Każdy moment jest dobry na zmianę ścieżki zawodowej
Przyczyny podjęcia decyzji o zmianie zawodu mogą być różne. Najczęściej są to zmiany na rynku pracy i konieczność podążania za nimi.
Inne pobudki do zmiany branży to m.in. wypalenie zawodowe i brak satysfakcji z wykonywanych zadań, poczucie niespełnienia, brak możliwości rozwoju na obecnym stanowisku, wykształcenie nieadekwatne do rynku pracy, niska pensja lub praca do późna. W czasach pandemii przebranżowienie dla przedstawicieli licznych branż stało się wręcz koniecznością.
Zastanawiasz się, jak się przebranżowić w wieku 30 lat? Każdy czas jest dobry na zmianę. Niezależnie od tego, w jakim wieku jesteś, jakie masz doświadczenie i jakie pobudki Tobą kierują, zawsze jest to ważny krok życiowy. Przemyśl, jakie masz umiejętności i jakie nowe kompetencje możesz zdobyć, by zwiększyć swoje szanse na karierę w innej dziedzinie. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak skutecznie zmienić branżę.
Przebranżowienie się to proces
Zmiana wykonywanego zawodu wymaga czasu, dobrego planu oraz analizy rynku pracy. Ten ostatni trzeba dokładnie poznać, by dowiedzieć się, jakie kompetencje są obecnie niezbędne, by rozpocząć karierę, jakie dodatkowe umiejętności należy zdobyć i w jakim kierunku poszerzyć swoją wiedzę.
Nie rezygnuj od razu z aktualnej pracy, gdyż zapewnia Ci ona bezpieczeństwo i stabilizację. W wolnym czasie przemyśl swoją sytuację, wybierz nowy kierunek i rozpocznij naukę. Determinacja i motywacja do zmiany pomogą zdobyć nowy zawód, ale cały proces może potrwać kilka miesięcy lub lat. Możesz wybrać samodzielną naukę lub zapisać się na konkretny kurs, szkolenie czy warsztaty.
Dbaj o rozwój i ucz się przez całe życie
Na rynku pracy konieczne jest nieustanne zdobywanie wiedzy, doświadczenia i nowych kompetencji. Osoby, które postępują zgodnie z ideą lifelong learning, mają największe szanse na zmianę zawodu. Ta koncepcja zakłada dokształcanie się przez całe życie, mimo zakończenia edukacji formalnej. Gotowość do nabywania nowych umiejętności i rozwijanie pasji to poza tym cechy pożądane przez pracodawcę i mogą stać się Twoim dużym atutem.
Samodzielna nauka
Bycie samoukiem umożliwia zdobywanie wiedzy i naukę w swoim tempie i na swoich zasadach. Samodzielna edukacja wymaga jednak organizacji czasu i samozaparcia. Podczas nauki warto korzystać ze specjalnych technik zwiększających skuteczność uczenia się (m.in. tworzenie map myśli, stosowanie mnemotechnik).
Samodzielną edukację ułatwią powszechnie dostępne webinary, tutoriale, edukacyjne platformy internetowe, a także tradycyjne książki. Ciekawą opcją jest też korzystanie z edukacyjnych aplikacji mobilnych. To popularne narzędzie do nauki między innymi języków obcych.
Studia, kursy, szkolenia, staże
Dla wielu osób nauka w zorganizowanej grupie na studiach, kursach zawodowych czy szkoleniach jest efektywniejsza. Pomaga zmotywować się do nauki, a także zapewnia wsparcie specjalistów w wybranej dziedzinie. Możesz rozważyć też staż, który pozwoli zdobyć cenne doświadczenie. To świetny sposób na szybką i efektywną naukę oraz zdobywanie nowych kompetencji w praktyce. Trzeba jednak liczyć się z tym, że na wynagrodzenie na takim stanowisku nie będzie wysokie – na starcie nie miej wygórowanych oczekiwań finansowych.
Zdobywaj nowe kompetencje i potwierdzaj je formalnie
Najpierw postaraj się określić, jakich umiejętności i kompetencji brakuje Ci, żeby zdobyć nowy zawód. Możesz je wypunktować i zacząć po kolei realizować, zgodnie z metodą małych kroków. To prosty sposób, by zwiększyć zakres kompetencji oraz szanse na rozwój i pracę w innej branży.
Skorzystaj ze strony Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji, na której znajdziesz m.in. Karty Kompetencji. Dzięki nim sprawdzisz, jakie kompetencje już masz i zdefiniujesz swoje braki. O tym, jak uzyskać kwalifikację, pisaliśmy już w innym artykule na łamach portalu.
Następnie zdobądź formalne potwierdzenie swoich kompetencji. Na stronie ZSK możesz sprawdzić, jak i gdzie zdobyć wartościowy certyfikat, ceniony nie tylko w Polsce, ale i za granicą. To pomocne narzędzie dla osób, które wchodzą na rynek pracy lub planują zmianę branży.
Mapa kwalifikacji ZSK. Wybierz branżę i zdobądź certyfikat
.
Na co się przebranżowić?
Rozwój technologii przyczynia się do zamierania licznych zawodów. Planując zmianę, kieruj się swoimi kompetencjami oraz aktualnymi trendami na rynku pracy. Popularną opcją jest obecnie zmiana branży na IT. Jest stabilna i nadal będzie szybko się rozwijać. Opcji w IT jest wiele, nie wszystkie związane są z programowaniem i wymagają posiadania umiejętności technologicznych. W wielu liczą się kompetencje miękkie, jak kreatywność, komunikatywność czy umiejętność pracy w grupie.
Za branże przyszłości uznaje się także e-commerce, logistykę, spedycję i transport czy nieruchomości. Rośnie też zapotrzebowanie na opiekę oraz usługi dla osób starszych.
Samorozwój oraz determinacja w dążeniu do celu są podstawą zmiany zawodu. Przebranżowienie się przyniesie wyższą pensję, nowe możliwości oraz poprawę komfortu, a także pomoże odzyskać satysfakcję z codziennej pracy.