„Dzień Wodoru” w Krośnie. Relacja z pikniku popularnonaukowego w „Naftówce”

8 sierpnia odbył się piknik rodzinno-naukowy w Zespole Szkół Naftowo-Gazowniczych im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie. "Połączyliśmy trzy ważne aspekty: edukację, świat przemysłu i otoczenie społeczne. Jest to najlepszy sposób edukacji, jaki możemy sobie wymarzyć - powiedziała dyrektor ośrodka Joanna Kubit. Patronat nad wydarzeniem objął Instytut Badań Edukacyjnych.

Popularna „Naftówka” to jedyna w Polsce szkoła, która kształci w kierunkach potrzebnych w branży naftowo-gazowniczej, a absolwenci tej szkoły bez problemu znajdują pracę dzięki posiadanym kwalifikacjom. Z inicjatywy placówki odbył się piknik „Dzień Wodoru w Naftówce” podczas którego można było posłuchać wykładów, pokazów naukowych dla dzieci, zobaczyć ciekawe eksperymenty i wystartować w konkursach z nagrodami.

Zdjęcia z „Dnia Wodoru” można zobaczyć tutaj

Głównym celem imprezy była opularyzacja wiedzy, integracja oraz budowanie świadomości o rynku wodoru. „Organizując 'Dzień Wodoru’, udało nam się zrobić coś niezwykłego. Połączyliśmy trzy ważne aspekty: edukację, świat przemysłu i otoczenie społeczne. Jest to najlepszy sposób edukacji, jaki możemy sobie wymarzyć – powiedziała Joanna Kubit, dyrektor Zespołu Szkół Naftowo-Gazowniczych im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie.

Z kolei Arkadiusz Sekściński, wiceprezes Zarządu ds. Rozwoju PGNiG wyjaśnił, że jego firma „traktuje wodór jako paliwo przyszłości, a z krośnieńską naftówką spółka współpracuje od bardzo dawna i współpraca jest cały czas rozwijana”.

„Dzień Wodoru w Naftówce”. Pokazano unikalny motoszybowiec

„Przybliżamy to, co w naszym kraju jest innowacyjną przyszłością, czyli wodór jako energię. Dzięki piknikowi możemy się zapoznać z elementami wyrobów technicznych, które korzystają z napędu wodorowego. Szkoła chcąca sprostać dzisiaj wyzwaniom teraźniejszości, a już myśląc o przyszłości, musi sięgać po nowe wyzwania – powiedział z kolei Bronisław Baran, zastępca prezydenta Krosna.

Dlaczego akurat wodór? Bo jest to tzw. zielone paliwo, które nie powoduje zanieczyszczeń. W ogniwach wykorzystujących ten gaz „spalinami” jest jedynie woda. Dlatego na pikniku zaprezentowano motoszybowiec Politechniki Rzeszowskiej z silnikiem elektrycznym zasilanym z ogniwa wodorowego. Uczelnia pracuje też nad wodorowym silnikiem odrzutowym. Z kolei w krośnieńskiej Naftówce będzie się uczyć jednej z metod magazynowania wodoru.

IBE partnerem „Dnia Wodoru w Naftówce”

Istotną rolę podczas organizacji całego wydarzenia miał Instytut Badań Edukacyjnych, który był partnerem strategicznym wydarzenia, oraz Regionalni Liderzy ds. ZSK i wspierania LLL.

– Bardzo cieszy nas, że działania sieciujące dały tak wielki efekt. Staraliśmy się zaangażować w wydarzenie jakim jest „Dzień Wodoru w Naftówce” zarówno podmioty i instytucje regionalne, jak i ogólnopolskie, którym bliska jest idea propagowania wiedzy, w tym przede wszystkim w obszarze tak istotnym, jak ekologiczne źródła energii z wodorem na czele. Dziś to już jest efekt kuli śnieżnej, bo aktywni Partnerzy zapraszają do współpracy kolejnych – podkreśla Aneta Czarniecka z Instytutu Badań Edukacyjnych, Regionalny Lider ds. ZSK w województwie podkarpackim.

– Jesteśmy również przekonani, iż wiedza na ten temat właściwości wodoru przyniesie naszej podkarpackiej młodzieży nie tylko korzyści płynące z czystszego powietrza. Mamy nadzieję, iż w niedalekiej przyszłości działania te przyniosą możliwość kształcenia się w tym wciąż nowym obszarze. Z pewnością, w następnych dziesięcioleciach, rynek pracy będzie wykazywać duże zapotrzebowanie na specjalistów posiadających określone kwalifikacje związane z wykorzystaniem wodoru – wyjaśnił z kolei Wojciech Jaślar z Instytutu Badań Edukacyjnych, Regionalny Lider ds. ZSK w województwie podkarpackim.

Współpraca z Liderem Regionalnym ZSK? Zapraszamy do kontaktu!