągle to samo i nie masz szans na rozwój, warto poszukać nowych możliwości w innej firmie. Być może dzięki zmianie pracy odkryjesz nowy talent, spełnisz swoje dawne marzenia albo zdobędziesz ciekawą umiejętność? Warto uczyć się i zdobywać nowe kompetencje przez całe życie również dlatego, że rynek pracy bardzo szybko się zmienia. Lepiej być na to przygotowanym. 

Zła atmosfera w pracy

Dużym problemem w miejscu pracy bywa zła atmosfera, poczucie niezdrowej rywalizacji pomiędzy pracownikami czy ciągła presja. Te wszystkie czynniki mogą mieć również wpływ na życie prywatne. W pracy spędzamy co najmniej 8 godzin dziennie, dlatego powinniśmy czuć się tam dobrze. Jeżeli czujesz niechęć do obecnej pracy, czy stresujesz się, wstając rano, dobrym rozwiązaniem może być poszukanie nowego pracodawcy.

Niesatysfakcjonujące zarobki

Zarabiasz mniej niż inni pracownicy na podobnym stanowisku? Dajesz z siebie wszystko, a szef tego nie docenia? Spróbuj zawalczyć o podwyżkę. Porozmawiaj z kierownictwem, spokojnie przedstaw swoje argumenty. Być może podwyżka będzie się wiązała z nowymi obowiązkami – wtedy zastanów się, czy chcesz im sprostać. Jeśli z jakichkolwiek przyczyn podwyżka nie jest możliwa, pomyśl o zmianie pracy. Poczucie bycia niedocenianym może skutecznie zniechęcać do wykonywania codziennych obowiązków, co jest prostą drogą do wypalenia zawodowego.

Co zrobić, aby znaleźć satysfakcjonującą pracę?

Jak już podejmiesz decyzję o zmianie zawodowej, masz do wyboru: zmienić pracodawcę albo przebranżowić się. Niezależnie od obranej drogi, zawsze warto udowodnić nowemu pracodawcy, że posiadasz odpowiednie kompetencje do wykonywania zawodu. Zastanów się, co wiesz i umiesz, a co musisz uzupełnić. Weź pod uwagę aktualne wymagania pracodawców w danej branży. Obecnie możliwości zdobywania nowych umiejętności są naprawdę ogromne. Można skończyć kurs lub szkolenie w dowolnej formie, można uczyć się samemu, korzystając z różnych materiałów. Posiadane umiejętności warto udokumentować. Jak to zrobić? Co trzeba umieć i wiedzieć, żeby zdobyć certyfikat? Jak sprawdzić, czy certyfikat będzie wiarygodny? Na te pytania oraz na wiele innych odpowie Zintegrowany System Kwalifikacji. Na stronie ZSK znajdziesz również stale uzupełniany rejestr kwalifikacji funkcjonujących na rynku pracy, wraz ze szczegółowym opisem każdej z nich. 

Zacznij od przygotowań, popracuj nad aktualnym CV i… zrób kolejny krok ku zmianie. 

Przeczytaj również: Zmiana zawodu po 50. roku życia

Facebook
Twitter
LinkedIn