Zespół Szkół Naftowo-Gazowniczych im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie od 75 lat kształci pracowników dla branży naftowo-gazowniczej pod patronatem merytorycznym PGNiG. Dualne nauczanie (teoria w szkole, praktyka u pracodawców) pozwala reagować na innowacyjne technologie, wprowadzanie modyfikacji i innowacji programowych. „Naftówka” to jedyna w Polsce szkoła, która kształci w kierunkach potrzebnych w branży naftowo-gazowniczej, a absolwenci tej szkoły bez problemu znajdują pracę dzięki posiadanym kwalifikacjom.
Dlatego już 8 sierpnia szkoła organizuje piknik „Dzień Wodoru w Naftówce”. Podczas wydarzenia odbędą się wykłady oraz pokazy naukowe, zabawy integracyjne, ciekawe eksperymenty i konkursy z nagrodami.
„Dzień Wodoru w Naftówce” – zobacz nagranie
Na piknik szczególnie mocno zaprasza dyrektor szkoły Joanna Kubit, która przedstawia atrakcje jakie będą podczas pikniku.
„Dzień Wodoru w Naftówce” to bardzo ważne wydarzenia nie tylko dla regionu, ale dla całej Polski. Dlaczego? Bo o wodorze nie mówi się jeszcze dużo, a jest w nim bardzo duży potencjał, aby w przyszłości można było go wykorzystywać na szeroka skalę jako czyste paliwo.
Istotną rolę podczas organizacji całego wydarzenia ma Instytut Badań Edukacyjnych, który jest partnerem strategicznym wydarzenia, oraz Regionalni Liderzy ds. ZSK i wspierania LLL.
– Bardzo cieszy nas, że działania sieciujące dały tak wielki efekt. Staraliśmy się zaangażować w wydarzenie jakim jest „Dzień Wodoru w Naftówce” zarówno podmioty i instytucje regionalne jak i ogólnopolskie, którym bliska jest idea propagowania wiedzy, w tym przede wszystkim w obszarze tak istotnym, jak ekologiczne źródła energii z wodorem na czele. Dziś to już jest efekt kuli śnieżnej, bo aktywni Partnerzy zapraszają do współpracy kolejnych. Przed nami niezwykle ciekawy i pełen atrakcji piknik, na który zapraszamy dzieci, młodzież oraz dorosłych – podkreśla Aneta Czarniecka z Instytutu Badań Edukacyjnych, Regionalny Lider ds. ZSK w województwie podkarpackim.
– Jesteśmy również przekonani, iż wiedza na ten temat właściwości wodoru przyniesie naszej podkarpackiej młodzieży nie tylko korzyści płynące z czystszego powietrza. Mamy nadzieję, iż w niedalekiej przyszłości działania te przyniosą możliwość kształcenia się w tym wciąż nowym obszarze. Z pewnością, w następnych dziesięcioleciach, rynek pracy będzie wykazywać duże zapotrzebowanie na specjalistów posiadających określone kwalifikacje związane z wykorzystaniem wodoru – mówi Wojciech Jaślar z Instytutu Badań Edukacyjnych, Regionalny Lider ds. ZSK w województwie podkarpackim.
Wodór – paliwo teraźniejszości i przyszłości
Co w temacie wodoru mówią naukowcy? – Często mówi się, że wodór jest paliwem przyszłości, ale faktycznie to już dzisiaj ma on szerokie zastosowanie w miastach na świecie. Taką ścieżkę dla Polski pokazuje Krajowy Plan Odbudowy oraz projekt Polskiej Strategii Wodorowej, gdzie już dzisiaj widać ile będziemy inwestować, aby korzystać z czystego wodoru. Często mówi się, że wodór to paliwo przyszłości, a faktycznie to paliwo teraźniejszości – powiedziała Anna Szóstakiewicz z Instytutu Maszyn Przepływowych PAN/KEZO Centrum Badawczego Polskiej Akademii Nauk. – Myślę, że Polska ma szansę być jednym z europejskich liderów w tym sektorze. Mam przyjemność brać udział w pracach, jako koordynator grupy roboczej przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska, której zadaniem jest określenie przyszłych potrzeb w zakresie kadr dla rynku wodorowego i budowania świadomości. Jedyne, czego nam brakuje to lepsza integracja oraz współpraca, jeśli chodzi o rozwój technologii wodorowych. Porozumienie sektorowe ma szansę być tutaj istotnym wkładem, aby rozwiązać ten problem – podkreśliła.
Anna Szóstakiewicz dodała też, że “bardzo się cieszy z aktywności „Naftówki” która wyznacza trendy i jako pierwsza szkoła w Polsce na żywo popularyzuje wodór, a pomysł na piknik zrodził się podczas naszych spotkań w ramach partnerstwa wodorowego.”
DZIEŃ WODORU W NAFTÓWCE – PROGRAM
8 sierpnia 2021 roku
Zespół Szkół Naftowo – Gazowniczych im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie
ul. Bohaterów Westerplatte 20, godz. 12:00 – 18:00.
CZĘŚĆ PLENEROWA
Uroczystość otwarcia (godz. 12.00-12.30)
Pokazy naukowe
Sektor zabaw dla dzieci (kreator świata klocków, konkurs na plakat)
Zabawy integracyjne
Stanowiska popularnonaukowe
Symulatory lotu
Eksperymenty z uczniami Naftówki
Ekspozycja motoszybowca
Prezentacja wyposażenia specjalistycznej jednostki Państwowej Straży Pożarnej
Pokaz i nauka udzielania pierwszej pomocy
Koncert uczniów szkoły „Wakacyjna przygoda” (godz. 17:00)
Wręczenie nagród konkursowych
Sektor gastronomiczny
CZĘŚĆ WYKŁADOWA (w budynku szkoły)
12:30 – Wykład inauguracyjny
13:00 – Wykład przedstawiciela PGNiG S.A. i PKN Orlen S.A. (sala wykładowa – świetlica szkolna)
13:00 – Technologie wirtualnej rzeczywistości – Fundacja Kierunkowskaz
13:15 – Koła Naukowe Politechniki Rzeszowskiej – wokół wodoru i nie tylko …
14.00 – Pokazy naukowe Podkarpackiego Centrum Nauki “Łukasiewicz”
14:30 – Koła Naukowe Politechniki Rzeszowskiej – wokół wodoru i nie tylko …
15:10 – Pokazy naukowe Podkarpackiego Centrum Nauki “Łukasiewicz”
15:40 – Koła Naukowe Politechniki Rzeszowskiej – wokół wodoru i nie tylko …
16:20 – Pokazy naukowe Podkarpackiego Centrum Nauki “Łukasiewicz”
12:30 – 16.20 – Spacer po KEZO
Dodatkowe atrakcje
„Skarby ziemi” (wystawa geologiczna, Uniwersytet Wrocławski we współpracy z Akademią Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie)
„Wodór paliwo przyszłości” – Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce – zwiedzanie, zapewniony przejazd w obie strony w godz. 13:00, 14:00, 15:00 (spod internatu szkoły).
Partnerami wydarzenia są zarówno jednostki naukowe jak i przedstawiciele biznesu.
Organizator
Zespół Szkół Naftowo-Gazowniczych im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie
Patroni Honorowi
Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Minister Edukacji i Nauki
Wojewoda Podkarpacki
Marszałek Województwa Podkarpackiego
Prezydent Miasta Krosna
Podkarpacki Kurator Oświaty
Partnerzy Strategiczni
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A.
Instytut Maszyn Przepływowych PAN
KEZO Centrum Badawcze PAN – Konwersja Energii i Źródła Odnawialne
Instytut Badań Edukacyjnych
Politechnika Rzeszowska
Fundacja Kierunkowskaz
V8 Team
Podkarpackie Centrum Nauki “Łukasiewicz”
EXPO
TÜV SÜD Polska
Bank Ochrony Środowiska S.A.
Zintegrowany System Kwalifikacji
Akademia Młodego Mechanika
Wirtualne Targi Edukacyjne
Partnerzy
Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce
Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza
Wojewódzki Urząd Pracy
Instytut Nafty i Gazu Państwowy Instytut Badawczy
Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Przemysłu Naftowego i Gazowniczego
Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
Uniwersytet Wrocławski
Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie